Horoskopia Znak zodiaku Baran Znak zodiaku Byk Znak zodiaku Bliźnięta Znak zodiaku Rak Znak zodiaku Lew Znak zodiaku Panna Znak zodiaku Waga Znak zodiaku Skorpion Znak zodiaku Strzelec Znak zodiaku Koziorożec Znak zodiaku Wodnik Znak zodiaku Ryby
horoskop partnerski


Spis wątków w grupie

Grupy w tej kategorii

Pokaż wszystkie grupy

   Wyłącz reklamy
Aspekty w horoskopie urodzeniowym » Koniunkcja planet » ASTROLOGIA, A MAŁŻEŃSTWO
Autor
Wypowiedź Obserwuj ten wątek

LOCA  (78)

zobacz mój
dzisiejszy
tranzyt


Data postu:
05:07 26-07-2010


2458

Autor: J.R.

ASTROLOGIA, A MAŁŻEŃSTWO

Jedną z najbardziej interesujących dziedzin astrologii jest bezsprzecznie studium małżeństwa. Pod małżeństwem przy tym rozumieć należy nie tylko formę wspólnoty rodzinnej, zatwierdzonej przez państwo i kościół i uznawanej wskutek tego przez społeczeństwo – lecz nazwą tą określa astrologia wszelkie związki między osobnikami odmiennych płci, oparte na seksualnym i gospodarczym wspólnictwie.

W naszych szerokościach – jako następstwo cywilizacji – większość tego rodzaju związków pokrywa się potocznym pojęciem małżeństwa. Jednakowoż warunki współczesne, oraz fakt, że mężczyzna w okresie największej pobudliwości erotycznej nie posiada zazwyczaj środków materialnych na założenie rodziny, wytwarzają związki, które wprawdzie nie odpowiadają wymogom społeczeństwa, prawom kościoła – lecz w astrologicznym sensie uważane są za legalne.

Jak liczne są postaci małżeństwa, jak skomplikowanym bywa człowiek – tak też rozmaite muszą być horoskopy, które wszak stanowią dokładny i wierny obraz charakteru i przeznaczeń.

Ścisły sąd o małżeństwie można sobie tylko wówczas wyrobić, gdy się ma do dyspozycji horoskopy obu partnerów. Nie wymaga to specjalnego uzasadnienia, chodzi wszak o karmiczny związek: jedna osoba do spełnienia swego losu potrzebuje drugiej, przy czym właśnie tej, a nie innej. Przeświadczenie zaś, że małżeństwo nosi charakter przeznaczeni owy pozwala zrozumieć, iż z horoskopu jednego człowieka można wyrobić sobie pojęcie o jego partnerze, zanim w rzeczywistości z nim się zetknie.

Nie należy jednak sądzić, iż dzięki tym wiadomościom człowiek potrafi kształtować swój los. Wtedy nie byłoby przeznaczenia. Może jednak, i w tym leży korzyść, jaką daje znajomość astrologii, może poznać pożyteczność i celowość swego istnienia, oraz przeczuć, a nawet przeniknąć, związek bliskich mu osób z kosmosem. A poznanie to daje podstawę wewnętrznej harmonii i niezależności.
*

Pragnąc ustalić, z jakim człowiekiem – według gwiazd – najlepiej moglibyśmy się zgodzić, należy – zanim wejdziemy z nim w ściślejszy związek – zbadać przede wszystkim swój własny horoskop, zwracając uwagę na zodiakalne położenie Słońca i Księżyca, Marsa i Wenery, Jowisza i Saturna, oraz domy, gdzie umiejscowione są najsilniejsze grupy planet,

Weźmy dla przykładu, że w horoskopie kobiety Słońce, Merkury, Wenera i Księżyc znajdują się w znaku Panny – wówczas wszelka harmonia jest wykluczona w pożyciu z mężczyzną, którego natywnik wykazuje Słońce względnie ugrupowanie planet w maku Ryb:,- a zatem w znakach przeciwległych – opozycja bowiem stwarza nieustanne nieporozumienia, dysonanse i spory, natomiast będzie się ona najzupełniej zgadzała z mężczyzną, przy którego urodzeniu Słońce i Księżyc, względnie niektóre bardziej wpływowe planety, władały w znakach Koziorożca lub Byka, ponieważ te trzy znaki tworzą trygon. Dokładnie tedy należy zbadać horoskop człowieka, z którym pragnie się zawrzeć przyjaźń, obserwując zwłaszcza, jaki aspekt tworzą jego Słońce i Księżyc – oraz bardziej wpływowe planety – z Słońcem i Księżycem własnego horoskopu.

Pomyślną zawsze jest odległość 120º, zwana trygonem, oraz odległość 60º, zwana sekstylem – przy wpływowych planetach w obu horoskopach – niepomyślną natomiast odległość 90º zwana kwadratem, podczas gdy opozycja, czyli przeciwległość może działać zarówno dodatnio jak ujemnie. Jednostki, w których natywnikach planety znajdują się w ściślej opozycji, czyli odległości 180º, dochodzą niekiedy do ostrych starć, a związek na trwale jest tylko wówczas możliwy, gdy inne korzystne aspekty stwarzają harmonijne wyrównanie.

Im bardziej położenia planetarne harmonizują w swych wzajemnych aspektach, tym większa zgoda i psychiczne zrozumienie wystąpi w pożyciu obu złączonych ze sobą osób, oczywiście, gdy aspekty są pomyślne – w przeciwnym bowiem wypadku, też efekt bywa odwrotny.

W horoskopach niektórych ludzi Słońce i Wenera w dobrych aspektach ( trygonie lub sekstylu) pobudzają wprawdzie gorącą miłość i dają godziny szczęścia, lecz równocześnie dysharmonijne połączenia Marsa i Jowisza (w kwadracie lub opozycji) uniemożliwiają zaistnienie trwałej psychicznej harmonii, ponieważ odmienne wychowanie, różne światopoglądy oraz konflikty religijne zakłócają stałe wypływającą z pomyślnych aspektów Słońca i Wenery harmonię i miłość.

Spotyka się; również ludzi, którzy wskutek pomyślnych pozycji Merkurego i Marsa w swych natywnikach zgadzają się pod względem towarzyskim i zawodowym, oraz wykazują identyczne niemal poglądy na sprawy zarówno materialne jak psychiczne – lecz nie odczuwają dla siebie głębszych i subtelniejszych uczuć, jeśli promienie Wenery nie tworzą aspektu z Marsem. Często zdarza się, że wskutek pomyślnych wpływów planetarnych, zrazu odczują silne przyciąganie, lecz później gorzko się do siebie rozczarują. Niekiedy, po latach pożycia, miłość przekształca się w nienawiść. Ma to miejsce, gdy w horoskopie obu partnerów Jowisz i Saturn znajdują się w ścisłym kwadracie, albo opozycji. Wówczas sympatia przekształca się w antypatię, po szale miłosnym następuje otrzeźwienie i zobojętnienie.
*

Horoskop – jak wiadomo – rozpada się na dwanaście odcinków, które odnoszą się do poszczególnych dziedzin życia, oraz mówią o charakterze i losach swego właściciela, przy czym każdy z odpowiadających im znaków zodiakalnych posiada swojego władcę planetarnego. Dla pomyślnego małżeństwa ważnym jest, gdy władca Ascendentu, czyli pierwszego domu w momencie urodzenia znajduje się na początku siódmego pola natywnika, które traktuje o kwestiach związanych z małżeństwem.

Z kolei podamy znaczenie poszczególnych planet w 7 odcinku horoskopu:

Słońce w 7 domu – stwarza zazwyczaj szczęśliwe pożycie małżeńskie, ponieważ obdarza oddanym i wiernym partnerem, na którym można śmiało polegać we wszelkich okolicznościach życia.

Księżyc w 7 domu – korzystnie aspektowany – pomyślny jest dla małżeństwa. Natomiast uszkodzony wskazuje na zmiennego partnera i niepowodzenia.

Przy położeniu Słońca lub Księżyca w 7 odcinku natywnika należy specjalną uwagę zwrócić na ich wzajemne aspekty w obu horoskopach, na której to podstawie można dopiero wywnioskować, czy chodzi o trwałe szczęście W przyjaźni i małżeństwie, czy tylko o przelotną miłostkę. Pomyślnym jest szczególnie, gdy w obu horoskopach Słońce i Księżyc znajdują się na tym samym miejscu lub w dokładnej odległości 120º (w trygonie) albo wreszcie, gdy światła niebieskie tworzą harmonijny aspekt z Marsem i Wenerą. Wówczas pożycie jest spokojne i harmonijne. Na ogół należy zapamiętać, że Słońce i Księżyc w pomyślnych aspektach wpływają przyciągająco, podniecająco i wzmacniają wzajemne zaufanie. W aspektach niekorzystnych – w kwadracie i opozycji – sprowadzają czasowe przyciąganie, lecz również silne duchowe napięcia, wewnętrzne konflikty, nieporozumienia, lub też gorzkie chwile z racji rozłąki, u małżonków zaś legalnych groźbę rozwodu, gdy tranzytowy Uranus utworzy wrogi aspekt z pozycjami Słońca i Księżyca w horoskopach obu partnerów.

Wenera w 7 domu – jest jedną z najlepszych oznak domowego szczęścia. Mówi o wczesnym małżeństwie i związanym z nim powodzeniem, stwarza zrozumienie i ufność między partnerami.

Jeśli jednak tworzy ujemny aspekt z Saturnem, wówczas występują przykre powikłania, a dobra wola i szczere jednej strony uczucie, nagradzane bywają niewdzięcznością. Jak długo – nawet zajmując w radixie korzystne położenie tworzy czasowo niepomyślny aspekt z Saturnem lub Neptunem, tęsknota miłosna jednej strony nie znajduje takiej wzajemności, jakiej by pragnęła i wewnętrzne niezadowolenie trwa, dopóki nie zaistnieją pomyślniejsze wpływy planetarne.

Merkury w 7 domu – pomyślnie aspektowany – daje rozsądną, bystrą i wymowną małżonkę, posiadającą większe zainteresowania intelektualne, aniżeli erotyczne. Należy jednak przy tym uwzględnić też inne współdziałające wpływy.

Przy skaleczonym Merkurym druga osoba małżeństwa posiada naturę zgryźliwą i pożycie mącone jest nieustannymi kłótniami i sporami, wypływającymi ze słabości i braku wzajemnego zaufania.

Saturn w 7 domu – korzystnie aspektowany wskazuje, że druga osoba małżeństwa obdarzona jest saturnicznymi cnotami: czystością i dyskrecją, taktem i wnikliwością, roztropnością i oszczędnością, które przyczynią się do zbudowania szczęścia zarówno rodzinnego, jak też finansowego. Na ogół położenie to jest szczęśliwe, pominąwszy, że Saturn w tym odcinku natywnika – zarówno pomyślnie, jak niepomyślnie aspektowany – oznacza wczesną śmierć partnera. W wielu wypadkach – przy tym układzie – związek zawarty zostaje z wyrachowania lub rozsądku, przynajmniej z jednej strony, a życie uczuciowo – erotyczne pozostawia wiele do życzenia. Nawet, jeśli u jednego z partnerów istnieje miłość, rychło zostaje zamącona chorobą lub innym ciosem przeznaczeniowym. Saturn zachmurza zawsze życie miłosno – małżeńskie i nie daje szczęścia w zwyczajnym słowa znaczeniu.

Tylko w horoskopie wysoko duchowo i moralnie stojącego człowieka można przyjąć, że Saturn, w omawianym polu natywnika jednego z małżonków, sprowadzi duchową przyjaźń i harmonię psychiczną i że obaj partnerzy zetknęli się ze sobą, celem spełnienia wzniosłego zadania życiowego. Bardzo jest przy tym możliwym, że jedno z nich będzie w milczeniu cierpieć z powodu drugiego i czuć się nieszczęśliwym.

Wreszcie skaleczony Saturn w siódmym odcinku radixu przemawia za posępnym, ponurym, zimnym i przykrym w pożyciu towarzyszem. Jowisz w 7 domu – oznacza szczęśliwy związek małżeński, zwłaszcza, jeśli odbiera przy tym dobre aspekty. Na ogół w tym położeniu daje szlachetną, wspaniałomyślną i sympatyczną małżonkę, która przyniesie zaszczyty, majątek i pozycję społeczną. W każdym razie dba, by człowiek nie pozostał samotny i darzy szczęściem i miłością w małżeństwie – czy na całe życie, można wywnioskować z położenia innych planet w poszczególnych latach.

Jeśli w momencie urodzin Mars albo Saturn tworzy niepomyślny aspekt z Jowiszem w siódmym domu, obdarza wprawdzie piękną i sympatyczną małżonką, lecz spokój może zostać czasowo zakłócony, nie tyle przez kobietę, ile raczej wskutek wad charakteru i despotyzmu mężczyzny. Jednym słowem, Jowisz słabo postawiony lub uszkodzony w siódmym odcinku natywnika wskazuje na straty wskutek zbytniej ufności w swego partnera, małżeństwo bywa odraczane lub nie dochodzi do skutku, zaś w wypadku realizacji wyłonią się zmartwienia i kłopoty z racji niedbałości i samowoli drugiej osoby związku. Dobre aspekty Jowisza ze Słońcem i Marsem wytwarzają związki raczej towarzyskie, przyjaźni, intelektualne i psychiczne.

Mars w 7 domu – pomyślnie aspektowany, obdarza zdolnym, gospodarnym i energicznym partnerem, dbałym o dobro rodziny, osobistością silną, która ujmuje kierownictwo, lecz czyni to w sposób delikatny. Odnosi się to do obu płci – bowiem, gdy w horoskopie mężczyzny druga osoba małżeństwa oznaczona jest przez Marsa w 7 domu, będzie ona posiadała naturę męską i wykazywała również skłonność do uchwycenia władzy w swe ręce. Nadto Mars w tym odcinku natywnika daje tendencję do zawarcia wczesnego związku, kiedy obaj partnerzy znajdują się jeszcze w stanie plastycznym i wykazują większą zdolność przystosowania się do warunków małżeńskich, aniżeli gdy związek zawarty zostaje w bardziej dojrzałym wieku, W każdym razie to położenie „małego zła” każe przypuszczać bardziej wojowniczego partnera, tak, iż mimo całej miłości i uczucia, harmonia pożycia częstokroć ulegnie zaburzeniu.

Mars uszkodzony w siódmym odcinku natywnika wskazuje na wypadek lub nagłą śmierć drugiej osoby małżeństwa. Będzie ona miała usposobienie władcze i kłótliwe, a jeśli przy tym na początku odnośnego pola znajdzie się jeden ze znaków wodnych: Rak, Skorpion lub Ryby – oddawać się będzie pijaństwu i rozpuście.

Mars – zależnie od współdziałających aspektów – wpływa na ogół pobudzająco i ożywiająco, zarówno w dodatnim jak też ujemnym znaczeniu. Może jednak również niektóre związki miłosne i przyjaźni nagle rozbić lub sprowadzić czasowe rozłąki – wskutek zmiany miejsca zamieszkania – wywołując w następstwie ból i tęsknotę.

W dobrym aspekcie ze Słońcem i Wenerą pobudza skłonność sercową i sprzyja szczęściu w miłości i małżeństwie, o ile nie działają przeciwdziałająco niszczycielskie wpływy Saturna i Uranusa.

Mars i Wenus w obu horoskopach na tym samym miejscu nie stanowią tak pomyślnej oznaki, jak wówczas, gdy te planety znajdują się w sekstylu lub trygonie. Koniunkcja Marsa i Wenery pobudza wprawdzie u niektórych kochanków namiętność, lecz mija ona szybko pociągając w następstwie cierpienie, z racji nieodwzajemnionej skłonności.

Uranus w 7 domu – wskazuje na romantyczne, zawarte bez zastanowienia i źle pojęte małżeństwo. Często partnerem jest osoba, która nigdy nie myślała o wstępowaniu w tego rodzaju związek, zanim uranusowy promień nie skojarzył go pod wrażeniem chwili. Uranus w tym położeniu – niezależnie od swoich aspektów – przynosi zawsze nagłe zobojętnienia lub zbliżenia w pożyciu małżeńskim i płciowym. Ludzie z Uranusem w siódmym odcinku natywnika są zazwyczaj nieszczęśliwi w małżeństwie, ponieważ druga osoba związku odznacza się niestałą i niezależną uraniczną naturą, nie znosi ograniczeń, nie potrafi być wierną i utrzymuje tajemne stosunki, które niejednokrotnie doprowadzają do separacji i rozwodu sądowego. W związku z tymi sprawami wynika często publiczny skandal, lub następuje śmierć drugiej osoby związku – w zależności od aspektów.

Jeśli Uranus w siódmym polu radixu posiada towarzyszów w osobach Jowisza i innych planet, wówczas oprócz legalnego związku daje również kilka awanturek miłosnych, a nawet dłuższych przyjaźni. Gdy zaś znajduje się sam, wówczas trudno znaleźć trwałe dopełnienie życia milosno – małżeńskiego. Wpływ ten – jak już zaznaczyliśmy wyżej – daje umiłowanie niezależności i wolności; ograniczenia i opieki tego rodzaju jednostki w małżeństwie nie zniosą, toteż, gdy Słońce i Księżyc lub Saturn i Jowisz utworzą w horoskopie jednego z partnerów złe aspekty – rozwód nie jest wykluczony. Uranus powoduje również niekiedy całkiem nieoczekiwane rozłąki małżonków, oraz inne niespodzianki, których następstwem są dotkliwe cierpienia psychiczne.

Neptun w 7 domu – posiada wpływ niezwykle osobliwy. W młodości przynosi ciężkie rozczarowania i zawody, niejednokrotnie lata nieszczęśliwej miłości lub zwlekania z małżeństwem. W niepomyślnych aspektach sprowadza zetknięcie z jednostkami wątpliwej wartości, w dobrych natomiast – uduchowione związki i przyjacielskie stowarzyszanie się wybitnych, zainteresowanych okultyzmem osób. Aczkolwiek są to związki dobrane, oparte na duchowym zrozumieniu – charakter ich bywa raczej platoniczny. Po gorzkich rozczarowaniach w młodości rozbudza Neptun skłonność u ludzi, którzy opanowali już swoje zmysły i szukają raczej psychicznego kontaktu aniżeli erotycznego użycia.

Neptun uszkodzony w 7 odcinku radixu daje histerycznego, medialnego i niepoczytalnego towarzysza, przy czym istnieje możliwość popełnienia bigamii przez jednego z partnerów. Neptun w złych aspektach sprowadza również zboczenia seksualne.
*

Jeśli w siódmym domu horoskopu nie znajduje się żadne ciało kosmiczne wówczas w natywniku mężczyzny należy zbadać, jaka planeta stoi najbliżej Księżyca, zaś w żeńskim – jaka znajduje się w zasięgu Słońca. Owe najbliżej świateł niebieskich położone planety charakteryzują drugą osobę małżeństwa

O ile chodzi o wzajemne zrozumienie, należy przy porównywaniu horoskopów zwracać uwagę na następujący fakt:

Ludzie, przy których urodzeniu Słońce albo więcej planet znajdowało się w ognistym znaku Barana, będą zgadzali się z tymi, w których natywniku Słońce, Księżyc lub wpływowe planety znajdują się w znaku Lwa lub Łucznika, względnie oddalonych o 60º od Barana znakach Wodnika lub Bliźniąt, bowiem również aspekty sekstylne posiadają w tym wypadku pomyślny wpływ. Łączyć powinny się zatem następujące typy zodiakalne:

Typ Barana z typem Lwa lub Łucznika.

Typ Byka z typem Koziorożca lub Panny.

Typ Bliźniąt z typem Wodnika lub Wagi.

Typ Raka z typem Ryb lub Skorpiona.

Typ Lwa z typem Barana lub Łucznika.

Typ Panny z typem Koziorożca lub Byka.

Typ Wagi z typem Bliźniąt lub Wodnika.

Typ Skorpiona z typem Raka lub Ryb.

Typ Łucznika z typem Barana lub Lwa.

Typ Koziorożca z typem Byka lub Panny.

Typ Wodnika z typem Bliźniąt lub Wagi.

Typ Ryb z typem Skorpiona lub Raka.

Ogólna ta reguła odnosi się zarówno do położenia Słońca osób urodzonych w różnych miesiącach, jak do Ascendentu, czyli punktu wynurzającego się na wschodzie w momencie urodzenia.

Jeśli Słońce i Księżyc, jako też Ascendent znajdują się w pomyślnym położeniu (w sekstylu albo w trygonie) do Ascendentu lub punktu Słońca w horoskopie drugiej osoby – wówczas harmonia może być trwałą. Gdy jednak w natywniku – mimo pomyślnych zresztą aspektów – Mars, Saturn, Neptun, Jowisz lub Uranus tworzą kwadrat względnie opozycję do planet w radixie partnera – nie można liczyć na trwałą zgodę, a oczekiwać raczej gwałtownych sporów (wypływających z natury Marsa), nieufności (Saturn), rozczarowań (Neptun), nieporozumień lub procesów (Jowisz), nienawiści, zobojętnienia, rozłąki, wskutek zmiany miejsca pobytu przez jednego z towarzyszów (Uranus).


LOCA  (78)

zobacz mój
dzisiejszy
tranzyt


Data postu:
05:07 26-07-2010


2458

Z kolei – opierając się na tradycji i doświadczeniu – zajmiemy się porami wstępowania w związki małżeńskie najpierw u mężczyzn, następnie u kobiet.

Mężczyzna wcześnie się żeni:

Kiedy Księżyc przybywa od nowiu do pierwszej kwadry, znajdując się przy tym w 4, 5, 6, 10, 11 lub 12 domu.

Kiedy Księżyc i Wenera, silne i dobrze aspektowane, w otoczeniu innych planet zajmują znaki płodne: Raka, Skorpiona lub Ryby.

Kiedy Księżyc i Wenera znajdują się w piątym lub siódmym domu, które rządzą miłością i małżeństwem.

Kiedy płodny znak (Rak, Skorpion lub Ryby) w piątym lub siódmym domu.

Kiedy Wenera i Mars znajdują się w wywyższeniu, odbierając silne i dodatnie aspekty.

Kiedy Jowisz lub Wenera tworzą korzystne aspekty w siódmym domu.

Mężczyzna późno się żeni:

Kiedy Księżyc znajduje się w pełni lub ubywa od pełni do ostatniej kwadry, przebywając przy tym w 1, 2, 3, 7, 8 lub 9 odcinku horoskopu.

Kiedy Księżyc lub Wenerę skaleczy Saturn, Mars, Uranus lub Neptun, zwłaszcza, gdy jedna z tych planet znajduje się w 5 lub 7 domu.

Kiedy Saturn, Mars, Uranus lub Neptun znajdują się w 5 lub 7 odcinku natywnika.

Wreszcie Księżyc w kwadracie lub opozycji do Wenery lub Jowisza przynosi kłopoty w staraniach miłosnych i tym samym zwłokę w zawarciu małżeństwa.

Mężczyzna żeni się bardzo późno lub wcale:

Kiedy Saturn znajduje się w Skorpionie, który rządzi genitaliami, lub gdy Księżyc tworzy paralelę, koniunkcję, kwadrat lub opozycję do Saturna, planety zahamowania – bowiem wówczas ma miejsce niewielkie lub żadne pragnienie stosunku płciowego i stąd tego rodzaju jednostki przeważnie pozostają w stanie bezżennym.

Kiedy Księżyc lub Wenera, planeta miłości, jest uszkodzona w saturnowym znaku Koziorożca, a zwłaszcza, kiedy skaleczenie przychodzi od Saturna – wiele trudności staje na drodze do zawarcia związku i wątpliwym jest, czy da się je przezwyciężyć, stąd prawdopodobnie małżeństwo nie dojdzie do skutku. Kiedy Księżyc tworzy kwadrat lub opozycję ze Słońcem, występuje trudność decyzji w ogóle, a gdy Księżyc znajduje się w 1, 2, 3, 7, 8 lub 9 odcinku, w szczególności zdecydowania się na małżeństwo. Jeśli przy tym odbiera zły aspekt od Saturna, nigdy się nie zdecyduje i małżeństwo nie stanie się jego udziałem.

Kiedy Księżyc przebywa w ostatnich stopniach znaku, nie tworząc przy tym aspektu z żadną planetą – występuje brak pociągu do drugiej płci, który prawdopodobnie uniemożliwi zawarcie związku małżeńskiego.

Kobieta wcześnie wychodzi za mąż:

Gdy Księżyc zdąża od nowiu do pierwszej kwadry, a Słońce znajduje się w 4, 5, 6, 10, 11 lub 12 odcinku natywnika.

Gdy Słońce i Wenera dobrze aspektowane, przebywają w jednym z płodnych znaków: Raku, Skorpionie lub Rybach,

Gdy Słońce, Wenera i Mars, dobrze aspektowane, znajdują się w piątym lub siódmym domu, które rządzą miłością i małżeństwem.

Gdy płodny znak (Rak, Skorpion lub Ryby) wschodzi na początku piątego lub siódmego odcinka.

Gdy Słońce, Mars i Wenera, silnie i pomyślnie aspektowane, znajdują się w wywyższeniu.

Gdy Jowisz lub Wenera, korzystnie aspektowane, przebywają w siódmym domu.

Kobieta późno wychodzi za mąż:

Gdy Księżyc od pełni ubywa do ostatniej kwadry, a Słońce znajduje się w 1, 2, 3, 7, 8 lub 9 odcinku natywnika.

Gdy Słońce i Wenera są skaleczone przez Saturna, Marsa, Uranusa lub Neptuna, położonych zwłaszcza w 5 lub 7 domu, które rządzą małżeństwem i miłością.

Gdy Saturn, Mars, Uranus lub Neptun przebywają w 5 lub 7 polu radixu. Gdy Księżyc tworzy kwadraturę lub opozycję z Wenerą lub Jowiszem – kłopoty odwlekają zawarcie związku małżeńskiego.

Gdy Księżyc znajduje się w paraleli, kwadracie lub opozycji względem Uranusa – oktawy Wenery – zwłoka również wystąpi.

Kobieta wychodzi za mąż bardzo późno lub wcale:

Gdy Saturn jest w Skorpionie lub, gdy Słońce tworzy paralelę, koniunkcję, kwadrat lub opozycję względem Saturna – natura pragnieniowa pozostaje w stanie uśpienia, toteż gdy jeden z tych warunków zaistnieje w horoskopie niewiasty, można wnosić, że pozostanie panną.

Gdy Słońce lub Wenera są uszkodzone w saturnowym znaku Koziorożcu, a zwłaszcza, jeśli skaleczenie pochodzi od Saturna, wystąpią liczne przeszkody i wątpliwym jest, czy małżeństwo dojdzie do skutku.

Gdy Słońce i Księżyc wzajemnie sobie szkodzą, przez tworzenie kwadratu lub opozycji – właściciel horoskopu odznacza się chwiejną i niezdecydowaną naturą, a jeśli przy tym Słońce, będące sygnifikatorem małżeństwa u kobiety, znajdzie się w 1, 2, 3, 7, 8 lub 9 odcinku natywnika, sprowadzi trudność w zdecydowaniu się na małżeństwo, zaś równoczesny ujemny aspekt między Słońcem a Saturnem – uniemożliwi w ogóle decyzję i związek nie zostanie zawarty. Gdy Słońce nie tworzy aspektu z innymi planetami – oznacza to brak pociągu do drugiej płci, który prawdopodobnie przeszkodzi małżeństwu.
*

Dla tak ważnego przedsięwzięcia, jak założenie rodziny – niektórzy astrologowie radzą wybrać najodpowiedniejszą porę, przy pomocy tzw. horoskopii godzinowej. Pomyślnym ma być moment, kiedy wschodzi jeden ze znaków stałych: Byk, Lew, Skorpion, Wodnik – zaś planety znajdują się w narożnikach. Również dyrekcje i tranzyty winny u obu partnerów występować tylko korzystne. Horoskopy należy obliczać tak długo, aż znajdzie się najodpowiedniejszy. Wyszukanej godziny należy się ściśle trzymać – z jej rozpoczęciem przystąpić do ceremonii.

W dawniejszych czasach, a i obecnie u niektórych narodów, zwłaszcza wschodnich, dokonywano wyboru dni, przy czym w różnych krajach panowały różne w tym względzie zwyczaje:

Stuletni kalendarz podaje:

Niedziela – dzień szczęśliwy; poniedziałek – niepomyślny; wtorek – dodatni; środa – nieszczęśliwy; czwartek – pozytywny; piątek – krytyczny; sobota niezdecydowany.

Do tego dochodzą jeszcze tzw. „krytyczne dnie”, mianowicie:

Styczeń: 1, 2, 6, 11, 17, 18; luty: 8. 16, 17; marzec: 1, 12, 13, 15; kwiecień: 1, 3. 15, 17, 18; maj: 8, 16, 17, 30; czerwiec: 1, 7; lipiec: 1, 5, 6; sierpień: l, 3, 18, 30; wrzesień: l, 15, 18, 20; październik: 15, 17; listopad: l, 7. 11; grudzień: l, 7.

Oczywiście, gdy istotne astrologiczne warunki są pomyślne – nie należy zważać, że dniem tym jest poniedziałek, wtorek, czwartek czy piątek. Dla pewności jednak – astrologia tradycyjna – radzi uwzględnić godziny planetarne i wybrać: godzinę Słońca, Jowisza, Wenery, Księżyca i Marsa – zwłaszcza, gdy partnerzy urodzeni są pod tymi planetami.

Jeśli jeden lub kilku złoczyńców (Saturn, Mars, Uranus lub Neptun) znajduje się w siódmym domu, zaś Słońce lub Księżyc przebywają w znakach płodnych (Raku, Skorpionie lub Rybach) lub podwójnych prawdopodobnym jest wielce, że właściciel horoskopu będzie się żenił kilka razy, przy czym – zdaje się – w żadnym z związków nie znajdzie szczęścia.

Jeśli Słońce lub Księżyc aspektowane są: przez planety, przebywające w podwójnych znakach (Bliźniętach, Łuczniku lub Rybach), a zwłaszcza, gdy znaki te znajdują się na początku siódmego domu – dwa lub więcej małżeństw prawdopodobnie będzie miało miejsce. Również władca Ascendentu w siódmym domu, dobrze aspektowany i w znakach podwójnych, wskazuje na kilkakrotne zawieranie związków małżeńskich.
*

W natywniku u mężczyzny przyszłą małżonkę oznaczają planety, z którymi Księżyc tworzy aspekt progresywny po urodzeniu. Określają one jej charakter i usposobienie, które uwypuklają znaki, zawierające dane planety i aspekty, jakie one tworzą.

W horoskopie niewiasty przyszłego małżonka oznaczają planety, z którymi Słońce tworzy aspekt progresywny, przy czym należy traktować je w związku z znakami, w jakich się znajdują, i ciałami kosmicz­nymi, z którymi tworzą aspekty. Zaznaczyć musimy, że gdy sygnifikator drugiej osoby małżeństwa, aspektowany przez Słońce lub Księżyc, jest wsteczno bieżny lub przebywa w słabym znaku (jak np. Saturn w Baranie lub Jowisz w Bliźniętach) pociąg nie jest dostatecznie silny ażeby doprowadził do małżeństwa, lub wyładuje się prawdopodobnie tylko w przejściowym stosunku.
*

Wiadomą jest rzeczą, że nawet, gdy prawo zgodzi się na małżeństwo, a także lekarz nie znajdzie przeszkód – wcale nie znaczy, ażeby związek musiał być szczęśliwy. Życie, bowiem codzienne daje dowody rozbicia małżeństw, których szczęście właściwie winno być trwałe ze względu na korzystne warunki materialne, piękne mieszkanie i znakomity stan zdrowotny. Dla astrologa jednak tego rodzaju nieszczęśliwe małżeństwa, mimo na pozór korzystnych warunków, nie są niezrozumiałe, zwłaszcza, gdy ma przed sobą horoskopy obu partnerów. Wynika z nich bowiem wyraźnie, że sobie nie odpowiadają, lub że w ogóle nie nadają się do małżeństwa.

Z kolei podamy położenia planet, których posiadacze winni małżeństwa unikać:

Skaleczony Księżyc w domu siódmym wskazuje na zmiennego i niewiernego małżonka – lecz układ ten tylko wówczas posiada znaczenie, gdy znajduje się w horoskopie mężczyzny.

Saturn w siódmym odcinku natywnika niepomyślnie aspektowany, przeszkadza zawarciu związku małżeńskiego, a po wtóre każe się spodziewać wyrachowanego, zimnego i niesympatycznego partnera, który główne zadanie widzi w ograniczaniu swobody drugiej osoby małżeństwa i gnębieniu jej nieustannymi zakazami. Jeśli przy tym jest on skaleczony przez Marsa lub Uranusa, można liczyć na rychłą śmierć tego partnera, co pod pewnym względem dla drugiej osoby będzie upragnionym wyzwoleniem, lecz – zwłaszcza, gdy pozostaną dzieci – może pociągnąć za sobą materialny niedostatek.

Skaleczony Jowisz w siódmym polu radixu również odwleka zawarcie związku, a gdy nawet później nastąpi – właściciel horoskopu będzie wiele cierpiał wskutek obojętności i braku uczucia ze strony partnera. Stąd – przy tego rodzaju układzie – subtelniejszym jednostkom odradza się wstępowania w związek małżeński.

Mars niepomyślnie aspektowany w domu małżeństwa wróży partnera o władczym, despotycznym usposobieniu, który – jeśli przy tym Mars znajduje się w znaku Raka lub Ryb – będzie posiadał skłonność do pijaństwa, a gdy planeta ta przebywa w Skorpionie, istnieje możliwość zboczenia seksualnego. Gdy Marsa kaleczy Uranus, trzeba liczyć się z nagłą śmiercią partnera wskutek wypadku, lub jego ciężkim okaleczeniem. A zatem również ten układ nie jest pomyślny dla małżeństwa.

Uranus w siódmym odcinku natywnika, nawet dobrze aspektowany, ostrzega wyraźnie przed zawarciem związku, gdyż nawet pomyślnie położony stwarza ludzi, którzy z racji swojej samodzielnej i niezależnej natury czują się ograniczeni więzami małżeństwa i raczej szukają przyjaciółki, aniżeli żony. Jeśli Uranus w tymże polu skaleczony jest przez Saturna, Neptuna lub Marsa, człowiek, w którego horoskopie występuje ten układ – zwłaszcza przy niepomyślnym aspekcie Marsa lub Neptuna – nie będzie traktował zbyt poważnie wierności małżeńskiej, co w końcu będzie musiało doprowadzić do skandalu i rozwodu. Nawet przy kilkakrotnym zawieraniu związków małżeńskich należy liczyć się zawsze z ich szybkim rozwiązaniem. Toteż poważnie trzeba go przestrzec zarówno dla jego, jak też drugiej osoby, dobra. Na ogół w niekorzystnych aspektach sprowadza nagłe zobojętnienie, nienawiść, rozgoryczenie, oburzenie, oraz ból psychiczny, względnie nieporozumienia, które mogą podważyć najtrwalszy stosunek. Owe przeciwdziałające aspekty tłumaczą fakt, że ludzie, którzy odczuwali ku sobie gorącą skłonność i przeżyli szczęśliwe godziny miłości – zaczynają prowadzić gwałtowne spory i ostatecznie się rozchodzą.

Skaleczony Neptun w domu małżeństwa wskazuje również na rozczarowanie, co do partnera, który też zazwyczaj nie jest godnym zaufania i podlega zmiennym uczuciom. Planeta ta działa niezwykle dziwnie i tajemniczo. Jak przy dobrych aspektach stwarza wysoko uduchowione przyjaźnie i platoniczną miłość, tak przy niepomyślnych może wywołać zboczenie i sprowadzić brak uczucia, osamotnienie erotyczne, niepowodzenie w miłości, rozluźnienie obyczajów, oraz gorzkie rozczarowania.
*

Jeśli jednak w domu małżeństwa nie znajduje się żadna planeta, wówczas celem wydania sądu należy przystąpić do analizy 4 i 5 domu horoskopu, o ile oczywiście zawierają one jakieś ciała kosmiczne.

Gdy w 4 odcinku natywnika, traktującym o ognisku domowym i stosunkach rodzinnych, znajduje się Uranus – zarówno dodatnio jak ujemnie aspektowany – należy odradzić zawarcie małżeństwa, gdyż szczęście, zadowolenie i harmonia nigdy nie zagoszczą w domu, gdzie mieszka Uranus.

Również źle aspektowany Saturn w 4 odcinku radixu grozi rozbiciem ogniska domowego i stratą majątku, a zatem ubóstwem i samotnością na starość. Skaleczony Mars w 4 polu horoskopu każe wnosić o częstych sporach i nieporozumieniach domowych.

Uranus w 5 odcinku natywnika, domu miłości i dzieci, jest również nieodpowiednim układem dla małżeństwa, dowodzi bowiem, że właściciel horoskopu posiada skłonność do wchodzenia w tajne stosunki miłosne – a gdy skaleczony Uranus na tym miejscu stoi w horoskopie kobiety, oznacza oddawanie się każdemu, mężczyźnie, który się jej spodoba, gdyby zaś małżeństwo miało być pobłogosławione potomstwem, grozi trudnymi rozwiązaniami lub śmiercią dziecka wskutek wypadku.
*

W razie nie znajdowania się tych układów w analizowanym przez nas horoskopie, bierzemy pod uwagę descendent, a zatem znak zodiakalny, znajdujący się na początku 7 odcinka radixu, oraz jego władcę.

Baran na descendencie – zwłaszcza, gdy Mars odbiera niekorzystne aspekty – jest niepomyślnym znakiem dla małżeństwa, zapowiada bowiem liczne dysharmonie i każe przypuszczać rozwód.

Również znak Panny na początku tego odcinka i jego władca Merkury niepomyślnie aspektowany, daje małżeństwo bez miłości i z widokami rozwodu: o ile małżonkowie nie zadowolą się chodzeniem własnymi drogami.

Znak Koziorożca na descendencie, a Saturn źle aspektowany przez Wenerę lub Słońce w natywniku kobiety, zaś przez Księżyc w radixie mężczyzny mówi o dwóch małżeństwach, z których jedno wskutek rozwodu zostanie rozwiązane, a drugie też nie będzie można określić jako szczęśliwe. A zatem i w tym wypadku odradza się zawieranie legalnego związku.

Oto główne przypadki, kiedy małżeństwa winno się unikać bez zasięgania wpierw rady horoskopu partnera. Istnieje jednak wiele natywników, w których te znamiona się nie znajdują, i których właściciele mogą dlatego zaryzykować zawarcie małżeństwa, lecz oczywiście nie z pierwszą lepszą osobą. Stosuje się wówczas drugą metodę astrologicznego badania możliwości małżeńskich, mianowicie porównywanie horoskopów obu osób, zamierzających wstąpić w związek, gdyż nawet stosunkowo pomyślny horoskop małżeński może ulec pogorszeniu przez to, że albo przyszły partner posiada natywnik nie nadający się do małżeństwa, albo że oboje wprawdzie na podstawie pojedynczych horoskopów mogą się żenić, lecz nie ze sobą.
*

Zajmijmy się teraz z punktu widzenia astrologii zjawiskiem, które zwłaszcza w ostatnich latach bardzo silnie występuje. Mam na myśli: rozwody. Również i tutaj nie należy pod tym terminem rozumieć tylko wypadku, gdy na podstawie sądowego wyroku małżeństwo ogłoszone zostaje jako rozwiązane, lecz również te wszystkie, w których występuje całkowite zobojętnienie partnerów, a tylko zewnętrzne stosunki lub poczucie odpowiedzialności względem potomstwa wstrzymują formalne rozłączenie.

Przystępując do analizy interesującego nas zagadnienia, należy w pierwszym rzędzie zbadać, czy właściciel horoskopu w ogóle nadaje się do małżeństwa, a jeśli tak, to w jakim stopniu. Bowiem jak wykazaliśmy wyżej, istnieją ludzie, którzy z racji swego charakteru w ogóle nie powinni zawierać legalnego związku, przy czym ich wartość wewnętrzna nie musi przy tym być niską. Tego rodzaju jednostki zostają przeważnie kawalerami, albo, gdy horoskop dopuszcza małżeństwo, w krótkim stosunkowo czasie rozwodzą się.

Zbadanie całego szeregu horoskopów ludzi rozwiedzionych utwierdza w przekonaniu, że Uranus, wielki rewolucjonista i burzyciel, główną tutaj odgrywa rolę. Oczywiście – ażeby jego wpływ w tym kierunku się przejawił – musi w horoskopie posiadać związek z punktami, reprezentującymi sprawy małżeńsko-miłosne lub wpływającymi na nie. Należy przy tym pamiętać, że Uranus na najmniejsze skaleczenie niezwykle silnie reaguje. Wpływ jego łatwo zrozumieć, gdy się uzmysłowi, jakie warstwy człowieka podlegają bezpośredniemu oddziaływaniu tej planety. Przede wszystkim musimy tutaj wymienić aurę, która odgrywa wybitną rolę w kształtowaniu się stosunków między ludźmi. Siedząc w pociągu lub tramwaju obok osób całkiem obcych, których nigdy przedtem nie widzieliśmy, nagle zaczynamy odczuwać do nich sympatię lub antypatię; nie wiemy skąd ani dlaczego, lecz to żadną miarą nie zmienia prawdziwości uczucia. Aura tych ludzi zetknęła się z naszą, podświadomy most zrozumienia został zarzucony. Właśnie u małżonków ten „most” posiada decydujące znaczenie. Jeśli jest on trwały i silny, wówczas obie strony mogą siebie zrozumieć i poznać bez słów i czynów. Gdy zaś słaby, lub nie istnieje, istotne ogniwo odpada, a partnerzy na terenach, których nie da się wytłumaczyć słowami, nie mogą dojść do porozumienia.

O ile uszkodzony Uranus okaże, że aura właścicieli horoskopów nie przenika się wzajemnie, wówczas też w małżeństwie nie będzie zrozumienia. Stąd wypływa, dlaczego artyści, a zwłaszcza aktorzy, posiadają specjalną skłonność do rozwodów. Wiadomym jest bowiem, że podlegają oni silnie wpływowi wenusowych znaków: Byka i Wagi, która to ostatnia zwłaszcza specjalnie silnie na aktorów oddziaływa. Równocześnie Waga jest znakiem małżeństwa. Aura zaś umożliwia im nawiązanie kontaktu z publicznością. Nic więc dziwnego, że Uranus – który daje twórczą i artystyczną oryginalność – u aktorów znajduje się przeważnie w znaku Wagi lub odpowiadającym mu siódmym domu natywnika, przy czym zgodnie z naturą odcinka zodiakalnego wpływa również na życie małżeńskie. Odpowiednie zaatakowanie Uranusa – zwłaszcza przez Wenerę, władczynię znaku Wagi – stwarza jednostkę o zdolnościach artystycznych i silnie rozwiniętej ekscentryczności, oraz przewrażliwieniu aury, tak, że podlega ona wpływom, nie odczuwalnym, dla normalnego człowieka, które jednak dla jego zawodu są konieczne, a przynajmniej pożądane. Czyż wyda się teraz dziwnym, że tylu aktorów rozwodzi się, skoro weźmiemy pod uwagę, że małżeństwo podlega tym samym, co ich zawód, horoskopowym warunkom?

Uranus rządzi jednak również centralnym systemem nerwowym, oraz rozwojem psychicznym. Dlatego też u geniuszów znajduje się on często w ważnym punkcie horoskopu. Jest rzeczą całkiem naturalną, że aura geniusza przeważnie nie jest luźna i dlatego przeszkadza wywrzeć otoczeniu silniejszy wpływ na osobowość, a tym samym, że tak powiemy „rozwodnić” oryginalność twórczej jednostki. Uranus przy tym w tego rodzaju horoskopach stoi zazwyczaj w bardzo silnie naprężonym stosunku do innych planet. Wynika stąd, że skaleczony, a zarazem silnie postawiony musi doprowadzić do osamotnienia, gdyż wstrząśnięta aura nie dopuszcza na dłuższą metę ścisłego kontaktu z drugimi. Tłumaczy to też fakt, że geniusze zazwyczaj rozwodzą się lub pozostają w stanie bezżennym.

Zadajmy sobie teraz pytanie, skąd pochodzi, że ludzie z takim położeniem Uranusa w ogóle się żenią? Rzeczowa odpowiedź wykraczałaby poza ramy naszego studium, zaznaczyć tylko możemy, że do zawarcia małżeństwa doprowadza tutaj wiele kosmicznych czynników, a dopiero po ustaniu owych wpływów planetarnych daje się odczuć położenie Uranusa, o ile inne, posiadające związek z małżeństwem planety – jak ma to miejsce w niektórych horoskopach – nie są tak potężne, że zniwelują całkowicie rozsprzęgające oddziaływanie tej planety dysharmonii i zamętu. Lecz ma to rzadko miejsce.
*

Z kolei zajmiemy się kwestią potomstwa.

Czy dana osoba będzie miała dzieci, nie można osądzić wyłącznie z indywidualnego horoskopu – ponieważ sprawa ta nie zależy od jednostki – lecz w tym celu należy porównać natywniki przyszłych rodziców i zmieszać ich indywidualne cechy, bowiem, gdy oba horoskopy wykazują naturę płodną, rodzi się wiele dzieci, zaś gdy oba są tylko średnio płodne, albo jeden płodny a drugi jałowy – prognoza ukształtuje się też odpowiednio.

Wskaźniki poszczególne horoskopu indywidualnego interpretować najeży następująco:

Księżyc jest planetą zapłodnienia – stąd najważniejszym sygnifikatorem. Drugie miejsce zajmuje Wenera, planeta miłości i przyciągania, ostatnie zaś Jowisz, planeta dobroczynności. Jeśli jedno z tych ciał kosmicznych znajduje się w piątym domu, który traktuje o dzieciach, przy czym w płodnym lub podwójnym znaku (Rak, Skorpion, Ryby, Bliźnięta lub Łucznik), oznacza to, że dana osoba posiada naturę płodną i będzie miała potomstwo. Analogicznie przedstawia się sprawa przy tego rodzaju obsadzeniu jedenastego odcinka natywnika. Ponieważ, gdy horoskop odwrócimy, tak że siódmym polem stanie się pierwsze – które wówczas będzie mówić o małżeństwie — dom jedenasty będzie piątym, traktującym o dzieciach – dlatego należy analizować zarówno piąty, jak jedenasty odcinek radixu. Lecz – jak już powiedzieliśmy – istotny stan rzeczy może być przepowiedziany tylko ze zmieszania odnośnych układów w natywnikach obojga rodziców.

Gdy gwałtowny, burzliwy Mars, lub Saturn – znany ze starożytnej mitologii jako morderca dzieci – względnie Słońce lub Uranus znajdą się w piątym albo jedenastym domu, wówczas albo przeszkadzają urodzeniu dziecka, albo uśmiercają je w dziecięctwie. Ma to miejsce zwłaszcza, gdy Baran, Lew lub Koziorożec znajdują się na początku odnośnego domu.

Księżyc w Raku, Skorpionie, Rybach. Bliźniętach lub Łuczniku, przy czym W pomyślnym aspekcie z Jowiszem lub Wenerą wskazuje na liczną rodzinę. Lecz gdy Księżyc znajduje się w Baranie, Lwie lub Koziorożcu oraz skaleczony przez złoczyńców lub Słońce – małżeństwo jest zazwyczaj bezpłodne. Saturn lub Wenus w siódmym domu są również oznaką bezpotomnego związku.

O ile między wskaźnikami piątego i jedenastego domu zachodzą ważne odchylenia, sąd należy odpowiednio zmodyfikować.

Kończąc nasze rozważania na temat małżeństwa, zaznaczamy, że horoskop całkiem wolny od dysharmonijnych aspektów spotyka się niezmiernie rzadko, bowiem, chociażby poszczególne planety, odnoszące się do życia miłosno – małżeńskiego, tworzyły w natywnikach najpomyślniejsze aspekty, to jednak, wskutek nieustannego ruchu planet, powstają niejednokrotnie dysharmonijne wpływy względem decydujących miejsc w natywnikach obu małżonków, skutkiem czego może się zdarzyć, że pierwotna miłość nagle wygaśnie – zwłaszcza jeśli opierała się wyłącznie na zmysłach – i skłonność przekształci się nagle w obojętność lub zgoła w nienawiść. Przez porównanie radiów obu partnerów można łatwo ustalić, kiedy zgodnemu pożyciu grozi zamącenie. Zobojętnienie u osób, które pierwej żywiły dla siebie gorące uczucie i pożądanie występuje zazwyczaj, gdy Mars tworzy dysharmonijne aspekty do miejsc planetarnych w horoskopach obu małżonków.
Opracowane na podstawie:

J.R „Astrologia, a małżeństwo”

wydanie z 1938 r.

Wydawnictwo „Hejnał”, Wisła, (Śląsk Cieszyński)

Drukarnia Pawła Mitręgi w Cieszynie


LOCA  (78)

zobacz mój
dzisiejszy
tranzyt


Data postu:
05:07 26-07-2010


2458

CECHY MATRYMONIALNE
znaków i planet w horoskopach indywidualnych

Słońce w znaku Barana
Ekspansja, aktywność, entuzjazm. Szybka reakcja, odwaga, zaufanie do siebie, wybuchowość, niecierpliwość, samodzielność, gwałtowność. Oboje partnerzy z tego samego znaku tylko w wyjątkowych przypadkach wytrzymują ze sobą, tworząc małżenstwo nie z tej ziemi. Urozmaicenia nie brak.
Księżyc w znaku Barana
Impulsywność, pochopność, tendencje do rządzenia i komenderowania partnerem. Małżeństwo zawiera się często na łeb na szyję. Kłótliwość. Kobiety często niewierne (patrz inne aspekty). Dla męża nieco biernego, mało aktywnego, kobieta z Księżycem w Baranie jest korzystną i uzupełniającą podporą w małżeństwie.
M_W_log.jpg (40606 bytes)Wenus w Baranie
Cechy Wenus silnie zależne od aspektów. Na ogół mało subtelności w sprawach erotycznych. Pewna rubaszność, prymitywne czułości. Uczucia na ogół gorące, jeżeli nic innego nie stoi na przeszkodzie.
Mars w Baranie
Mars rządzi chętnie partnerem. Aktywność i przedsiębiorczość porywają partnera o słabszej dynamice, zmuszając go do dotrzymania kroku. Mars przeprowadza swoją wolę w sposób obcesowy, gwałtowny, nie znoszący sprzeciwu. W sposób nie zawsze rozsądny.
Ascendent w Baranie
Postać szczupła, ruchliwa, żylasta, muskularna. Rysy ostre. Także i tu występuje skłonność do komenderowania partnerem. Nie raz aktywność jest skierowana w kierunku zawodowym, a partner schodzi na plan drugi.
Zenit w Baranie
Optyzmizm, ambicja, dążenie władcze. Od partnera wymaga się dostosowania się i podporządkowania się.

Słońce w znaku Byka
Materializm, zysk, solidne podstawy ekonomiczne. Przed zawarciem małżeństwa często pada pytanie: czym jesteś? ile zarabiasz? czy potrafisz utrzymać rodzinę? Z samej miłości człowiek nie wyżyje. Mimo to ma Byk dużo uczucia, współczucia, lecz także pewien egoizm. Wytrwałość, solidność, dokładność, rzeczowość, konserwatyzm. Wyrachowanie.
Księżyc w znaku Byka
Uczucia głębokie i namiętne. Namiętności silne, lecz opanowane. Seksualizm. Poglądy konserwatywne. Niechęć do zmian i nowości. Konsekwentne dążenie do celu. Praktyczność i materializm. Dobroduszność, przywiązanie, wierność. Kobiety czułe, uczuciowe. Potrzebują dużo ciepła ze strony partnera. Kobiecość, dużo namiętności seksualnej. Kwalifikacje intelektualne partnera stawia się na planie dalszym.
Wenus w znaku Byka
Uczuciowość i przywiązanie nie przeszkadzają zainteresowaniom materialnym. Ważny jest stan majątkowy partnera oraz wszystko, co da się podciągnąć pod to pojęcie (np. zaradność życiowa). Wenus w tym znaku potrafi walczyć wytrwale o swoje prawa.
Mars w znaku Byka
Mars wpływa pobudzająco na życie seksualne. Duże zainteresowanie materialne. Upór, nieustępliwość.
Ascendent w znaku Byka
Wzrost średni, skłonności pykniczne. Pobudliwość seksualna wymaga rozbudzenia. Rozwaga. Więcej pasywnego uporu niż aktywnej agresji. Nieustępliwość wymaga podejścia łagodnego, dyplomatycznego, drogą perswazji, nigdy zaś przymusu lub narzucania swojej woli. Pewien hedonizm i kult dla spraw kulinarnych.
Zenit w znaku Byka
Dążenie do zabezpieczenia egzystencji, z wytrwałością i stałością. Dla partnera niestabilnego dobra ostoja.

Słońce w Bliźniętach
Ekstrawersja, aktywność, bystrość, rozmowność, ciętość. Lecz także powierzchowność - roztargnienie. Towarzyskość, uprzejmość. Komunikatywność, gadulstwo, przychylność, zręczność,
ruchliwość, ciekawość, zmienność, natarczywość. Nie raz usposobienie motylkowate, traktujące życie mało poważnie. Potrzebny partner bardziej przyziemny, dla odpowiedniej równowagi.
Księżyc w Bliźniętach
Umysł żywy, receptywny, o zainteresowaniach różnorakich, lecz niestałych. Zmienność nastrojów. Także w sprawach erotycznych zainteresowania rozproszone, często bywają powodem konfliktów małżeńskich. Cecha ta dotyczy szczególnie kobiet. Łatwa pobudliwość seksualna, lecz skłonności raczej platoniczne. Dużo zainteresowania dla zajęć partnera. Kobiety ciekawe licznych kontaktów, często pozornie niewierne.
Wenus w Bliźniętach
Problemy miłosne traktuje się dość lekko. Dużo się na te tematy mówi, lecz mało się robi. Potrzebny partner o cechach stałych. Wspólne zainteresowania prowadzą nieraz do małżeństwa. Często wybór trudny z powodu licznych sympatii.
M_J_log.jpg (50067 bytes)Mars w Bliźniętach
Elastyczność i umiejętność dostosowania się. Impulsy intelektualne, lecz uczucia niewiele. Krytykanctwo, nieraz kłótliwość, na co partner musi się psychicznie uodpornić. Skłonności do rozpraszania uwagi na różne tematy. Powierzchowność.

Ascendent w Bliźniętach
Postać szczupła, pochylona. Mimika i gestykulacja. Pewna niedbałość w postawie i ruchach. Zmienność nastrojów.
Zenit w Bliźniętach
Cele wszechstronne. Zainteresowania szerokie. Kilka zawodów. Rozpraszanie uwagi na różne tematy i dziedziny.

Słońce w Raku
Bogate życie wewnętrzne. Negatywność, introwersja, wrażliwość, receptywność, wyobraźnia, spostrzegawczość, uczucie. Humor, dostosowanie, usłużność, rozwaga, ostrożność. Receptywność na cudze wpływy, kapryśność, wygodnictwo, szczera serdeczność. W sumie liczne dodatnie cechy małżeńskie. Małżeństwa z miłości. Wrażliwość na scysje domowe. Mężowie domatorzy i pantoflarze. Tak mężczyźni jak i kobiety seksualnie nieskomplikowani. Z powodu oporów trudno dobrać sobie partnera. Nieśmiałość i brak aktywności erotycznej.
Księżyc w Raku
Uczuciowość. Silna reakcja psychiczna na wszelkiego rodzaju wrażenia i wpływy z reperkusją na ustrój wegetatywny. Szczególnie uczulony przewód pokarmowy. Cierpienia duchowe objawiają się natychmiast brakiem apetytu, uciskiem w żołądku, kurczami żołądka itp. Zmienność nastrojów. Przewrażliwienie, u kobiet płochliwość. Nieprzeciętna receptywność wymaga traktowania oględnego. Mężczyźni dobrzy ojcowie. Kobiety opiekuńcze i domatorki, kochające ciężkim sercem. Wzruszająca troskliwość. Wrażliwość na krytykę partnera. Oddanie, ofiarność, wierność.
Wenus w Raku
Zmysł rodzinny, ofiarna miłość. Gotowa zawsze więcej dawać niż wziąć. Ważna harmonia współżycia domowego. Mąż często dużo starszy. Pani Rak rzadko kiedy jest bezdzietna.

ASPEKTY w horoskopach urodzeniowych [matrymonialnych horoskopów porównawczych]

Znaczenie niektórych aspektów w horoskopach indywidualnych może nam w dużym stopniu wyjaśnić, jakie ktoś ma kwalifikacje indywidualne, towarzyskie i inne dotyczące harmonii i umiejętności współżycia. Lecz samo położenie planet nie powie nam wszystkiego. O innych szczegółach będzie mowa dalej.
Słońce do Księżyca
W trygonie do siebie i bez ubocznych aspektów dysharmonijnych wpływa korzystnie na współżycie obojga partnerów. Opozycja może dać okresowe napięcia i zwiększoną pobudliwość nerwową, co będzie uzależnione od tranzytów. Także i kwadratura nie jest szczególnie szkodliwa, jeśli aspekt nie jest dysharmonijnie związany z Marsem. Słońce do Wenus
Możliwa koniunkcja i sekstyl. Koniunkcja daje uczuciowość i umiejętność wyrażania go i uzewnętrzniania. Sekstyl znaczenie słabsze.
Słońce do Marsa
Trygon daje aktywność i inicjatywę w stosunku do partnera[ki]. Koniunkcja, kwadratura, opozycja kryją w sobie cechy tyranii. Słońce Słońce do Jowisza
Aspekty harmonijne dają zdrowie oraz powodzenie w sensie dodatnim lub ujemnym, w zależności od poziomu moralnego, co wynika z całokształtu horoskopu. Kwadratura i opozycja nie są zdecydowanie niepomyślne. Łatwo o przerost planów życiowych.
Słońce do Saturna
Aspekty dodatnie - stałość, solidność, zaufanie.
Koniunkcja, opozycja i kwadratura dają okresowe zahamowania, trudności z partnerem[ką]. Czasem rozwody.
Słońce do Urana
Sekstyl, trygon - oryginalność atrakcyjna dla partnerów. Kwadratura, opozycja - upór, niecierpliwość, brak konsekwencji, niesnaski. Koniunkcja podobnie. Charakter trudny. Współżycie niełatwe. Osobowość wyrazista, dziwactwa, medialność.
Słońce do Neptuna
Trygon - nic szczególnego. Koniunkcja, kwadratura, opozycja dają rozczarowania z powodu mylnych założeń. Widuje się nie raz wybór niewłaściwego partnera.

Księzyc_log.jpg (41588 bytes)Księżyc do Wenus
Koniunkcja, trygon, sekstyl to aspekty oddania się i miłosnych uczuć. Kwadratura i opozycja to humory, pobudliwość, konflikty.
Księżyc do Marsa
Koniunkcja i trygon - instynktowne sympatie,
dobre stosunki z partnerami. Kwadratura i opozycja - kłótnie, pobudliwość i dysharmonia.
Księżyc do Jowisza
Popularność i powodzenie na skutek instynktownie
właściwego podejścia do ludzi. Aspekty dysharmonijne mniej ważne i lepsze niż żadne.
Księżyc do Saturna
Koniunkcja, opozycja, kwadratura daje zahamowania psychiczne. Ich natężenie zależne jest od aktualnych tranzytów. Utrudnienia w kontaktach z partnerami, przeszkody w dostosowaniu się. Rozwody. Księżyc do Urana
Aspekty harmonijne działają pobudzająco. Aspekty dhrm zaś powodują przykre napięcia psychiczne i okresowo zwiększoną pobudliwość. Upór. Koniunkcja jest dhrm.
Księżyc do Neptuna
Aspekty hrm cechuje intuicja, umiejętność wczuwania się w psychikę partnera. Delikatność uczuć. Wrażliwość psychiczna. Okresy przeczulenia psychicznego, jeżeli aspekty są w radiksach dsh. A więc kwadratura, koniunkcja lub opozycja daje także tendencje rozwodowe, gdyż brak instynktu w wyborze partnera[ki].Fantastyczność. Koniunkcja daje mętniactwo intelektualne. W konsekwencji trudności z partnerem[-ką, -mi] w różnych dziedzinach.
Wenus do Marsa
Najważniejsze planety dotyczące miłości i spraw seksualnych i w ogóle wszelkich kontaktów z partnerami[kami]. Brak aspektów to słabsza pobudliwość seksualna. Kwadratura to pobudliwość zwiększona. Koniunkcja to pewien brak delikatności, taktu i subtelności erotycznej, szczególnie kiedy koniunkcja znajduje się w Baranie ! Lepsza kwadratura niż nic. Kwadratura i opozycja
często dyskontują się w sztuce.
Wenus do Jowisza
Łatwe kontakty, powodzenie. Aspekty dhrm dają pewną natarczywość, także widuje się nieco ograniczoną stałość związków.
Wenus do Saturna
Trygon to aspekt wierności małżenskiej. Kwadratura i opozycja dają trudności i kłopoty matrymonialne. Koniunkcja utrudnia kontakty, bywa przyczyną rozwodów i rozstań, konflikty z partnerami. U mężczyzn aspekt ten bywa mniej nieprzyjemny. Pewien chłód i obojętność w stosunku do partnerki. W ogóle woły robocze, których kocha praca. Osamotnienie.
Wenus do Urana
Trygon - małżeństwa szczęśliwe, atrakcyjne, oryginalne. Urozmaicenie, niespodzianki. Łatwość o kontakty, które bywają niestałe. Koniunkcja, opozycja, kwadratura - aspekty wrogie małżeństwu i w ogóle związkom stałym. Słonności do przeceniania, a później niedoceniania partnera[ki].
Wenus do Neptuna
Trygon powoduje idealistyczny stosunek do partnera[ki], zachwyty. Koniunkcja, kwadratura, opozycja - kochliwość, odchylenia seksualne, egzaltowana wyobraźnia seksualna. Rozczarowania, trudności w doborze odpowiedniego partnera[ki].

Mars do Jowisza
Aspekty harmonijne dobre dla kontaktów, małżeństwa pomyślne, jeżeli nie ma innych przeszkód. Kwadratury, opozycje mniej ważne. Koniunkcja - bojowość, szczególnie w znakach ognistych.

N_W_log.jpg (32872 bytes)Uran do ascendentu
Koniunkcja, opozycja - niepokoje, dysharomnie, sprzeczki [inne aspekty nie są ważne].

Neptun do ascendentu
Koniunkcja, opozycja = złudzenia, przeczulenie psychiczne, medialność receptywność. Przy aspektach dhrm widuje się nieraz choroby umysłowe. Inne aspekty nie są ważne.

POLA

Zastanawiając się nad czyimiś problemami małżeńskimi należy także zwrócić uwagę na lokatę planet w polach. Omówimy tu umiejscowienia niekorzystne. W rachubę wchodzi przede wszystkim 7. pole. Jeżeli jest oświetlone dobrze, można spodziewać się wczesnego małżeństwa. Jeżeli Saturn wywiera jakieś wpływy na 7.pole, można się liczyć z małżeństwem między 25. a 30.rokiem życia. Jeżeli wpływy te są b. silne, małżeństwo może się opóźnić jeszcze o 5 lat. Jeżeli Saturn w 7.polu otrzymuje złe aspekty (kwadratury) od Słońca lub Księżyca, małżeństwo jest b.wątpliwe.

Jeżeli jednak dojdzie do skutku, wówczas zostanie ono zawarte pod złą gwiazdą. Partner będzie impotentem, albo tak chorowity, że małżonkowie żyją obok siebie zamiast ze sobą. Także zdarza się, że partner wcześnie umiera.

Uran_log.jpg (39078 bytes)W 7.polu Uran - daje zainteresowania typami, można powiedzieć, narwanymi. W pożycie małżeńskie wprowadza niepokoje, brak stałości. Jeżeli aspekty są niekorzystne, łatwo o rozwody. Neptun - każe szukać partnera wyidealizowanego, nie istniejącego królewicza z bajki. Skłonności do łączenia się z typami w jakimś sensie nienormalnymi, o nieprzeciętnych wymaganiach seksualnych. Poza tym różne powikłania, niejasne krętactwa, mętlik trudny do wyjaśnienia i do uzasadnienia.

Mars - jeżeli znajduje się w znaku pozytywnym, wówczas widuje się tyranizowanie partnera. Także b. łatwo o rozwody i nagłe zrywanie stosunków, jeżeli aspekty są niekorzystne.
Jowisz - jeżeli aspekty są hrm, pozycja b. korzystna dla spraw małżeńskich. Kwadratura daje rozczarowania dot. partnerów.

RÓŻNE

Pewna niewybredność seksualna daje się zauważyć przy uwzględnieniu całokształtu horoskopu, kiedy:

1. na ascendencie znajduje się Neptun, Uran, Mars lub Księżyc;
2. Wenus jest uszkodzona w znaku Ryb;
3. Wenus jest uszkodzona aspektem Neptuna, Urana, Marsa w 5.polu lub z 5.pola;
4. Księżyc uszkodzony jest przez planety szkodliwe;
5. planety ujemne (Księżyc, Wenus, Neptun)znajdują się w znakach dodatnich (Baran, Bliźnięta, Lew, Waga, Strzelec, Wodnik).
W tych ostatnich rozważaniach Saturn nie wchodzi w rachubę. Jego działanie jest hamujące i utrudnia wszelkiego rodzaju stosunki i kontakty płciowe.

Także należy pamiętać, że ilościowo skromne zapotrzebowanie seksualne można poznać niezawodnie po wąskiej dolnej wardze.

W_Sat_log.jpg (42253 bytes)Dhrm aspekty Saturna oraz jego zła lokata dają się szczególnie we znaki kobietom, spychając sprawy seksualno- małżeńskie na plan dalszy.

Między RR partnerów istnieją czasem jednak poważne dysharmonie, które przy porównywaniu horoskopów mogą być niedostrzegalne. I tak np.jeden z partnerów może być uosobieniem delikatności, drugi zaś czymś przeciwnym. Jeden może mieć gorący temperament, drugi zaś może być temperamentu pozbawiony. Dlatego też konieczna jest podstawowa znajomość interpretacji horoskopów. Bez tego można dojść do wyników zgoła mylnych.

Kobiety mające w swoim Rk Słońce trygon Jowisza wychodzą za mąż dość trudno. Powodem jest ich samodzielność, powodzenie życiowe i zawodowe. Patrzą one na ewentualnego stałego partnera życiowego nieco z góry, czując się mu równe i nie zamierzają być skrępowane więzami matrymonialnymi.

Kobiety, które mają Saturna w 7.polu, wychodzą za mąż rzadko lub późno. W intymnych kontaktach osobistych są one bowiem nietowarzyskie, choć towarzyskość ich może się przejawiać w kontaktach zawodowych.

Także wychodzą za mąż z trudem kobiety, które mają w Rk Wenus w koniunkcji z Uranem. Nie znoszą one pospolitości, o kontaktach z partnerami mają pojęcie przesadne, wyidealizowane. Mężczyznę, na dłuższą metę, takie kobiety męczą.

Kobiety, które mają Marsa w 12.polu, nie potrafią dostosować się do partnera. Prowadzą chętnie życie samodzielne i nie znoszą żadnego autorytetu, jaki mężczyzna lubi wywierać na kobietę w małżeństwie.

STOPIEŃ PEWNOŚCI ASPEKTÓW WZAJEMNYCH
Przyjmujemy za zasadę, że im więcej istnieje aspektów między planetami dwojga partnerów oraz im aspekty te są dokładniejsze, tym więcej punktów stycznych istnieje między obu osobami. Takie styczne mogą istnieć w sensie dodatnim lub ujemnym. O tym pomówimy w innym miejscu.

Styczne mogą przejawiać się na tle seksulnym, na tle podobnego światopoglądu, upodobań, sympatii do czegoś lub do kogoś, a także antypatii itp.

Występowanie pewnych sympatii lub antypatii ludzie często wyczuwają sami. Nie mogę na tego człowieka patrzeć - myślimy nie raz o kimś, kto nam może nawet nie uczynił nic złego. I na odwrót, będąc czasem w jakimś większym towarzystwie, poczujemy do kogoś z obecnych nagły przypływ niczym nie uzasadnionej sympatii. Jeżeli tym kimś jest kobieta, to niekoniecznie musi ona być najbardziej urodziwa ze wszystkich obecnych. Nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że owe sympatie i antypatie wynikają ze wzajemnych aspektów astrologicznych.

Na co mi więc horoskopy porównawcze? - pomyśli ten i ów z moich Czytelników. Otóż taki horoskop jest b. wskazane opracować. Często bowiem zdarza się, że ktoś, na skutek nieprzychylnych aspektów w swoim R, nie ma jasnego rozeznania. Czasem ktoś może uważać pociąg seksualny za wzniosłą miłość, albo kandydata na partnera w małżeństwie ocenia według posiadanej przez niego gotówki, stanowiska itp. Poza tym, astrolog jest osobą bezstronną, która obiektywnie i chłodno potrafi rozpatrzyć wszelkie za i przeciw. Nie tylko bowiem głuszec jest w okresie miłosnych zapędów ślepy i głuchy.

Druga z kolei zasada brzmi: dokładne koniunkcje między planetami, stojącymi w ważnych miejscach horoskopów lub tworzącymi koniunkcje z asc partnera są ważniejsze i silniejsze niż wszelkie inne aspekty.

Na trzecim miejscu należy postawić kwadratury, choćby z tego względu, że wszelkie aspekty o działaniu ujemnym są silniejsze niż dodatnie aspekty hrm.

W szeregu ważności, na trzecim miejscu postawimy trygony, a dopiero na piątym sekstyle. Działanie sekstyli jest odczuwane słabo, tak że w wielu przypadkach można ich istnienie pominąć.
Jeżeli chcemy je w interpretacji koniecznie uwzględnić, muszą one być zupełnie dokładne.

Dopuszczalne jest przyjmowanie odchyleń do 1-2 stopni.

PROBLEMY MATRYMONIALNE
Czy jesteśmy właściwie dobrani? Czy będziemy ze sobą zawsze szczęśliwi? Czy stoi coś na przeszkodzie do naszego małżeństwa? - oto pytania, które nurtują b. wielu ludzi i na które nikt, poza astrologią, nie potrafi z góry odpowiedzieć.

Niestety, powiązania jakie łączą ze sobą dwoje ludzi, zwane miłością, wcale nie są łatwe do sprecyzowania. Składają się na nie: ogólna harmonia duchowa, atrakcyjność zmysłowa, powiązania uczuciowe.

Nim się orzeknie, czy jakieś dwa RR ze sobą harmonizują, należy skrupulatnie przestudiować wspomniane trzy punkty widzenia. Orzeczenie w tej dziedzinie powinien opracować tylko doświadczony astrolog. Mylna diagnoza bowiem i na jej podstawie mylnie postawione wnioski mogą spowodować dużo nieszczęścia.

Sprawa jest tym trudniejsza, że w przypadkach, gdzie nie ma żadnych wątpliwości, partnerzy sami decydują o tym, czy ich małżeństwo dojdzie do skutku. Po porady przychodzą zazwyczaj ci, których zawodzi instynkt, co są w rozterce, nie mając właściwego rozeznania sytuacji bądź to z przyczyn aktualnych dhrm tranzytów, bądź to z przyczyn wynikających z horoskopu urodzeniowego. Należy także zaznaczyć, że z astrologicznego punktu widzenia małżeństwem jest nie tylko związek koncesjonowany przez USC, lecz w ogóle każde dłuższe współżycie oparte przede wszystkim na prawdziwej miłości, a nie na wyrachowaniu.

HARMONIE OGÓLNE

Pierwszym warunkiem, decydującym o trwałości związku małżeńskiego, o zgodzie i uczuciu szczęścia, nie jest, jak wielu myśli, gwałtowne uczucie miłości, pożądanie i uwielbienie. Także ewentualny posag panny nie decyduje o tym. Najważniejszym czynnikiem jest zgodność charakterów i podobnych temperamentów oraz harmonijne ze sobą upodobania.

Harmonia ogólna wynika jasno z wzajemnych dobrych aspektów obu Słońc i Księżyców. Wg przypadków idealnych będziemy mieli Słońce Rm w koniunkcji do Księżyca Rk, a Księżyc Rm w koniunkcji do Słońca Rk. W obu przypadkach jest pożądane, aby planety znajdowały się nad asc w pozycji dominującej. Oczywiście, że takie stany są rzadkie i do astrologa prawie nigdy nie trafiają.

Słońce Rm w trygonie lub sekstylu do Słońca Rk daje w małżenstwie podstawy harmonijne. Korzysta z tego tzw. jarmarczna astrologia, głosząc np., że Byk poszukuje Panny. Takich harmonii nie wolno przeceniać. Po pierwsze, Słońce do Słońca ma działanie znacznie słabsze, niż Słońce do Księżyca. A po drugie, pozycja Słońca w R może być słaba, o małym znaczeniu, a choćby i była mocna, może nie mieć związku z polem 1 lub 5. Tak więc interpretacja jednego tylko aspektu nie daje nam nic konkretnego. Przeciwnie, może być nawet całkiem mylna, jeżeli np. asc będzie tworzył jakieś przykre konstelacje, co może być wielokrotnie silniejsze niż harmonijne aspekty Słońca do Słońca.

Należy przyznać, że koniunkcja Słońca Rk do Słońca Rm daje łatwość wzajemnego porozumienia i rozumienia się. Oboje, już w chwili poznania się, mają wrażenie, jakby się znali od dawna. Lecz na tym i koniec. Jakiejś trwałości i głębi uczuć nie należy się spodziewać. Kwadratura Słońc obojga partnerów daje interesujące napięcia, działa pobudzająco, lecz pamiętajmy, iż zawsze będzie w takim przypadku istniała groźba wystąpienia napięć i dysonansów. W głębi duszy obaj partnerzy pozostaną sobie obcy, nie będą się rozumieli nawzajem, świadomie lub nieświadomie. Okresowe stany sympatii będą zmieniały się na antypatie. Opozycja obu Słońc zawsze będzie dawała jakąś wzajemną obcość. Stosunek taki może być jakiś czas nawet i interesujący, lecz nie tworzy trwałych podwalin pod zgodne, rozumiejące się, trwałe małżeństwo.

Stosunek Słońca Rm do Słońca Rm oraz Słońca Rk do Słońca Rk w horoskopach przyjaciół, kolegów itp. omawia się w innym miejscu.

Wzajemny stosunek do siebie dwojga Księżyców dwojga partnerów będzie przejawiał się podobnie, lecz harmonie i dysharmonie będą dotyczyć raczej stosunków rodzinnych. Tak więc obaj małżonkowie mogą mieć diametralnie różne zainteresowania i zawody, lecz koniunkcja ich Księżyców będzie wskazywała na zgodne, pełne zrozumienia współżycie domowo-rodzinne.

Oczywiście, wszelkie aspekty wzajemne Słońca i Księżyca między kobietą a mężczyzną w pewnym stopniu rzutują także na życie seksualne. Lecz nie wolno nam w żadnym przypadku lekceważyć lub ignorować innych aspektów wzajemnych.

Należy wystrzegać się koniunkcji między asc jednego a zenitem drugiego partnera. Bowiem właściciel zenitu, jeżeli tak się można wyrazić, będzie dążył do podboju i do podporządkowania sobie partnera ascedentowego. Asc w opozycji do zenitu nie daje już takich niepomyślnych skutków.

Aspekty Merkurego, który lubi często przebywać w okolicy Słońca, bezsprzecznie dają pewne wpływy intelektualne i ułatwiają wzajemne zrozumienie się, lecz aspektów tych nie powinno się przeceniać. Ich znaczenie jest drugoplanowe.

M_W2_log.jpg (45360 bytes)ATRAKCYJNOŚĆ ZMYSŁOWA
Wszelkie kontakty erotyczne dwojga partnerów między sobą zaczynają się od wzajemnej reakcji umysłowej. Ta wzajemność seksualna jest niezmiernie ważna. Trwa zazwyczaj aż do starości i dla trwałego szczęścia w małżeństwie jest nieodzowna. Mimo to, aspekty tworzące taki stan, należy ulokować na drugim miejscu, tuż za harmonią ogólną.

Jakie więc planety decydują o pociągu seksualnym? O pragnieniu posiadania? Które z nich działają pobudzająco na uczucia erotyczne?

Otóż w kierunku impulsów seksualnych decyduje u mężczyzny przede wszystkim Wenus i jej położenie, u kobiety natomiast Mars. Wenus u M i Mars u K podkreśla nam wyraźnie, jaki jest ideał erotyczny ich obojga. Można powiedzieć, że u K symbolem jej męskiego ideału seksualnego jest położenie jej Marsa. Tam więc, gdzie się będzie w Rk znajdował Mars, tam należy szukać jej wymarzonego ideału. Można to ująć w następującą formułę: kobieta czuje pociąg do mężczyzny, mającego silnie obsadzone następujące miejsca w Zodiaku: * punkt położony naprzeciw Marsa

Rk daje napięcia przyciągająco-odpyczające; to samo miejsce, w którym znajduje się Mars w Rk, koniunkcja; trygony do tego miejsca; j.w.sekstyle, lecz ich znaczenie jest dużo słabsze niż innych aspektów.

Jeżeli więc K ma Marsa w 10o Barana, będzie czuła zainteresowanie do M mających Wenus w 10o Wagi, Lwa, Strzelca. Pod silnie obsadzony należy rozumieć, że znajduje się w owym miejscu ewentualnie także asc, co znacznie zwiększa atrakcyjność partnera.

Słońce oraz Księżyc prawie zawsze wywołują zwiększoną atrakcyjność. Jeśli koniunkcje są b.ścisłe i tworzą dokładny aspekt do Rk, atrakcyjność partnerki zamienia się w gwałtowną namiętność do niej i nic nie da się w żaden sposób stłumić.

Wenus to wzajemny pociąg zmysłowy, z harmonijnym wzajemnym dostrojeniem się. Stan pod tym względem idealny to dokładna koniunkcja Wenus i Marsa obojga partnerów.

Jowisz i jego aspekty daje uczucie miłości bez szczególnego podkreślenia strony seksualnej.

Im dokładniejszy jest aspekt Marsa w Rk partnerki wobec przebywających tam planet w Rm, tym silniejsze jest działanie wzajemnego aspektu. Działania aspektów bardziej odległych niż 5o ograniczają się do wzajemnego podobania się, lecz do konkretnych zbliżeń dochodzi trudniej i rzadziej.

To samo, co powiedziano powyżej o kobiecie, dotyczy także mężczyzny, lecz z tym, że zamiast Marsem interesujemy się teraz położeniem i aspektami Wenus.

Stanem idealnym będzie wzajemne obsadzenie znaków w tym sensie, że Mars Rk będzie znajdował się tam, gdzie Wenus w Rm, a Wenus Rm tam gdzie Mars w Rk. Prawie tak samo będą działały trygony.

Lecz to nie wszystko. Jeżeli Wenus w Rm będzie padała na 1, 5 lub 7.pole horoskopu partnerki, zaś jej Mars będzie znajdował się tam, gdzie partner ma 1, 5 lub 7.pole, można będzie powiedzieć, że oboje dobrali się wspaniale. Będzie to stan idealny, nie spotykany, niestety, zbyt często.

Należy także wspomnieć o innych lokalizacjach Marsa. Jeżeli np. będzie on znajdował się w 7.polu Rk, to partnerka będzie dążyła do zagarnięcia władzy w małżeństwie, do komenderowania małżonkiem i do tyranizowania go. Jeżeli, oprócz tego, aspekty wzajemne będą nieprzychylne, musztrowanie współmałżonka może przyjąć formy nieprzyjemne.

Tak więc, kiedy zetkniemy się z przypadkiem, gdzie Mars Rk znajduje się w 7.polu, należy przed ogłoszeniem ostatecznego werdyktu starannie przestudiować wszelkie za i przeciw.

Nie jest dobrze, kiedy Mars Rk lub Wenus Rm pada na pola 6, 8 lub 12. partnera[ki], choćby wzajemne aspekty były harmonijne. Sytuacja taka może być powodem wielu przykrości, trudno przewidzieć przy tym z góry, w jakich dziedzinach wspomniane dysonanse będą występowały. Widywano tendencje do terroryzowania partnera lub wywierania na niego moralnego nacisku itp.

Położenie planet własnych, pomyślnie położonych w polach partnera, nie ma żadnego uzasadnienia psychologicznego, lecz dotyczy harmonii bardziej zewnętrznych. Jeżeli więc zdarzy się koniunkcja planety Rm z planetą Rk, wówczas pole, gdzie zachodzi ta koniunkcja, otrzyma charakterystyczne zabarwienie; np. jeżeli Mars lub Księżyc Rm tworzy koniunkcję ze Słońcem znajdującym się w 10.polu Rk, wówczas miłośc M do K będzie się opierała na pierwiastku erotycznym wynikającym z wysokiego stanowiska socjalnego partnerki.

Przypuśćmy jednak, że w RR obojga nie ma żadnych szczególnych powiązań, o jakich wspominano powyżej. Nie należy wówczas sprawy przesądzać, lecz szukać aspektów zastępczych. I tak, np. w horoskopie Rk zamiast Marsa ma podobną rolę odegrać asc, Wenus, Księżyc, Słońce, a w przypadkach wyjątkowych nawet Neptun.

W każdym razie, nie ulega wątpliwości, iż do nawiązania stosunków miłosnych nadają się u K także i aspekty Wenus, Słońca, a napewno Księżyca, a może i Neptuna.

Lecz ważniejszymi aspektami dla spraw miłości będą zawsze wzajemne powiązania Wenus w Rm i Marsa w Rk, aspekty na wskroś erotyczne.

A które aspekty wywołują wzajemne zainteresowanie się dwojga partnerów? Pociąg zmysłowy wynika, jak już powiedziano, z powiązań wzajemnych Wenus i Marsa, jednego do Marsa, Wenus, Księżyca, Słońca, a czasem Jowisza drugiego partnera.

Zakochać się może także właściciel Słońca, Księżyca lub Wenus, albo właścicielka Słońca, Księżyca, Marsa lub Wenus, kiedy planety te tworzą koniunkcję lub trygon do asc partnera[ki], co jednak nie musi polegać na wzajemności i w takich przypadkach będzie się mówiło o nieszczęśliwej miłości.

Jeżeli jednak asc nie ma do cudzych planet żadnych aspektów, zaś aspekty wzajemne istnieją tylko między planetami obojga, uczucie jest prawie zawsze wzajemne.

Bardzo ważne są wzajemne powiązania między ascendentami. Jeżeli tworzą one do siebie opozycje, to można się liczyć z niebywale trwałym powiązaniem wzajemnym. Nawet jeśli wystąpią dysharmonie, wynikające z wzajemnych aspektów planet, można się liczyć z niezgodą, rodzinnymi konfliktami i przykrościami itp., lecz więź, wynikająca z opozycji asc Rm do asc Rk, nie dopuści do zerwania małżeństwa. Stan permanentnego zakochania się obojga partnerów wynika z jakiegoś psychicznego wzajemnego uzupełniania się, wzajemnej atrakcyjności odrębności psychicznej. Oczywiście, że najskuteczniej działa taki aspekt, jeżeli jest b. dokładny.

Aspekty dalsze są rzecz jasna słabsze, lecz jeszcze różnice 10. a nawet 12.stopniowe są odczuwalne, oczywiście jeśli chodzi o ascendenty.

Ślepa, seksualna miłość, wiodąca aż do seksualnego niewolnictwa, wynika ze wzajemnychaspektów Wenus w Rm do Marsa Rk, lub też do Słońca, Księżyca albo Jowisza jednego z partnerów.

Najdoskonalszą harmonię seksualną daje bezsprzecznie koniunkcja Wenus Rm do Marsa Rk.

Lecz i inne, słabsze aspekty, dają pelną nadzieję na harmonijne współżycie, jak np. Wenus sekstyl Wenus, a nawet Mars sekstyl Mars, jak wskazuje praktyka. Oczywiście, że lepszy będzie trygon zamiast sekstylu. Także przy koniunkcji lub opozycji Wenus do Wenus można spodziewać się dobrego współżycia. Lecz koniunkcja lub opozycja Marsa do Marsa harmonii już nie da. Także Mars Rm do Wenus w Rk daje seksualną atrakcyjność, lecz jest ona nietrwała i jakby nienaturalna. Jeżeli między RR obojga nie ma żadnych aspektów Wenus i Marsa, a nie zastępują ich aspekty na/do asc, wówczas atrakcyjność seksualna jest b. słaba i na stałe uczucia miłości nie ma co liczyć, poza marzycielskimi uczuciami młodocianych.

TENDENCJE MATRYMONIALNE
Na ogół rzadko kto zastanawia się nad tym, co to jest miłość lub co miłością nie jest. Na tematy te wypisano już morze atramentu.
Zart_log.jpg (34479 bytes)My spróbujemy rozpatrzyć ten problem z astrologicznego punktu widzenia. Kto bowiem zamierza zajmować się wdzięczną i ciekawą dziedziną wiedzy, jaką jest astrologia porównawcza, musi sobie jasno zdać sprawę z przyczyn, dla których dwoje ludzi dąży do łóżka, do ołtarza albo tylko na przechadzkę. Dlaczego jedna para może gorąco kochać się milcząc, druga zaś będzie tracić czas na jałowym gadulstwie.

Uczucia erotyczne można sklasyfikować następująco: lubić kogoś; pożądać kogoś; kochać kogoś. O pożądaniu już mówiliśmy, zaznaczając, że są to sprawy między Wenus a Marsem. Także wyjaśniono podłoże i przyczyny antypatii. Zaś tzw. czysta i wzniosła miłość wynika z aspektów Jowisza do Słońca, Wenus, Jowisza i Księżyca drugiego partnera[ki]. Co prawda, aspekt Jowisza do Wenus też ma pewne cechy zainteresowania zmysłowego. Także harmonijne aspekty, włącznie z koniunkcją, Jowisza do Saturna i Marsa nie dają przykrych napięć, zaś aspekty do asc będą przejawiać się życzliwością i serdecznością.

Silnie postawiony Jowisz w R, w aspektach do planet partnera[ki], zawsze będzie dążyć do zalegalizowania związku, znajomości lub sympatii, do zawarcia legalnego ślubu.

Oczywiście, że dążenia te muszą harmonizować z całokształtem horoskopu urodzeniowego. O tym należy zawsze pamiętać. Zdarza się niezmiernie rzadko, że dwoje ludzi zawrze ze sobą związek małżeński, nie mając w horoskopie żadnych wzajemnych aspektów jowiszowych. W takich przypadkach myślą przewodnią może być obawa przed staropanieństwem, względy finansowe i różne inne przyczyny, czasem nawet astrologicznie trudne do uchwycenia. Lecz nawet w przypadkach, kiedy istnieją harmonijne aspekty Jowisza jednego z partnerów do Słońca, Księżyca lub Marsa i Wenus drugiego, zawarcie małżeństwa może napotkać na trudności nie do zwalczenia, jeżeli ów Jowisz będzie oprócz tego tworzył jakieś aspekty dysharmonijne do planet szkodliwych w R partnera[ki].

Nie raz spotyka się przypadki, że Jowisz - uszkodzony przez kwadraturę Słońca lub Księżyca partnera[ki] - utrudnia zawarcie związku małżeńskiego. A jeżeli ktoś się uprze i gwiazdom na złość związek małżeński zawrze, mimo wspomnianych przeszkód, wówczas owe dhrm tarcia i niesnaski zaczną się niebawem po ślubie.

Jak już wspomniano, Jowisz w koniunkcji lub trygonie do Słońca, Księżyca i Wenus partnera[ki] zasadniczo prowadzi na ślubny kobierzec, lecz:

Jowisz w kwadraturze lub opozycji do planet życzliwych utrudnia zawarcie związku małżeńskiego, lecz na harmonijne współżycie nie wywiera żadnego szkodliwego wpływu;

Jowisz w kwadraturze lub opozycji do szkodników partnera[ki] prawie zawsze nie dopuszcza do małżeństwa. Jeżeli zaś, jakimś podstępnym sposobem, jedno z dwojga do małżeństwa doprowadzi, wówczas dysonanse wystąpią po jakimś czasie.

Małżeństwo się rozleci, szczególnie, jeżeli w grę wchodzi Saturn i jego aspekty.

Jowisz w kwadraturze lub opozycji do asc psuje wzajemne stosunki, utrudniając a często i uniemożliwiając zawarcie małżeństwa.

Jowisz w kwadraturze lub opozycji do zenitu: aspekty wzajemne nie mają większego znaczenia; nie ma potrzeby brać ich pod uwagę.opracowanie tekstu [maszynopis] Leon Zawadzki
Bielsko-Biała - Potrójna 1996www.logonia.org


LOCA  (78)

zobacz mój
dzisiejszy
tranzyt


Data postu:
05:07 26-07-2010


2458

Małżeństwo

W horoskopie natalnym mogą być zawarte informacje na temat życia rodzinnego. Reguł przedstawionych poniżej nie należy traktować kategorycznie. Jeżeli w horoskopie występuje tylko jedna z nich, to istnieje małe prawdopodobieństwo, że wystąpi opisane przez nią zdarzenie. Jeżeli natomiast występuje ich kilka, to stwarza to bardzo poważne inklinacje do zajścia zdarzenia przez nią opisywanego.
Celibat

* Saturn położony w VII domu lub w koniunkcji z DSC.
* Uran w VII domu lub w koniunkcji z DSC. (Jeśli inne czynniki to potwierdzają, to celibat z powodu nadmiernej niezależności.)
* Wenus w aspekcie do Neptuna. (Nadmierny idealizm nie pozwala założyć rodziny.)

Czynniki o mniejszym znaczeniu:

* Władca VII domu uszkodzony przez malefika.
* Słońce w koniunkcji z Księżycem.
* Mars w koniunkcji z Saturnem.
* Saturn w IV domu lub w koniunkcji z IC.
* DSC w Pannie.

Kilka małżeństw

* Stellum w VII domu.
* Duży VII dom (60st i więcej).
* Oś ASC-DSC w znakach zmiennych.
* Uran w VII domu lub w koniunkcji z DSC.
* Pluton w VII domu lub w koniunkcji z DSC.
* Władca VII domu w aspekcie z Uranem, Merkurym lub Księżycem.

Wdowieństwo

* W horoskopie kobiecym -- twarde aspekty między Słońcem i Saturnem.
* W horoskopie męskim -- twarde aspekty między Księżycem i Saturnem.
* Władca VII domu w twardym aspekcie od planety w VIII domu lub władcy VIII domu.
* Władca VII domu w VIII domu.
* Władca VIII domu w VII domu.
* Saturn lub Pluton w VII domu lub w koniunkcji z DSC.

Poza tym miękkie aspekty Saturna w VII domu lub łatwe aspekty między Saturnem i Wenus mogą oznaczać następujące zdarzenia:

* Późne małżeństwo.
* Małżeństwo ze starszym parterem.
* Małżeństwo z wdową/wdowcem.
Uwagi końcowe!

Jeszcze raz należy podkreślić, iż reguł przedstawionych poniżej nie należy traktować kategorycznie. Jeżeli w horoskopie występuje tylko jedna z nich, to istnieje małe prawdopodobieństwo, że wystąpi opisane przez nią zdarzenie. Jeżeli natomiast występuje ich kilka -- co najmniej trzy -- to stwarza to bardzo poważne inklinacje do zajścia zdarzenia przez nią opisywanego.Tekst na podstawie tekstu Vitaliego Krivoduba
pt. "Complex Prediction Technique" - przygotował Panto
LOCA  (78)

zobacz mój
dzisiejszy
tranzyt


Data postu:
05:07 26-07-2010


2458

TWÓJ PARTNER IDEALNY

Możesz przewidzieć losy swego małżeństwa
astrologia partnerska według Davida Harklaya

Na Piotra (Baran) i Ewę (Lew) miłość spadła jak grom z jasnego nieba. Szybko się pobrali, pewni, że ich małżeństwo będzie cudowne i trwałe, oboje są przecież spod znaków ognistych, mają więc taki sam temperament. Niestety, już po dwóch latach mieli dość ciągłych awantur wynikających z tego, że każde z nich bezwzględnie walczyło o dominację w związku. Od ich rozwodu minęło 17 lat, a ciągle jeszcze działają na siebie jak płachta na byka.
Marta (Strzelec) i Jan (Rak) nie padli rażeni strzałą Amora ani podczas pierwszego, ani nawet piątego spotkania. Niezbyt podobali się sobie z wyglądu i bardzo powoli się do siebie zbliżali. Decyzję o ślubie odkładali z miesiąca na miesiąc, pełni obaw, czy da się pogodzić Ogień (Strzelec) z Wodą (Rak). Dało się, choć słyszeli, że to niemożliwe. Są wzorem idealnej pary. Najbardziej łączy ich wyobraźnia, romantyzm i... seks. Pod koniec sierpnia z całej Polski zjadą do nich goście na srebrne wesele.
- Można powiedzieć, że oba te małżeństwa to pomyłka astrologiczna, choć ja wszędzie tam, gdzie zmieniam tradycyjne astrologiczne opinie na temat partnerstwa, używam hasła "niespodzianka astrologiczna" - twierdzi prof. Violetta Koseska i znany astrolog David Harklay w jednej osobie, autorka książek: "Miłość i astrologia", "Miłość i przeznaczenie" oraz "Jak zdobyć serce partnera".

Ten klucz nie pasuje do każdego zamka
Energia każdego z czterech żywiołów wykształca inny typ temperamentu.
* Powietrze - sangwiniczny (ludzie wrażliwi, porywczy, o żywym i zmiennym charakterze - Bliźnięta, Waga, Wodnik),
* Woda - flegmatyczny (Rak, Skorpion, Ryby),
* Ogień - choleryczny (Baran, Lew, Strzelec)
* Ziemia - melancholijny (Byk, Panna, Koziorożec).
Astrologia tradycyjna do łączenia ludzi w pary używała tylko klucza żywiołów, czyli opierała się na założeniu, że związki osób urodzonych pod znakami zodiaku należącymi do tego samego żywiołu są zawsze doskonałe, a do różnych - skazane na niepowodzenie z powodu niezgodności charakterów. Przy wspólnym stole umieszczała więc Wodę z Wodą, Ogień z Ogniem, Ziemię z Ziemią i Powietrze z Powietrzem.
- Zaczęłam to sprawdzać - mówi David Harklay. - Badania prowadziłam przez 30 lat, zanim zdecydowałam się opublikować ich wyniki (uzbierałam już około 10 tysięcy indywidualnych horoskopów dla każdego znaku).
Interesowało mnie, jakie są lub były i jak długo trwały małżeństwa we wszelkich możliwych zodiakalnych konfiguracjach. Co się okazało? Posługiwanie się kluczem żywiołów nie ma sensu, skoro np. związek małżeński Barana ze Strzelcem i Wodnika z Wagą jest raczej nie do utrzymania. Muszę jednak przyznać, że nie wszystkie związki partnerskie uznane przez astrologię tradycyjną za udane, są moim zdaniem nieharmonijne.

Jaka pani piękna! Jaki pan inteligentny!
Zdaniem Davida Harklaya pomyłką jest także rozważać związki partnerskie pomiędzy znakami zodiaku z pominięciem kryterium płci. Dane statystyczne wskazują, że np. pani Ryba ma trudności w kontaktach z mężczyznami, ale panu Rybie udaje się całkiem nieźle dostosować do wymagań współczesnych kobiet. Pani Wodnik jest we wspaniałym i trwałym związku z panem Strzelcem, natomiast pani Strzelec ma dużo zastrzeżeń wobec pana Wodnika.
Te różnice biorą się z tego, że inna jest rola kobiety, a inna mężczyzny w małżeństwie. Różna jest też - w zależności od płci - hierarchia wartości życiowych. A poza tym panie na pierwszym miejscu stawiają inteligencję partnera, a panowie - urodę partnerki, a jej inteligencję dopiero na trzecim. Panie zaś na trzecim miejscu stawiają urodę partnera.
Przykład Piotra i Ewy (silne przyciąganie, szybkie rozstanie) pokazuje nie tylko, że posługiwanie się kluczem żywiołów jest błędem, ale również - że nie można budować przyszłości na samej tylko fascynacji erotycznej. Co z tego, że partnerzy od razu są sobą zachwyceni, skoro ze względu na swe cechy osobowości nie powinni się łączyć w pary małżeńskie, bo będą dla siebie nie do zniesienia na co dzień. Szkoda czasu i energii na rozwody.
- W moich badaniach - mówi David Harklay - brałam pod uwagę atrakcyjność i harmonijność. To zupełnie nie to samo. Atrakcyjność opiera się na podobaniu się zewnętrznym i często łączy się ją tylko z wyglądem lub co najwyżej z pociągiem seksualnym. Harmonijność zaś - na umiejętności zgodnego współżycia. Najkrócej mówiąc, to sprawdzanie się dzień po dniu w roli męża i żony. Niestety, atrakcyjność i harmonijność nie chodzą parami. Największe powodzenie u panów ma na przykład bardzo aktywna i wesoła pani Baran. Pod względem atrakcyjności zajmuje więc pierwsze miejsce, ale jej związki są nietrwałe. To ona najczęściej ze wszystkich pań wychodzi za mąż dwa, trzy i więcej razy. Częstą przyczyną jej rozwodów jest to, że choć szuka silnych mężczyzn, z reguły przyciąga tych słabych. Silnych natomiast odpycha nie ukrywanym pragnieniem pokierowania ich życiem.
Na drugim miejscu jest pełna uroku, zawsze zadbana pani Waga - ideał wielu panów. We współżyciu na co dzień jej atrakcyjność jednak gwałtownie spada, gdyż nie liczy się z upodobaniami męża, i w efekcie pod względem harmonijności jest na drugim miejscu od końca, tuż przed panią Rybą.
Pani Ryba to partnerka, która również ogromnie się wielu panom podoba. Cóż z tego, skoro żąda, by mąż spełniał każdy jej kaprys i ciągle się na niego obraża. Dlatego bardzo często się rozwodzi. Kto by pomyślał - taka miła i spokojna, a najgorszy materiał na żonę!
Na paniach największe wrażenie robi obdarzony najognistszym temperamentem pan Skorpion - wytrawny znawca kobiet, jakże jednak trudny - bo zazdrosny i nieufny - we współżyciu. Pod względem harmonijności gorsze od niego notowania ma tylko niestały i nerwowy pan Bliźniak, a trochę lepsze mają - poważny i surowy pan Koziorożec oraz ciągle flirtujący pan Waga.

Plusy za rocznice ślubu, minusy za rozwody
W zodiakalnym zwierzyńcu mistrzostwo w konkurencji "umiejętność harmonijnego współżycia" zdobyła wśród pań: Łuczniczka, która ma bardzo niski stopień atrakcyjności, ale okazuje się bardzo dobrą, lojalną, ciepłą i tolerancyjną żoną, oraz monogamiczna, oszczędna i bez zarzutu prowadząca dom Panna. Wśród panów: pan Panna - mąż spokojny i zrównoważony oraz pan Ryba - łatwo dostosowujący się do otoczenia.
Astrologia partnerska zajmuje się jednak przede wszystkim tym, kto z kim powinien brać ślub, jeśli nie chce popełnić życiowej pomyłki.
- Wszystkich zodiakalnych konfiguracji w parach, czyli możliwych związków między kobietami i mężczyznami jest 144. Po latach obserwacji i przeanalizowaniu danych statystycznych za harmonijny uznałam taki związek, który przetrwał w zgodzie 10 lat. Dawałam mu zero punktów. Wszystkie związki, które nie dotrwały do dziesiątej rocznicy ślubu, umieszczałam w grupie z punktacją ujemną - mówi prof. Koseska. - Ocena (-1/2) oznacza, że w danej konfiguracji znaków zodiaku jest minimalnie więcej par rozwodzących się niż tych, które są zdolne być ze sobą na dobre i złe. Im wyższa natomiast punktacja dodatnia, tym większa nadzieja na to, że małżonkowie będą obchodzić nie tylko dziesiątą, lecz również piętnastą, dwudziestą i tak dalej... rocznicę ślubu.
Najwyższą w całym zodiaku punktację ma para: Wodniczka-Strzelec. Jest to wymarzony układ, pełnia szczęścia. Najniższą: Wodniczka-Skorpion. Pan Skorpion jest w tym układzie wyjątkowo zazdrosny, podejrzliwy i nieufny, więc nie zaprzyjaźni się z panią Wodnik, a bez przyjaźni trudno im będzie razem wytrzymać.

Partner karmiczny, czyli z przeznaczenia
Dodatkowe trzy punkty za harmonijność każda z par może dostać za partnerstwo z przeznaczenia. Żeby je stwierdzić, nie wystarczy wiedzieć, że np. ona jest Rakiem, a on Bykiem. Trzeba znać dokładną datę, godzinę i miejsce urodzenia obojga, zrobić im horoskopy indywidualne i wykreślić w każdym z nich dwie podstawowe linie astrologiczne. Jedna z tych linii łączy Ascendent (pierwszy dom astralny) z Descendentem (siódmy dom astralny), a druga - Immum Coeli (czwarty dom astralny) z Medium Coeli (dziesiąty dom astralny). Partnerzy z przeznaczenia mają wspólną przynajmniej jedną z tych linii - i tym samym podobną mentalność, intuicję, uczuciowość, a także wspólne zainteresowania oraz przyjaciół o podobnych cechach charakteru. A to są przecież podstawy udanego współżycia dwojga ludzi, bo łatwiej jest nam kochać, zrozumieć i zaakceptować w codziennym życiu kogoś podobnego do nas niż kogoś zupełnie od nas odmiennego.
- Tylko partner z przeznaczenia jest naszym nieuchronnym partnerem na całe życie. Warto przy okazji dodać, że partnerstwo z przeznaczenia, które inaczej nazywam karmicznym, przekazywane jest też genetycznie. Znaczy to, że dziedziczone przez potomstwo cechy rodziców dadzą się zapisać językiem astrologii. W ciągu 20 lat badań nie spotkałam się z ani jednym przypadkiem pozwalającym odrzucić tezę, że dzieci mają jedną podstawową linię astrologiczną (a najczęściej obie) jednego z rodziców lub obojga z nich. Metodą astrologiczną można zatem z powodzeniem próbować przewidzieć datę lub godzinę narodzin dziecka. Można nawet ustalić ojcostwo.

Zakochanym nie grozi rozstanie
Co mają zrobić ci, którzy się bardzo kochają, lecz wyroki gwiazd są dla nich niepomyślne? Zdaniem Dawida Harklaya muszą walczyć o swoje szczęście. Przeznaczenie zapisane w horoskopie nie zależy od człowieka, ale możemy pokierować swoim losem, bo nasz los zależy tylko od nas.
Gdy partnerów łączy głęboka miłość, w ich mocy jest uczynić udanym także trudny, wymagający wytrwałości, wyrzeczeń i wielu zmagań ze swymi słabościami związek.
Zakochani się nie rozejdą, choćby nawet cały świat się przeciw nim sprzysiągł.
Zanim razem zamieszkają, powinni się jednak jak najwięcej dowiedzieć o swoich oczekiwaniach, zaletach i wadach - astrologia partnerska może im w tym pomóc. I podpowiedzieć, że np.

* rozsmakowana w pięknie pani Waga straci serce dla męża niechluja, nie dbającego o swój wygląd zewnętrzny;
* impulsywna pani Strzelec opuści dom ukochanego, gdy przyłapie go na kłamstwie;
* władczy pan Koziorożec będzie uwielbiał żonę doceniającą jego zaradność życiową, ale szybko zrazi się do tej, która zacznie go boleśnie ranić, okazując mu lekceważenie.

Jeśli chcesz wiedzieć, jakie z kim masz widoki na szczęśliwe małżeństwo, a z kim Twój miłosny związek raczej nie zda życiowego egzaminu, przyjrzyj się tabelce dla Twojego znaku zodiaku.
W rubryce oznaczonej dwoma sercami są związki idealne, trwające długie lata w harmonii - bez wysiłku z obu stron (punktacja od +12 do +3). O tworzących je partnerach można powiedzieć: "Takim to dobrze!".
W rubryce oznaczonej jednym sercem znalazły się związki o dość niskiej, ale wciąż dodatniej harmonijności. Te małżeństwa mogą, jeśli się trochę postarają, stworzyć szczęśliwy dom.
o W rubryce oznaczonej białym kółkiem wymieniono związki z punktacją neutralną, bliską zeru. Dla tworzących je partnerów sztuka współżycia wymaga dużego samozaparcia. Może się okazać, że wspólny dach bardziej ich dzieli, niż zbliża.
Czarne kółko oznacza, że związki z tej rubryki są nieharmonijne - mają ujemną punktację. Decyzję o ślubie należałoby dokładnie przemyśleć. Trzeba się pogodzić z tym, że nie z każdej mąki będzie chleb.


Harmonijność
współżycia Pani z danego znaku
w związkach z panem: Pan z danego znaku
w związkach z panią:

BARAN
(21.III-19.IV)

Baran
Byk, Rak, Lew
o Bliźnięta, Panna, Skorpion, Wodnik
Waga, Strzelec, Koziorożec, Ryby
Koziorożec, Baran, Skorpion
Byk, Panna, Wodnik, Ryby
Bliźnięta, Rak
Lew, Waga, Strzelec

BYK
(20.IV-20.V)

Wodnik, Koziorożec, Ryby
Baran, Rak, Lew
o Byk, Panna, Skorpion
Bliźnięta, Waga, Strzelec
Koziorożec, Strzelec, Rak
Baran, Lew
Byk, Bliźnięta, Wodnik, Ryby, Panna
Waga, Skorpion

BLIŹNIĘTA
(21.V-21.VI)

Bliźnięta, Panna, Skorpion
Rak, Koziorożec, Wodnik, Ryby
o Baran, Byk, Lew, Waga, Strzelec
-
Bliźnięta, Panna
Wodnik
Baran, Waga, Strzelec, Ryby
Byk, Rak, Lew, Skorpion, Koziorożec

RAK
(22.VI-22.VII)

Koziorożec, Waga, Strzelec, Byk
Ryby
o Baran, Lew, Panna, Wodnik
Bliźnięta, Rak
Strzelec, Byk Skorpion, Strzelec, Skorpion
Baran, Wodnik, Byk, Bliźnięta
Lew, Panna, Waga, Koziorożec
Rak, Ryby

LEW
(23.VII-22.VIII)

Skorpion, Wodnik, Lew, Koziorożec
Byk
o Rak, Panna, Ryby
Baran, Bliźnięta, Waga, Strzelec
Wodnik, Lew, Koziorożec
Baran, Byk, Waga, Strzelec
Bliźnięta, Rak, Panna
Skorpion, Ryby

PANNA
(23.VIII-22.IX)

Strzelec, Ryby, Waga
Skorpion, Bliźnięta
Baran, Wodnik
o Byk, Rak, Lew
Panna, Koziorożec
Strzelec, Bliźnięta, Skorpion
Koziorożec
Waga
Baran, Byk, Rak, Lew, Wodnik
Panna, Ryby

WAGA
(23.IX-22.X)

Skorpion
Lew, Panna
o Bliźnięta, Rak, Waga, Ryby
Baran, Byk, Strzelec, Koziorożec
Wodnik
Strzelec Panna Rak
Ryby
Bliźnięta, Waga, Skorpion
Baran, Byk, Lew, Koziorożec
Wodnik

SKORPION
(23.X-21.XI)

Rak, Panna, Baran

Wodnik, Ryby
o Waga
Byk, Bliźnięta, Lew, Skorpion
Strzelec, Koziorożec
Lew, Waga, Bliźnięta, Panna
Strzelec, Rak
Ryby
Baran, Byk
Skorpion, Koziorożec, Wodnik


STRZELEC
(22.XI-21.XII)

Panna, Rak, Waga, Byk, Skorpion
Koziorożec
Lew, Wodnik, Ryby
o Bliźnięta
Baran, Strzelec

Wodnik, Panna, Koziorożec, Rak

-
Bliźnięta
Baran, Byk, Lew, Waga, Skorpion
Strzelec, Ryby

KOZIOROŻEC
(22.XII-19.I)

Byk, Baran, Wodnik, Strzelec
Lew, Panna
-
o Rak, Ryby
Bliźnięta, Waga, Skorpion, Koziorożec

Rak, Wodnik, Lew, Strzelec, Byk

Bliźnięta
-
Baran, Panna, Waga, Skorpion
Koziorożec, Ryby

WODNIK
(20.I-18.II)

Strzelec, Lew, Koziorożec
Rak, Baran, Bliźnięta, Wodnik

o Byk, Panna, Ryby
Waga, Skorpion
Lew, Byk, Koziorożec
Bliźnięta, Panna, Skorpion
Strzelec, Wodnik
Baran, Rak, Ryby
Waga

RYBY
(19.II-20.III)

-
Baran, Waga, Skorpion, Ryby
o Byk, Bliźnięta, Wodnik
Rak, Lew, Panna, Strzelec,
Koziorożec
Panna, Byk
Bliźnięta, Rak, Skorpion, Strzelec, Ryby
Lew Waga Koziorożec Wodnik
Baran
http://gwiazdy.com.pl/component/content/article/5156-TW%C3%93J%20PARTNER%20IDEALNY


LOCA  (78)

zobacz mój
dzisiejszy
tranzyt


Data postu:
05:07 26-07-2010


2458

Małżeństwo to nie instytucja
wzajemnego wychowywania się,
a związek wzajemnej pomocy
i wspierania się w ciężkich
chwilach życia.
Leszek Szuman

ASPEKTY DOTYCZĄCE MIŁOŚCI
Co nam z tego, że jesteśmy zorientowani w sile działania jakiegoś aspektu, jeżeli nie wiemy, w jakim kierunku lub w jakiej dziedzinie to działanie będzie się przejawiało.
Pierwszą naszą czynnością będzie więc naniesienie dookoła Rk planet partnera Rm. Następnie wynotowujemy wszystkie aspekty wzajemne, osobno wpisując aspekty harmonijne, a osobno dhrm, jak to pokazano w przykładach. Te dwie kategorie aspektów mogą się przejawiać w b. różnych dziedzinach, a więc: harmonie ogólne, powodujące sympatię, tak, że oboje czują się ze sobą dobrze; istniejące zrozumienie wzajemnych punktów widzenia; aprobata czyjegoś postępowania; zgodna współpraca; wzajemne uczucie miłości i pociąg seksualny. W przypadkach szczególnie silnych aspektów wzajemnych, nawet zapach partnera działa seksualnie pociągająco i atrakcyjnie. Taki, niczym nie ograniczony, pociąg erotyczny dają koniunkcje i trygony, a czasem i sekstyle między ascendentami, a czasem i sekstyle między ascendentami oraz między Słońcem, Księżycem, Wenus i Jowiszem między sobą.

Fala_m_2.jpg (31238 bytes)Do harmonijnych i pożądanych należy także zaliczyć koniunkcję, trygon i sekstyl między dwiema tymi samymi planetami. Niepożądana jest koniunkcja Słońca do Słońca. Opozycje natomiast działają pobudzająco i dają pewne atrakcyjne napięcia. Działanie dhrm opozycji występuje rzadziej. Opozycja Słońca do Księżyca łączy partnerów ze sobą b.silnie. Także aspekty do zenitu działają korzystnie, choć już nie tak silnie, jak aspekty do asc.

Wzajemną niechęć obserwujemy, kiedy występuje koniunkcja, kwadratura lub opozycja między asc a Uranem drugiego partnera[ki]. Szczególnie nieprzychylną kombinację daje Mars lub Saturn jednego partnera do Saturna lub Marsa drugiego.

Wzajemne koniunkcje tych samych planet szkodliwych jak np. Saturn do Saturna lub Uran do Urana, występujące często u osób w równym wieku, nie mają szczególnego znaczenia. Lecz koniunkcja Marsa do Marsa nie jest pożądana, zwłaszcza kiedy chodzi o dwie osoby tej samej płci. Dlaczego? Otóż, jeżeli w późniejszych latach wystąpi tranzyt Saturna przez Marsa radix, to będzie on działał u obojga. Może to wystąpić w różnych dziedzinach, co będzie zależne od godziny urodzenia, czyli odmiennego obsadzenia domów.

Zdecydowanie niekorzystna jest wzajemna koniunkcja Saturna do Słońca, albowiem Saturn będzie starał się zawojować właściciela Słońca lub Księżyca. W każdym razie trzeba się będzie liczyć z usiłowaniami, dążącymi do pognębienia partnera[ki] ze strony Saturna. Jest rzeczą charakterystyczną, że działanie Saturna jest zrazu zawsze nieznaczne i nigdy nie przejawia się gwałtownie. Stopniowe ochładzanie się wzajemnych stosunków przygotowuje się nieraz latami. Aspekt taki toczy harmonię małżeńską powli, jak trąd, aby w końcu wybuchnąć jawną nienawiścią przy odpowiednich tranzytach wyzwalających, prawie zawsze przechodzących przez czyjś asc.

Saturn w kwadraturze do cudzego asc nigdy nie jest do tego stopnia złośliwy, co Saturn w koniunkcji do Słońca lub Księżyca. Jeżeli całokształt horoskopów jest dodatni, a przewaga harmonijnych aspektów duża, będzie się mówiło o ciężkim życiu jednego z małżonków, lecz nic więcej.

Wzajemne aspekty, gdzie występuje Merkury, decydują o wspólnocie intelektualnej, o podobnym sposobie myślenia i o wzajemnym rozumieniu się. Również i w tym przypadku, o stopniu harmonii będzie decydowała całość, a nie poszczególne aspekty między partnerami.
Niekorzystne aspekty Marsa w jednym horoskopie do asc, Słońca lub Księżyca w drugim horoskopie, przejawią się nie inaczej niż zimne, paraliżujące aspekty Saturna.
Powiązania dhrm Marsa powodują wojny domowe, awantury, psykówki, zdenerwowania, a w przypadkach krańcowych nawet bójki domowe. Aspekty te mają charakter wybuchowy i objawiają się nagle. Bywają przyczyną rozwodów, do czego może dodatkowo przyczynić się Uran. Dhrm aspekt Saturna zaś daje stopniowe wygaszanie wzajemnych sympatii i uczuć, zamieniających się stopniowo w nienawiść. Jako wyjątek należy traktować Marsa w Rk w stosunku do Rm, o czym już mówiliśmy kilkakrotnie.

URAN * NEPTUN * PLUTON
URAN Jeżeli w którymś z aspektów porównawczych występuje Uran, należy być przygotowanym na to, iż jego właściciel[ka] będzie robił[a] swemu partnerowi[ce] różne niespodzianki, a więc można oczekiwać nagłych zmian poglądów, spontanicznie występujących sympatii i antypatii, zmiany planów.

Jeżeli, oprócz tego, aspekty wzajemne są harmonijne oraz dotyczą tzw. dobroczyńców czyli Księżyca, Wenus, Jowisza, Słońca lub Merkurego, związek dwojga osób będzie względnie hrm, poza okresami dhrm tranzytów. Oczywiście, koniunkcja Wenus do Urana między M a K przejawi się nagłą gwałtowną miłością, jakimś ślepym bezkrytycznym uwielbieniem, lecz będzie to związek nietrwały, szczególnie, jeśli do owej koniunkcji dojdą aspekty dhrm innych planet. Zazwyczaj będzie chodziło o zdradę. Jeżeli będą w to wmieszane aspekty Marsa, awantury mogą przybrać nawet charakter ordynarny. Bójki domowe nie należą w takich przypadkach do rzadkości.
NEPTUN To imaginacja, wyobraźnia, fantazja, receptywność, wrażliwość psychiczna, wszystko w znaczeniu dodatnim. W takich przypadkach przejawia się Neptun w sposób subtelny, nie dla każdego dostrzegalny. Silniej przejawiają się aspekty dhrm, a więc iluzje, złudzenia, nadzieje nieziszczalne, mętniactwo, niezdecydowanie. Tyle o wpływach indywidualnych Neptuna.
Aspekty wzajemne, w których Neptun gra jakąś rolę, są niepewne, niejasne. Ich działanie jest zagmatwane, daje dziwne nieporozumienia, jakieś omyłki nie dające się niczym usprawiedliwić. Nawet, kiedy wzajemne aspekty są hrm, skutki późniejsze są ujemne. Brak właściwego rozeznania sytuacji mści się później w sposób przykry, daje obustronne rozczarowanie.

Znaczenia Neptuna w RR są często niewyraźne i w większości przypadków trudno powiedzieć o nich coś konkretnego. W każdym razie horoskopy, między którymi istnieją tylko aspekty Neptuna, do astrologa docierają niezmiernie rzadko. Spotyka się jednak aspekty Neptuna o znaczeniu dodatkowym. Jeżeli aspekty te dotyczą tzw. dobroczyńców, tj. Słońca, Księżyca, Wenus i Jowisza, wówczas aspekty te działają hrm, lecz tylko dodatkowo i to w sensie uczuć subtelnych, miłości wyidealizowanej (skłonności do nastrojów romatycznych). Kiedy aspekty wzajemne są dhrm, nie wyrządzają one szkody zdecydowanej. Jednak wprowadzają intelekt na manowce, są przyczyną złudnych marzeń, wprowadzając w świat myśli nierealnych, dalekich od rzeczywistości. Dalej: dają rozczarowania, iluzje co do wartości i istoty partnera[ki]. Najbardziej niekorzystnie przejawiają się kwadratury, za którymi kryje się często fałsz, zamiary nieuczciwe, oszukaństwa. Widuje się jakieś dziwne nieporozumienia, szalbierstwa oraz inne wydarzenia niecodzienne.

Oczywiście, że ważne są tu także i inne aspekty, albowiem powiązania z Neptunem nigdy nie są pierwszoplanowe, lecz i one mogą się przyczynić do ochłodzenia wzajemnych stosunków, a nieraz także i w konsekwencji wywołać z czasem wzajemną nienawiść. W każdym razie należy pamiętać, że Neptun jednego horoskopu w koniunkcji do asc, Słońca, Wenus, Marsa, Księżyca lub Merkurego drugiego horoskopu, zawsze stanie na przeszkodzie do hrm związku dwojga partnerów, jeżeli nie zaraz, to po jakimś czasie.
PLUTON O planecie tej wiemy bardzo mało. Dziś wiadomo o niej tylko, że masę ma znacznie mniejszą niż Merkury. Także znana jest jej odległość. Różni astrologowie przypisują Plutonowi wręcz rewelacyjne cechy i właściwości. Wszystko to należy przyjąć z jak najdalej idącym zastrzeżeniem. W każdym razie, nie ulega wątpliwości, że astrologia może nam powiedzieć b. dużo, nawet kiedy nie uwzględnimy niedawno odkrytego Plutona.

ZNAJOMI I PRZYJACIELE
Człowiek to istota towarzyska. Samotników spotyka się rzadko. Każdy z nas ma jakiegoś przyjaciela lub przyjaciół, z którymi żyje się mniej lub więcej blisko. Lecz jak powiedziano w bajce mówi stare przysłowie niedźwiedzie, że prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie. Aby uniknąć rozczarowań w ważniejszych chwilach życia, powinno się przebadać horoskopy ludzi co nas otaczają i z którymi mamy jakieś bliższe kontakty. Oczywista rzecz, że przede wszystkim sprawdzamy, czy taki gość ma dobry charakter w ogóle, czy nadaje się na przyjaciela dla pierwszego lepszego porządnego człowieka. A więc im silniejsza jest pozycja Jowisza i im korzystniejsze ma on aspekty, tym więcej można mieć zaufania do człowieka. Jeżeli chodzi o osobę tej samej płci, aspekty między Wenus a Marsem są nieważne. Niepotrzebne są także wzajemne aspekty między Wenus a Księżycem, oraz Wenus a Uranem. Pożądane są natomiast aspekty Jowisza do czyjegoś asc, Jowisza, Słońca i Księżyca; także trygon Saturna do wspomnianych planet tworzy silne podwaliny dla uczciwej, rzeczowej i rzetelnej przyjaźni dwojga ludzi. Opozycja natomiast jest hrm warunkowo, jeżeli Saturn tworzy w R aspekty hrm.

Także wzajemne harmonie planet "szkodliwych", czyli Neptuna, Urana, Marsa nie stoją na przeszkodzie, za wyjątkiem Saturna. Opozycje wprowadzają pewne napięcie, co usuwa z domu nudę i jednostajność. Daje urozmaicenie, niespodzianki i w ogóle ożywia stosunki w sposób interesujący, choć może nieraz trochę niespokojny.

Opozycja Słońca do Słońca może u mężczyzn wskazywać na pewną sympatię, spowodowaną podobieństwem charakterów. U kobiet aspekt taki nie ma większego znaczenia. Opozycja Słońca do siebie w horoskopach K i M może mieć znaczenie tylko dodatkowo, jeżeli istnieje dodatnie wsparcie ze strony innych planet.

Jeżeli jednak między horoskopami dwóch mężczyzn lub dwóch kobiet Słońca lub Księżyce tworzą ścisłe koniunkcje, obaj partnerzy zanudzą się ze sobą na śmierć.

Opozycja wzajemnych asc do siebie między horoskopami M i K tworzy interesującą wspólnotę o niebywałej harmonii.

Koniunkcje tych samych planet wolnobieżnych, między Rk i Rm w równym wieku, nie stają na drodze do przyjaźni. Wyjątek: Mars Rm w opozycji do Marsa Rk prowadzi do kłótni i sprzeczek. Takie same ujemne skutki mają koniunkcje planet szkodliwych, a więc Marsa do Neptuna, Saturna do Urana lub Urana do Neptuna.

Należy tu zrócić uwagę, że aspekty dhrm Saturna i do Saturna dają się odczuć dopiero po jakimś czasie. Dhrm aspekty Urana i do Urana dają o sobie znać szybko. Ważne jest także, na które pole RR padają dhrm aspekty. Tak więc szczególnie szkodliwe będą planety, które tworząc aspekty dhrm, znajdują się tam, gdzie jest 11.pole partnera lub na 12.pole.

WSPÓLNICY, WSPÓŁPRACOWNICY i PODWŁADNI
Te trzy kategorie ludzi omówimy razem, opierając się na tych samych przesłankach astrologicznych. Oczywiście, nim przystąpimy do opracowania horoskopów porównawczych, musimy rozpracować właściwe RR indywidualne i stwierdzić, czy czasem sympatyczny kolega lub przemiły kasjer naszego przedsiębiorstwa nie jest pospolitym złodziejem lub łotrem. Tak samo jak z partnerem w sprawach erotycznych, tak i tu stwierdzamy najpierw z kim mamy do czynienia, a dopiero potem szukamy wspólnych stycznych. O tym, że tabelkami porównawczymi, umieszczonymi na końcu skryptu powinniśmy się posługiwać dodatkowo tylko, już słyszeliśmy.

Harmonie erotyczne są tu, w tych przypadkach, niepożądane. Natomiast bardzo jest potrzebna harmonia o charakterze ogólnym, ułatwiającym zgodne współżycie i zgodną współpracę.

Zaczniemy więc od zbadania w R stosunku Saturna do Merkurego i to w związku z 2, 6, 12.polami. Tam bowiem tkwią zazwyczaj ukryte przyczyny przestępstw handlowych. Jeżeli do poziomu moralnego naszego nowego współpracownika nie mamy żadnych zastrzeżeń, zwrócimy uwagę na następujące szczegóły: wzajemne powiązania poprzez Merkurego: koniunkcja, trygon, sekstyl do asc, zenitu, Słońca, Księzżyca, Merkurego lub Jowisza; nie wolno nam lekceważyć wzajemnych aspektów - sekstylu i trygonu do Saturna, a nawet do Urana. Tego rodzaju powiązania dają sympatyczną i miłą współpracę intelektualną; kwadratury i opozycje do asc, do Słońca i Księżyca itd. wskazują odrębny styl pracy (przy czym odrębny nie oznacza zły), rozbieżne punkty widzenia na zagadnienia gospodarcze oraz odrębny sposób traktowania podwładnych, kolegów etc. w sprawach uczuciowo nieuchwytnych.

Stosunki wzajemne staną się jeszcze gorsze, kiedy któryś z dwóch Merkurych będzie stał w kwadraturze do jednej z planet szkodliwych w R towarzysza pracy, a więc do Marsa, Saturna, Urana lub Neptuna. Będzie wówczas zachodziła groźba wzajemnego oszukiwania się. Należy jednak pamiętać także o obsadzeniu domów. Podejrzany będzie ten, którego Merkury tworzy we własnym R aspekty niekorzystne do Jowisza, Saturna lub do Neptuna.

W ogóle jest b.wskazane kontaktować się tylko z takimi ludźmi, których R daje gwarancję uczciwości. Jeżeli ktoś ma R dysharmonijny w sensie wyżej omawianym, a w dodatku wzajemne aspekty też są dhrm, należy się z czasem spodziewać poważnych konfliktów, podejścia zdradliwego, fałszu. Nawet gdyby wzajemne RR miały m.in. także jakieś wzajemne aspekty hrm, zalecana jest ostrożność i nieufność.

Sprawy horoskopów porównawczych nie zawsze przedstawiają się jasno i prosto, nie zawsze są łatwe do rozszyfrowania. Oto jedna możliwość, nie trudna do wyjaśnienia: przypuśćmy, że Merkury pana A tworzy dodatnie aspekty do planet pana B, zaś Merkury pana B tworzy aspekty ujemne do planet pana A, wówczas należy się spodziewać, że stroną zagrożoną, a nawet poszkodowaną będzie pan A.

W każdym razie, jeżeli wzajemny stosunek Słońca, Księżyca i Merkurego jest względnie pomyślny, a Merkury nie tworzy szczególnie katastrofalnych aspektów do naszych planet szkodliwych, wzajemna współpraca jakoś będzie się układała i nie dojdzie do żadnych większych przykrych niespodzianek.

Nieco odrębnie należy rozpatrywać zagadnienie dyrektor/sekretarz. Do kategorii tej należą także współpracownicy naukowi, jak asystentki, laborantki i inne panie współpracujące naukowo po klinikach z szefem mężczyzną.

Silniejsze powiązania seksualne powodują wzajemne aspekty Marsa do Wenus. Jeżeli wmiesza się w to Jowisz, grozi lub jest nadzieja na małżeństwo. O tym należy pamiętać.

TRANZYTY
Kiedy otrzymujemy do opracowania dwa horoskopy porównawcze należące do dwojga ewentualnych kandydatów do małżeństwa, powinniśmy także zwrócić uwagę na aktualne tranzyty. Łatwo nam będzie wówczas stwierdzić, jakimi motywami oboje się kierują.

Tak więc harmonijny tranzyt Jowisza pozwala nam myśleć o poważnych zamiarach. Mogą to być długotrwałe tranzyty przez Wenus, Księżyc, Słońce a czasem i przez dsc, rzadziej przez asc.

Tranzyty Saturna, szczególnie przez Wenus, nie wróżą niczego dobrego. Dają one sfałszownay obraz rzeczywistości i mylną ocenę sytuacji. Tak jak tranzyty Saturna przez dsc każą zawsze myśleć o dysonansach w rodzinie, matrymonialnych nieporozumieniach, aż do rozwodów włącznie, tak Saturn przez Wenus prowadzi do niezdrowej kochliwości, skazanej z góry na niepowodzenie, do powikłań w dziedzinie erotycznej. W ogóle, wszelkie tranzyty Saturna, także przez Słońce, Księżyc i Marsa przeszkadzają w nawiązywaniu szczęśliwych kontaktów miłosnych, zaś nawiązywanie na siłę da w konsekwencji rozczarowania i kończy się nieraz b. źle.

Łatwość nawiązywania stosunków z partnerami[kami] oraz pewna niewybredna kochliwość spotykana przy tranzytach Urana przez Wenus, a szczególnie koniunkcja, często bywa przyczyną miłostek nietrwałych, przemijających wraz z tranzytem. Trygon bywa nieco lepszy, o tyle, że nawiązywanie pochopnych znajomości może w pewnych warunkach być trwałe, co zresztą wynika z urodzeniowego położenia planet. Należy na to zwrócić uwagę.

Tranzyty Neptuna rzadko kiedy bywają odczuwalne. Zdarza się to szczególnie wówczas, kiedy Neptun zajmuje w R miejsce dominujące, kiedy tworzy powtórny aspekt do Wenus pod postacią koniunkcji oraz przy tranzytach przez asc. W tych przypadkach, właściciel R [odczuje] brak trzeźwego rozeznania sytuacji, [będzie miał] skłonności do idealizowania partnera[ki], fałszywą ocenę sytuacji i w ogóle podatność na nieuczciwe sugestie ze strony drugiej.

Wzajemne aspekty harmonijne nie oznaczają, że dwie osoby płci odmiennej muszą przy poznaniu rzucić się sobie od razu na szyję. Tendencje takie muszą być uwarunkowane przychylnymi w tym sensie tranzytami. Jeżeli w horoskopach porównawczych wchodzi w rachubę Uran, także może wystąpić miłość od pierwszego wejrzenia, względnie to, co się za miłość powszechnie uważa.

ASPEKTY PORÓWNAWCZE
Najprościej będzie rzucić okiem na poniższe zestawienie, podobne do rozkładu jazdy i szybko ustalić wzajemne aspekty i ich znaczenie, jeżeli zajdzie taki przypadek ( a będzie ich wiele), że nawiedzą nas jakieś wątpliwości w interpretacjach. Lecz, że takie postępowanie nie jest wystarczające, chyba się już Czytelnik sam zorientował. Wspomniano o tym już kilkakrotnie. Zresztą, wykaz aspektów jest ułożony w stylu telegraficznym i ma Czytelnikowi służyć tylko dodatkowo.

Konieczna jest dobra znajomość astrologii w ogóle. W tabelce nie omówiono wszystkiego, np. jak interpretować aspekty ze sobą sprzeczne lub jakie bywają różnice między jakimś aspektem Rm do Rk i na odwrót, kiedy może wystąpić okres wzajemnych niesnasek, dysharmonii itp. Chcąc omówić i wyjaśnić wszelkie możliwe zagadnienia, trzeba by było napisać obszerne dzieło. Tak więc, w większości przypadków, czytelnik będzie zdany na myślenie samodzielne, co jest przyznaję dostatecznie trudne.

SŁOŃCE DO ASCENDENTU
Koniunkcja = więź psychiczna, uczucie wspólnoty duchowej.
Koniunkcja, sekstyl, trygon = harmonia dotycząca stosunków i dążenie do zachowania, do podtrzymywania. Kwadratura, opozycja = dysharmonie i przeszkody w dziedzinie zawodowej, spory dotyczące zajmowanych stanowisk. Niewłaściwy wzajemny dobór.
SŁOŃCE DO SŁOŃCA
Koniunkcja = zgodność poglądów, harmonia, podobne = kwalifikacje. Sekstyl, trygon = uczucie wspólnoty i harmonii.
Kwadratura, opozycja = napięcia dhrm, często uzupełniające się nawzajem. Wg statystyki USA: 40% małżeństw, których partnerzy mają Słońca w kwadraturze do siebie, rozwodzi się. Opozycja = partnerzy dobrani właściwie. Sympatie, jeżeli do wymienionej opozycji dochodzi jakiś trygon.
SŁOŃCE DO KSIĘŻYCA
Słońce w Rk oznacza partnera, zaś Księżyc w Rm partnerkę. Księżyc w Rm w aspekcie do Słońca Rk jest u dwojga partnerów ważniejszy niż na odwrót. Tendencje: wspólnota ciała i duszy.
Koniunkcja = partnerzy rozumieją się, wczuwają się w siebie. Wzajemne uznanie dla postępowania partnera. Aspekt ten często prowadzi do małżeństwa. Koniunkcja, trygon, sekstyl = silne wpływy harmonijne. Często dochodzi do małżeństwa. Wpływy szczególnie harmonijne, jeżeli Słońce znajduje się w znaku nieparzystym, a Księżyc w parzystym. Opozycja = prawie zawsze korzystna. Występuje wzajemne uzupełnianie się charakterów.
Kwadratura = nie zawsze jest ujemna. Powoduje jednak okresowe dysonanse i spięcia.
SŁOŃCE DO MERKUREGO
Koniunkcja, sekstyl, trygon = harmonijna współpraca wzajemna umysłowa, wzajemna podnieta intelektualna. Kwadratura, opozycja = podobnie jw., lecz często napięcia i okresy dysonansów.
SŁOŃCE DO WENUS
Na fizyczną atrakcyjność wskazują wszelkie aspekty wzajemne. Koniunkcja, sekstyl, trygon = serdeczna miłość wynikająca z harmonii seksualnej. Związki trwałe, kiedy nie ma przeszkód.
Kwadratura, opozycja = to samo, lecz czasem spięcia.Jeżeli dochodzą do tego inne aspekty dhrm, wtedy dobór seksualny będzie niewłaściwy.
SŁOŃCE DO MARSA
Słońce i Mars w Rk oznaczają zawsze partnera. Jej ideał = jego cechy charakterystyczne. Słońce Rm do Marsa Rk jest pożądane. Na odrót mniej. Słońce Rm w koniunkcji do Marsa Rk = miłość, pożądanie partnera do niej, lecz jeśli chodzi o przyjaciół tej samej płci = dhrm, wojny. Słońce Rm w trygonie, sekstylu do Marsa Rk = pożądanie seksualne, hrm współpraca i kontakty, dostosowanie się, sympatie. Kwadratura, opozycja = postępowanie obustronnie mylne, niewłaściwe, nic nie wychodzi, irytacje, nieprzyjemna zależność, sprzeczne dążenia. SŁOŃCE DO JOWISZA
Tendencja ogólne: legalizacja szczęścia = małżeństwo.
Słońce w Rk w koniunkcji do Jowisza Rm = prawie zawsze prowadzi do małżeństwa. Koniunkcja, trygon, sekstyl = dążenia do związania się na stałe, poczucie bezpieczeństwa, zaufanie, serdeczność, wzajemne uczucie szczęścia. Kwadratura, opozycja = zgodność, lecz cele uboczne niejasne, podejrzliwość, maskowanie się; odrębność poglądów, konflikty; do małżeństwa zazwyczaj nie dochodzi.
SŁOŃCE DO SATURNA
Sekstyl, trygon = harmonijne plany i dążenia. Aspekty dobre, szczególnie dla wspólników i współpracowników. Saturn daje w małżeństwie trwałość, wierność. Jest ostoją prawdziwej
przyjaźni. Obowiązkowość, stałość. Koniunkcja, opozycja i kwadratura = nie raz aspekt b.szkodliwy ! Słońce czuje się przez partnera z Saturnem przygniecione, zahamowane w ekspansji. Niechęć Słońca do Saturna powoli wzrasta i potęguje się.
Partnerzy żyją obok siebie, zamiast ze sobą. Saturn bywa przyczyną rozstania się i żałoby. Jeżeli dochodzą b. silne wzajemne aspekty harmonijne, wówczas ujemne wpływy Saturna bywają osłabione. Także widuje się brak wzajemnego dostosowania się, rozłąki, trudności spowodowane stosunkami rodzinnymi.
SŁOŃCE DO URANA
Koniunkcje = przyczyniają się do małżenstw oryginalnych, romantycznych i... czasami szczęśliwych. Nieraz duża różnica wieku między obojgiem. Zdarza się, że jedno jest kaleką lub że istnieje między obojgiem jakaś rażąca dysharmonia. Trygon lub sekstyl = wzajemne zrozumienie się i uznanie dla cech oryginalnych partnera. Wzajemna podnieta psychiczna. Koniunkcja, kwadratura, opozycja = dają spięcia na tle różnicy zdań, poglądów. Nagle występujące uczucie obcości często przejściowe.
Awantury, wzajemne irytacje. Niespodziewanie występujące spięcia na tle różnicy zdań lub z powodu osób trzecich.
SŁOŃCE DO NEPTUNA
Koniunkcja daje rozczarowanie. Widuje się okłamywanie samego siebie. Trygon, sekstyl, a także czasami i koniunkcja powodują, że kontakty duchowe partnerów oparte są na wzniosłych ideałach. Nieraz przeidealizowanie partnera[ki], stawianie go na piedestał. Kwadratura lub opozycja = powodują złudzenia co do osoby partnera[ki], rozczarowania, wywołują mętlik psychiczny, brak krytycyzmu i trzeźwego traktowania problemów miłosnych.
KSIĘŻYC DO ASCENDENTU
Księżyc Rm przedstawia cechy jego ideału kobiety.
Koniunkcja prowadzi prawie zawsze do małżeństwa. Księżyc jest stroną co kocha, zaś ascendent pozwala się kochać. Koniunkcja, sekstyl trygon dają poczucie ogólnej harmonii i wspólnoty, zakochania, szczególnie ze strony właściciela Księżyca.
Kwadratura i opozycja = te same objawy, lecz wywołują przy tym napięcia psychiczne, wzajemną okresową niechęć.
KSIĘŻYC DO ZENITU
Koniunkcja = zainteresowanie stanem majątkowym partnera[ki]. Kwadratury i opozycje powodują, że kontakty psychiczne są między obojgiem dhrm. Oboje nie idą sobie na rękę, utrudniają sobie wzajemnie pracę, może z braku zrozumienia.
KSIĘŻYC DO KSIĘŻYCA
Koniunkcja, sekstyl trygon = dużo sympatii i wzajemnego zrozumienia, jakby wstęp do miłości. Podobne usposobienia.
Kwadratura i opozycja to samo, lecz przy tym osobiste dhrm. Czasem cechy uzupełniające.
KSIĘŻYC DO MERKUREGO
Koniunkcja, sekstyl, trygon dają dobry kontakt psychiczny, wzajemne zrozumienie się i harmonię uczuć. Kwadratura i opozycja bywają przyczyną przeszkód w kontaktach na skutek omyłek, mylnego wyczucia intencji partnera[ki].
KSIĘŻYC DO WENUS
Silny aspekt między Wenus a Księżycem to psychiczne i fizyczne pragnienie oddania się partnerowi[ce], chęć zespolenia się. Aspekty hrm: koniunkcja, sekstyl, trygon = gorąca miłość.
Kwadratura i opozycja = to samo, dochodzą skłonności do perwersji i wyrafinowania przy zaspokajaniu potrzeb erotycznych. Nadmiar pobudliwości erotycznej, dhrm, konflikty.
KSIĘŻYC DO MARSA
Silny i dokładny aspekt Księżyca do Marsa = u partnerki łatwo o ciążę, oczywiście w granicach istniejących możliwości. Księżyc Rm w koniunkcji do Marsa Rk pożądany. Zakochanie się i pragnienie posiadania znajdzie u partnera przychylny rezonans.
Księżyc Rk w koniunkcji do Marsa Rm to samo co wyżej, lecz perwersyjne odchylenia; muszą one być zgodne z oboma RR.
Koniunkcja między RR wspólników, kolegów itp. = nie znoszą się nawzajem, oponują sobie, czują się psychicznie przygniatani nawzajem. Sekstyle i trygony = podobają się sobie nawzajem. Uczuciowa namiętność, czasem pragnienie posiadania dziecka.
Kwadratury i opozycje = walka płci; przyciąganie i odpychanie.
Ta sama płeć = opozycja, spory, awantury, wojny domowe.
KSIĘŻYC DO JOWISZA
Księżyc symbolizuje kobietę a Jowisz szczęście. Księżyc Rm w koniunkcji do Jowisza Rk prowadzi do szczęśliwego małżeństwa, dąży do urzeczywistnienia zamiarów matrymonialnych.
Koniunkcja, sekstyl i trygon = skłonności nacechowane serdecznością i uczuciem wzajemnego szczęścia. Kwadratury i opozycje = to samo co wyżej, lecz tendencje do nieporozumień. Kontakt utrudniony, a małżeństwo wątpliwe.
KSIĘŻYC DO SATURNA
W ogóle spotyka się, przy tych aspektach wzajemnych, ucisk psychiczny, skrępowanie, zakłamanie, oddawanie się pod presją, pod przymusem. Przymuszenia do miłości, ograniczenia swobody poglądów, myśli, postępowania itd. Koniunkcja = oddanie się z obowiązku, stosunek purytański, pruderia; brak radości życia i współżycia; wzajemne zahamowania psychiczne i opory.
Sekstyl i trygon = wierność, poważne podejście do spraw małżeńskich, stałość. Kwadratura i opozycja, a nieraz i koniunkcja = wzajemna niechęć. Właściciel Księżyca czuje się zgaszony, zmaltretowany; zbyt się tym przejmuje; otrzeźwienie.
KSIĘŻYC DO URANA
Wszelkie wydarzenia mają charakter nagły, uczucia występują spontanicznie, lecz i w podobny sposób odbywają się rozłąki. Przy koniunkcji partnerzy nigdy się ze sobą nie nudzą; wspólnota psychiczna. Sekstyl, trygon a także koniunkcja = wzajemne zrozumienie, umiejętność intuicyjnego wczuwania się w psychikę partnera[ki]. Kwadratura, opozycja = zmiany uczuć występują nagle, nagła obcość, wzajemne irytacje także z powodu osób trzecich. KSIĘŻYC DO NEPTUNA
Wszelkie aspekty są przyczyną jakichś rozczarowań, może na skutek początkowego przeidealizowania partnera[ki]. Koniunkcja = mętlik psychiczny, trudny do wyjaśnienia. Jakby brak poczucia rzeczywistości i stanu faktycznego. Sekstyl, trygon = harmonia, lecz nie pozbawiona egzaltacji. Kwadratura, opozycje = dysonanse na tle rozczarowań, pomyłek.
MERKURY DO ASCENDENTU
Koniunkcja, sekstyl, trygon = harmonijny kontakt psychiczny, zgodność poglądów. Rozmowy interesujące, nacechowane sympatią. Kwadratura i opozycja = czcze gadulstwo, sprzeczki bez sensu, mylna ocena wzajemna, kontakty osobiste nieciekawe.
MERKURY DO ZENITU
Koniunkcja bywa podporą we współpracy intelektualnej, zrozumienie i pomoc ze strony partnera[ki]. Kwadratura i opozycja = wzajemne poglądy sprzeczne, brak zrozumienia lub pomoc w formie niewłaściwej.
MERKURY DO MERKUREGO
Koniunkcja, sekstyl, trygon = harmonijna, owocna i
przyjemna współpraca. Kwadratura i opozycja = poglądy odmienne, lecz psychiczne wzajemne uzupełnienie, szczególnie przy opozycji. MERKURY DO WENUS
Stosunki erotyczne podtrzymywane, a często i nawiązywane przy pomocy korespondencji. Koniunkcja, sekstyl, trygon = wzajemne myśli artystyczno - estetyczne o podłożu erotycznym.
Listowne nawiązywanie kontaktów. Wzajemne życzliwe myśli.
Kwadratura i opozycja = uzupełniające się przeciwności pełne powabu. Nieraz problemy miłosne traktowane nieco lekko.
MERKURY DO MARSA
Koniunkcja daje dhrm światpoglądowe. Sekstyl i trygon cechuje psychiczna wspólnota, dążąca w harmonii do celu. Kwadratura i opozycja bywają przyczyną sprzecznych poglądów i interesów. Nielogiczny upór w zwalczaniu poglądów partnera[ki]. Spory głośne i krzykliwe. Pyskówki zamiast logicznych argumentów.
MERKURY DO JOWISZA
Koniunkcję cechuje harmonia i dążenia do wspólnoty myśli. Jowisz zainteresowany jest myślami partnera. Swoboda i nieskrępowanie w wygłaszaniu poglądów. Wzajemne myśli o wspólnym szczęściu. Sekstyl, trygon, a także koniunkcja = jw. wzajemne zrozumienie się i aprobata poglądów partnera[ki]. Kwadratura i opozycja = jw., lecz czasem występują nieporozumienia, może i brak życzliwości. W przypadkach krańcowo niekorzystnych, kiedy aspekt wsparty jest innymi aspektami dhrm = fałsz, nieuczciwość.
MERKURY DO SATURNA
Koniunkcję cechuje wierność, stałość, lecz zdarza się, że Saturn tłumi inicjatywy Merkurego. Efekty b.różne, czasem pozytywne, zależne od całokształtu RR. Czasem zakłamanie Merkurego w stosunku do właściciela Saturna. Sekstyl i trygon = aspekt korzystny, jedno pomaga drugiemu w zwalczaniu kłopotów.
Kwadratura i opozycja = mało wzajemnego zrozumienia, konflikty, rozłąka, zdrada, zakłamanie.
MERKURY DO URANA
Koniunkcja = wspólne zrozumienie oraz urzeczywistnienie oryginalnych planów i zamiarów. Spotyka się także kłótnie, brak zrozumienia wzajemnego; każde żyje jakby na innej planecie.
Przyczyną sprzecznych skutków koniunkcji są dhrm aspekty innych planet, powiązane z tą koniunkcją. Sekstyl, trygon = intuicyjne wzajemne zrozumienie się. Kwadratura, opozycja = tarcia, dysonanse, brak wzajemnego zrozumienia się, lecz czasem zdarza się, że opozycje uzupełniają się nawzajem.
MERKURY DO NEPTUNA
Koniunkcja ułatwia kontakty psychiczne, psychiczną receptywność. Często podobne wspólne ideały. W sensie ujemnym koniunkcja bywa źródłem lub powodem oszustw, omyłek. Widuje się nieuczciwość, nabieranie, naciąganie i cierpi na tym Merkury. Sekstyl, trygon, a także i koniunkcja = romantyzm w postępowaniu z partnerem[ką]. Harmonia psychiczna. Kwadratura i koniunkcja = iluzje, rozczarowania, świadomość dezaprobuje podszepty podświadomości. Na ogół koniunkcja jest negatywna.
WENUS DO ASCENDENTU
Położenie i aspekty Wenus decydują w horoskopie o kontaktach seksualnych, miłości do człowieka i ludzi. Wenus wpływa na takt, grzeczność, uprzejmość. Kocha zawsze tylko Wenus, często z bólem, rozczarowana, jeżeli nie zdoła pozyskać wzajemności. Wszelkie aspekty mogą doprowadzić do stosunku miłosnego, zaś koniunkcja z asc to tak silna miłość Wenus, że prawie zawsze prowadzi do małżeństwa. Chyba, że znajduje się ona w znaku Panny lub Koziorożca, gdzie Wenus bywa zgaszona i nie potrafi właściwie uzewnętrzniać głębi nurtujących ją uczuć. Jeżeli jednak, poza wspomnianą koniunkcją, nie ma w obu RR niczego, co by obu partnerów wiązało, asc bywa dla biednej Wenus obojętny. Wówczas widzimy, nie raz w życiu spotykaną, nieszczęśliwą miłość, co ze zranionym sercem rezygnuje z dalszych poszukiwań szczęścia. Sekstyl, trygo, = Wenus zakochana bez pamięci. Opozycja = gwałtowna miłość Wenus. Jej pragnienia bywają zazwyczaj spełnione. Kwadratura = także gorąca miłość Wenus, lecz często ślepa, ulokowana źle, co daje rozczarowania, zaś w skutkach później nienawiść, wstręt jako reakcja.
WENUS DO MEDIUM COELI
Koniunkcja, trygon, sekstyl - kiedy bardzo dokładne - ułatwiają awans społeczny i towarzyski, na skutek kontaktów miłosnych. Kwadratura = tak samo, lecz z pewnymi przeszkodami. Konflikty psychiczne. Opozycja = jak trygon, lecz często trudności i przeszkody.
WENUS DO WENUS
Koniunkcja, sekstyl, trygon = robią na sobie silne wrażenie; pociąg zmysłowy. Spełnienie pragnień bez przeszkód, także aspekty te mogą doprowadzić do małżeństwa. Kwadratura i opozycja = mniej więcej to samo, lecz pewne trudności w nawiązaniu kontaktu.
WENUS DO MARSA
Aspekty Wenus do Marsa są silniejsze i ważniejsze niż aspekty Wenus do asc i zenitu, lub Wenus do Wenus. Aspekty w/w także wzbudzają uczucia miłości wzajemnej, aczkolwiek miłośc Wenus jest głębsza, szlachetniejsza, bardziej oddana niż miłość właściciela Marsa. Dotyczy to szczególnie Rm. Każdy aspekt wzajemny Wenus do Marsa to pożądanie, pragnienie zdobycia, posiadania; zmysły kierujące seksem. Wenus kocha: Wenus Rk w koniunkcji lub opozycji do Marsa Rm - ona zakochuje się w nim, wzbudzając tym jego uczucie do siebie. Stanem bardziej naturalnym będzie jednak sytuacja odwrotna: Wenus Rm w koniunkcji lub opozycji do Marsa Rk - on kocha ją wzbudzając w ten sposób w niej miłość. Koniunkcja i opozycja Wenus do Marsa, to dwa aspekty tworzące najbardziej silny i trwały most od człowieka do człowieka, od M do K. Uczuć tych nie może zablokować ani różnica narodowościowa, ani rasowa. Nie istnieje dla nich ani pruderia, ani przepisy religijne, towarzyskie itp. Oczywiście, że wszystko musi istnieć w granicach rozsądnych możliwości, [z których ważne są] zdrowie i odpowiednia sytuacja socjalna. Starcom i mnichom nic po takim aspekcie, zamkniętym kryminalistom również. Sekstyl, trygon = miłość zmysłowa, namiętna, gorąca. Całkowite oddanie się i pełne zaspokojenie zmysłów. Kwadratura = skutki wątpliwe, lecz często działa jak opozycja, nieraz perwersyjne, namiętne skłonności, czasem zazdrość, nadmierna wzajemna pobudliwość seksualna. Zależy od innych aspektów. Koniunkcja daje tzw. miłość od pierwszego wejrzenia.
WENUS DO JOWISZA
Koniunkcja to legalizacja - Jowisz - miłości. Dążenia do utworzenia stałego związku matrymonialnego. Para dobrana, mająca poparcie rodziców, przyjaciół, otoczenia. Koniunkcja, sekstyl, trygon = ślub jako szczęśliwe ukoronowanie stosunku, narzeczeństwa, miłości. Kwadratura = szczęśliwa miłość potajemna; napięcia i pewne dhrm. Opozycja nie zawsze dhrm.
WENUS DO SATURNA
Kiedy Wenus tworzy koniunkcję z Saturnem u dwojga partnerów, będzie Wenus cierpiała pod wpływem Saturna. Zdarzają się jednak przypadki, że przy takiej koniunkcji występuje miłość poważna, o dużym poczuciu odpowiedzialności. Należy zbadać dokładnie oba RR, aby nie popełnić omyłki ! W sensie ujemnym natomiast, koniunkcja daje rozłąki w warunkach przykrych, cierpienia, łzy, przeżycia nieprzyjemne. Koniunkcja, sekstyl, trygon to często aspekty wierności małżeńskiej. Dotyczy to szczególnie trygonu. Nie raz Wenus, połączona takim aspektem z kimś, wybiera partnera dużo starszego wiekiem. Kwadratura i opozycja to opóźnione spełnienie pragnień, przeciwności i trudności na drodze do urzeczywistnienia zamiarów. Także rozłąki. Stosunek do partnera ulega ostudzeniu. Oboje stają się sobie obcy; zamiast żyć ze sobą, żyją obok siebie lub mimo siebie. WENUS DO URANA
Koniunkcja i opozycja - obojętne co u kogo - to miłość od pierwszego wejrzenia. Często miłość nieskrępowana, gwiżdżąca na przepisy, moralność, zwyczaje; nie zalegalizowana, a mimo to związek taki bywa częstokroć szczęśliwszy niż legalny. Często widuje się w takich przypadkach miłość do typów niezwykłych, nieprzeciętnych, dziwnych, oryginalnych. Na skutek tego, nieraz kończy się nawet na stosunkach platonicznych. Trygon i sekstyl = aspekty atrakcyjne, lecz skłonności do zdrady, nagłe rozłąki, rozczarowania, znudzenie, przesyt.
WENUS DO NEPTUNA
Koniunkcja zapewnia rozczarowanie, obojętne która planeta u kogo. Miłość w jakimś sensie nienormalna. Wyidealizowane uczucia do kalekich, ludzi nie normalnych fizycznie. Często platoniczny stosunek obojga partnerów do siebie. Sekstyl, trygon = miłość marzycielska, romantyzm nierealny, miłość urojona lub uczucie litości. Kwadratura lub opozycja = rozczarowanie, złudzenia, nadzieje nierealne i złudne. Związki erotyczne potajemne, ukryte przed ludźmi.
MARS DO ASCENDENTU
Sekstyl i trygon = pociąg fizyczny, sympatia, podziw dla cech fizycznych partnera. Kwadratura = niezgoda, sprzeczność. Opozycja = prawie zawsze prowadzi do małżeństwa! Koniunkcja u osobników tej samej płci = charaktery niezgodne, w konsekwencji dysonanse i awantury. Mars Rk w koniunkcji do asc Rm = pociąg seksualny z jej strony do partnera.
MARS DO MEDIUM COELI
Koniunkcja daje przeszkody w zawodzie. U kolegów walkę konkurencyjną. Jedno stara się drugiemu zaszkodzić. Kwadratury i opozycje = cele życia odrębne, sprzeczne ze sobą; na tym tle więc nieporozumienia, niepokoje i dhrm.
MARS DO MARSA
Sekstyl i koniunkcja = podobne skłonności, antypatie i niechęci. Kiedy płeć odmienna = atrakcyjność zmysłowa. Kwadratura = kiedy płeć odmienna - atrakcyjność zmysłowa, lecz okresowo występują opory na tle jakichś dhrm psychicznych. Dojście do bliższych kontaktów niepewne, natomiast zawsze kłótnie i sprzeczki. Koniunkcja i opozycja = jak kwadratura, lecz przeciwieństwa znacznie b. wyraźne, aczkolwiek zdarzają się czasem małżeństwa z tymi aspektami. Wówczas grożą napięcia b. przykre o konsekwencjach gwałtownych. Na ogół jednak aspekty Marsa do Marsa (Wenus do Wenus) itd. nie przejawiają się w skutkach tak samo silnie, jak aspekty Wenus do Marsa lub koniunkcja Marsa do Saturna.
MARS DO JOWISZA
Koniunkcja i opozycja dają różnice światopoglądów. Partnerzy nie starają się usunąć dzielących ich różnic, zapór intelektualnych, często tworzonych sztucznie. Oboje nie starają się zwalczyć, usunąć swych ciasnawych przesądów. Oboje bywają wobec siebie nielojalni, nie raz szkodzą sobie nawzajem, co prowadzi do rozłąki i rozwodów. Jeżeli Mars w Rk, dysonanse nie są tak duże, jak w przypadku przeciwnym. Nie raz partnerzy chcieliby zgody i harmonii, lecz im to nie zawsze wychodzi. Sekstyl i trygon = podobne poglądy na świat, życie etc. Wzajemny pociąg do siebie. Kwadratura = Mars postępuje wobec partnera[ki] nieuczciwie, nielojalnie, nieładnie.
MARS DO SATURNA
Bodaj najgorszy ze wszystkich wzajemnych aspektów! Koniunkcja, kwadratura, opozycja = wszystkie te aspekty są tak samo złe i szkodliwe dla hrm współżycia. Partnerzy szkodzą sobie nawzajem, czasem mimo woli, czasem celowo. Stoją sobie nawzajem na drodze, zadają partnerowi[ce] cierpienia, bywają bezpośrednią przyczyną chorób. Rozstania odwlekają się zawsze, choć harmonia współżycia zanika stosunkowo wcześnie, nabierając z czasem cech jawnej wrogości. Przy koniunkcjach i opozycjach czasem, rzadko, jest możliwa jakaś współpraca, lecz wówczas są konieczne wzajemne silne i liczne aspekty hrm. Wynik niepewny. Kwadratura zawsze zdecydowanie zła! Sekstyl i trygon mogą dać poważną współpracę i pewne zrozumienie wzajemnych poglądów.
MARS DO URANA
Koniunkcja wywołuje podniecenie występujące nagle, lecz także nagłe sympatie, zmieniające się później także nagle w antypatie, nienawiść. W tych dysonansach wzajemnych Uran jest silniejszy, będzie więc tym, co przeżyje spór i będzie górą. Koniunkcja, sekstyl, trygon = jeżeli Mars jest w Rk, wówczas ze strony kobiety entuzjastyczny, nagły zachwyt partnerem, ale relacja jest nietrwała. Zazwyczaj później rozłąki i zmartwienia w dziedzinie miłości. Kwadratura i opozycja dają bezwzględność, wzajemne szkodzenie sobie, aż do brutalnych i nieobliczalnych wystąpień. Niewierność.
MARS DO NEPTUNA
Koniunkcja = współpraca bezowocna, ze wspólnych planów nici. Sekstyl i trygon = jeżeli Mars w Rk, to skłonność do ewentualnego partnera nieśmiała, niewolnicza. W innych przypadkach motywy nieuczciwe, nieraz mimo woli. Koniunkcja, kwadratura, opozycja = zakłamanie ze strony Neptuna. Z czasem partnerzy żyją obok siebie. Czasem jednak Neptun [zachowuje się podobnie] jak Wenus. Ujemne aspekty Marsa do Neptuna przejawiają się intrygami, skłonnościami do perwersji oraz niewiernością ze strony któregoś z partnerów.
JOWISZ DO ASCENDENTU
Koniunkcję i opozycję cechuje wzajemne dostosowanie się. W domu szczęście i współżycie hrm. Koniunkcja, sekstyl i trygon dają serdeczność i pragnienie zawarcia legalnego związku małżeńskiego. Kwadratura podobna jw., z tym, że napotyka się liczne przeszkody. Z małżeńskich zamiarów w tym przypadku lepiej zrezygnować.
JOWISZ DO MEDIUM COELI
Koniunkcja = dążenie do wspólnego celu. Harmonia. Koniunkcja, sekstyl, trygon = jw. Wzajemne wspieranie i popieranie się w dążeniach i planach. Kwadratury - mimo uczuć miłości - utrudnianie sobie nawzajem dążeń.
JOWISZ DO JOWISZA
Koniunkcja, sekstyl, trygon = dają szczęście w małżeństwie lub szczęśliwe współżycie w przyjaźni nie zalegalizowanej prawnie. Kwadratura, opozycja = uczucie miłości nie całkiem szczere, mimo to szczęście we współżyciu możliwe, jeśli nie ma innych przeszkód. JOWISZ DO SATURNA
Koniunkcja, opozycja = z przyczyn losowych nie dochodzi do ziszczenia planów. Nadzieje zawiedzione. Sekstyl, trygon = trwałe serdeczne współżycie. Koniunkcja, kwadratura i opozycja = z przyczyn niezależnych od partnerów nie dochodzi do zamierzonych kontaktów lub też zostaną one unicestwione z jakichś przyczyn.
JOWISZ DO URANA
Koniunkcja, sekstyl, trygon = miłość o charakterze protekcjonalno - ojcowskim. Często b. duża różnica wieku. Kwadratura, opozycja = rozłąki na skutek przyczyn nie przewidzianych. Zakochana para zmuszona rozstać się.
JOWISZ DO NEPTUNA
Sekstyl lub trygon = serdeczna przychylność, wzajemne wpływy pobudzające fantazję i umysł. Wpływ intelektualny. Koniunkcja, kwadratura, opozycja = brak wzajemnego zrozumienia, pozory szczęścia, rozczarowania, takżę miłość pozorna, nieszczera, udawana. SATURN DO ASCENDENTU
Sekstyl lub trygon = właściciel Saturna jest oddany partnerowi[ce], lecz harmonijne ziszczenie się zamierzeń jest wątpliwe. Nieraz Saturn wiąże się z kimś starszym, poważniejszym. Koniunkcja, kwadratura, opozycja = Saturn wywiera z czasem wpływ przygniatający, krępuje właściciela asc, ograniczając go na różne sposoby. Asc zaś stara się na różne sposoby pozbyć Saturna.
SATURN DO MEDIUM COELI
Sekstyl, trygon = wzajemne zainteresowanie losem partnera. Oboje starają się wspólnie zwalczać przeszkody piętrzące się na drodze życia. Koniunkcja, kwadratura, opozycja = wzajemny ucisk, choć działanie Saturna na asc jest silniejsze niż na MC. Saturn wywiera często mimo woli ujemny wpływ na partnera.
SATURN DO SATURNA
Koniunkcja bez znaczenia. Niektóre poglądy lub zwyczaje są podobne. Sekstyl, trygon = sympatia i skłonności natury poważnej. Kwadratura, opozycja = wzajemne wpływy przygniatające, rozłąka z wzajemnej niechęci występującej po pewnym czasie. Jakieś wzajemne trudności, nie dające się zwalczyć.
SATURN DO URANA
Sekstyl, trygon = trudności w kontaktach wzajemnych, brak wzajemnego zrozumienia. Koniunkcja, kwadratura, opozycja = wzajemne zrozumienie się niemożliwe. Gwałtowna rozłąka.
SATURN DO NEPTUNA
Koniunkcja, kwadratura, opozycja = we wzajemnych kontaktach istnieją motywy oszukańcze, intrygi, oszustwa, zamiary nieuczciwe. URAN DO ASCENDENTU
Koniunkcja = podniecenie w rodzinie. Zmiana środowiska. Sekstyl, trygon = właściciel Urana stara się zdobyć przewagę nad partnerem, na którego asc pada aspekt. Będzie starał się go podbić, zniewolić, ujarzmić. Koniunkcja, opozycja, kwadratura = Uran decyduje o losach partnera jw.
URAN DO MEDIUM COELI
Koniunkcja, opozycja, kwadratura = Uran wyprowadza ewentualnego partnera, na którego MC pada aspekt, na mylną drogę życiową, wprowadza zamieszanie w jego życiu zawodowym. Pragnie
zmusić go do pracy w miejscu niewłaściwym. Narzuca mu pod tym względem własne poglądy.
URAN DO URANA
Koniunkcja bez znaczenia. Sekstyl, trygon = zrozumienie, życzliwość, lecz jakieś ukryte zamiary. Kwadratura, opozycja = krytykanctwo w drobnostkach.
URAN DO NEPTUNA
Sekstyl, trygon = wzajemny stosunek znośny, lecz jakby nierówny. Uran ma przewagę psychiczną nad Neptunem. Koniunkcja, kwadratura, opozycja = stosunek nieładny, nieuczciwy. Neptun starać się będzie podejść partnera i wykorzystać go; będzie starał mu się szkodzić, aż się partner wykończy fizycznie i psychicznie.
NEPTUN DO ASCENDENTU
Koniunkcja, sekstyl, trygon = miewa życzliwe myśli o partnerze. Kwadratura, opozycja = miewa myśli nieżyczliwe.
NEPTUN DO MEDIUM COELI
Koniunkcja, trygon = życzliwe myśli Neptuna o partnerze. Kwadratura, opozycja, czasem koniunkcja = Neptun stara się wykorzystać partnera i mu szkodzić.
NEPTUN DO NEPTUNA
Koniunkcja bez znaczenia. Sekstyl - znaczenie małe, bo duża różnica wieku.
ASCENDENT DO ASCENDENTU
Opozycja - działa najsilniej ze wszystkich aspektów. Partnerzy znajdują w sobie nawzajem uzupełnienie. Ślepe oddanie się wzajemne. Zazwyczaj prowadzi do małżeństwa. Koniunkcja, trygon, sekstyl czasem i opozycja = uczucie wspólnoty psychicznej i fizycznej. Zapach skóry działa erotycznie, podniecająco. Wspólnota - mimo ewentualnych dużych różnic pod względem charakteru, wykształcenia, poglądów. Kwadratura = utrudnia dojście do celu, do ziszczenia planów.
ASCENDENT DO MEDIUM COELI
Koniunkcja = podobno asc działa przygniatająco na właściciela MC. Na ogół wpływy niewyraźne i słabo odczuwalne.
MEDIUM COELI DO MEDIUM COELI
Koniunkcja, sekstyl, trygon = podobne dążenia i ambicje. Kwadratura, opozycja = odmienne ideały i plany dotyczące ekspansji życiowej lub zawodowej.

OBSERWACJE
Uwagi poniższe nie są bezwzględnie obowiązujące, lecz ich słuszność zaobserwowano wielokrotnie :

SŁOŃCE W ZNAKU:
Barana - zdarzają się małżeństwa zawierane bez zastanowienia, na łeb na szyję!
Byka - nieraz jest się skłonnym uważać pociąg seksualny za miłość. Bliźniąt - przez trzpiotowatość nieraz łatwo o związek małżeński źle dobrany.
Raka - widuje się związki zawierane z litości, z wdzięczności, z przyzwyczajenia. Kobieta Rak wychodzi za mąż prawie zawsze z miłości.
Lwa - daje się zwieść luksusem, nadzieją na dobrobyt, na wysoki standard życiowy a jeśli chodzi o kobietę to nieraz na nieróbstwo; cechy mężczyzny Lwa trudniej sprecyzować .
Panny - może przesadzić w kalkulacji, w chłodnym wyrachowaniu i wyrozumowaniu.
Wagi - wstępuje w związki małżeńskiej z miłości, choć nieraz iluzorycznej, zafascynowana jakąś cechą partnera, bywa że cechą nieistotną.
Skorpiona - myli nieraz popęd seksualny z miłością; bywa, że zbyt mało uwagi przywiązuje do doboru intelektualnego, uwzględniając wyraźnie dobór seksualny.
Strzelca - szuka wymarzonego ideału, przebierając zbyt długo. Koziorożca - kobiety miewają w młodych latach nieraz opory; łatwiej wychodzą za mąż w wieku starszym, lecz partner z dużym temperamentem nie jest pożądany.
Wodnika - ignorując wszelkie konwenanse i traktując zwyczaje towarzyskie jako uciążliwe przesądy, może Wodnik nieraz wpaść, dobierając sobie typ, z którym później trudno mu będzie wytrzymać. Ryb - prawie zawsze nie Rybka wybiera, a ją wybierają; bierną i pasywną pannę Rybę najłatwiej ze wszystkich znaków okłamać, uwieść, zdobyć przebojem; wyjątki są nieliczne, gdy indywidualność silna, a więc obsadzone 1,4,7,10.pola wzgl. na te pola padają silne aspekty.

SZCZĘŚLIWE MAŁŻEŃSTWO MUSI SPEŁNIĆ NASTĘPUJĄCE WARUNKI:
1. między partnerami powinien być harmonijny kontakt seksualny czyli Mars powinien być w koniunkcji do Wenus, a już co najmniej w trygonie lub sekstylu /dokładnym/.
2. powinno istnieć wzajemne zrozumienie, harmonia psychiczna, pragnienie bycia razem. partner[ka] powinien[na] być uzupełnieniem psychicznym, połową, tworzącą razem całość. Stan taki dają aspekty między Słońcem a Księżycem w horoskopach m/k.
3. we wzajemnych harmoniach powinny brać udział także aspekty Jowisza dążące do legalizacji nawiązanego stosunku. Aspekty Jowisza nie dopuszczają do tego, aby ktoś żałował, że wstąpił w związek małżeński.
4. ascendent w horoskopie m oraz ascendent w horoskopie k powinny otrzymać harmonijne aspekty od planet partnera[ki].

ROZWODY W PÓŹNIEJSZYCH LATACH
Uwaga - dhrm aspekty planet szkodliwych - Marsa, Saturna, Neptuna - do Słońca i Księżyca partnera[ki] grożą rozwodem przy dhrm tranzytach w latach późniejszych. Stałego i niezmąconego szczęścia i harmonii w małżeństwie można spodziewać się tylko wówczas, jeżeli horoskop porównawczy spełnia co najmniej dwa warunki z w/w czterech punktów. Nie od rzeczy będzie przypomnieć sobie stare porzekadło: człowiek wstępuje nie tylko w związek małżeński ze swą żoną lub mężem, a z całą rodziną partnera[ki], stojącą nieraz na całkiem innym poziomie intelektualnym i kulturalnym. Zbyt wielka różnica intelektualna nie rokuje szczęścia na dłuższą metę, jeżeli w R partnera[ki] widać, że nie potrafi on podciągnąć się do wyższego poziomu.
Najważniejszy jednak jest, ze wszystkich warunków, właściwy dobór seksualny. Jeżeli bowiem któreś nie zostanie dostatecznie zaspokojone, można spodziewać się zdrady, albo różnych chorób nerwowych, o czym niejedno mogą powiedzieć lekarze specjaliści.

KOBIETY A MAŁŻEŃSTWO
Aspekty dhrm Saturna do Słońca, a więc koniunkcja, kwadratura i opozycja w Rk są dla małżeństwa niekorzystne, obojętnie w jakim miejscu horoskopu się znajdują. Kobiety te nie mają właściwego podejścia do partnera. Istnieje u nich pewien chłód seksualny, powodujący z czasem u mężczyzny zobojętnienie. Kobiety z tymi aspektami prawie zawsze się rozwodzą.
Jeżeli u kobiety w 7.polu znajduje się koniunkcja Jowisza z Neptunem, aspekt ten prędzej czy później spowoduje rozstanie się z partnerem. Przy b. dobrych aspektach od innych planet, aspekt taki opóźnia małżeństwo, może być powodem skandali, przyczyną
zdrady, a także może się przyczynić do małżeństwa z człowiekiem w jakimś sensie nienormalnym. Małżeństwo może być z początku pozornie szczęśliwe, lecz kryzys nastąpi nieuchronnie, jak wykazują statystyki. Przyczyną takich stanów jest nieskoordynowany instynkt płciowy /libido/, podświadoma obawa przed czymś, czego kobieta nie potrafi nawet bliżej określić, a co mogłaby wyjaśnić jedynie psychoanaliza.

foto - Grażyna Sosenko

opracowanie tekstu [maszynopis] Leon Zawadzki
Bielsko-Biała - Potrójna 1996

www.logonia.org


Basia  (27)

zobacz mój
dzisiejszy
tranzyt


Data postu:
12:01 31-01-2011


374

a myślicie, że partnera w horoskopie może symbolizować położenie Vertex?

Vertex (punkt przy Desc - inni ludzie zamieszani w nasze życie).


Basia  (27)

zobacz mój
dzisiejszy
tranzyt


Data postu:
21:03 01-03-2011


374

ZNALEZIONE W CHOMIKU


Miłość w horoskopie

W astrologicznej analizie ta sfera życia jest jedną z najbardziej ciekawych i intrygujących.
Planetami którym tu się poświęca najwięcej uwagi są: Księżyc, Wenus i Mars. Planety te w
relacjach z sobą, oraz ze wszystkimi innymi elementami horoskopu, oraz po
zweryfikowaniu ich pozycji w domach i znakach zodiaku, mówią o naszych potrzebach w
tym względzie. Mówią też, czy i jak będziemy w stanie kochać i być kochanym. Księżyc,
symbolizuje żeńską emocjonalną i instynktowną część naszej natury. W odróżnieniu od
pozycji Słońca i Saturna, które mówią o naszych rodzicach, to Księżyc symbolizuje nas
jako dziecko i nasz wczesny okres dzieciństwa. Mówi o tej bardzo emocjonalnej, niekiedy
głęboko ukrytej i nieświadomej naturze, potrzebującej instynktownej zdolności do tworzenia
związków z innymi. One to warunkują możliwość zaspokojenia naszych potrzeb w tej
dziedzinie życia. Słońce i Saturn są tu wymienione nieprzypadkowo dlatego, że planety te
w naturalny sposób personifikują naszych rodziców. Słońce jest sygnifikatorem naszego
ojca a Saturn matki. Oni to właśnie opiekowali się na swój sposób swoim z (zakładamy)
miłości poczętym dzieckiem. Aspekty (odległości kątowe), które odbiera nasz Księżyc od
Słońca i Saturna, świadczą o stopniu uzależnienia się od obojga lub jednego z rodziców, o
naszym w tym względzie systemie bezpieczeństwa ofiarowanym nam przez naturę.
Najsilniejszy wpływ będą miały koniunkcje (0 stopni, złączenie), ale też i opozycje (180
stopni). Poniżej w dużym skrócie podaję przykłady działania aspektów tych planet w
horoskopie urodzeniowym. Należy jednak podkreślić, że mając jeden lub nawet dwa takie
aspekty w analizowanym horoskopie, astrolog nie ma jeszcze jasnej sytuacji, ponieważ tak
Księżyc jak i Słońce oraz Saturn mogą odbierać również aspekty od innych planet i całości
horoskopu. Nie uwzględniono też pozycji tych planet w znakach zodiaku oraz domach
horoskopu. Jest tu tylko podana ogólna zasada jak działa dany aspekt.Przy koniunkcji Słońca z Księżycem (nów) dochodzi do wielkiej identyfikacji dziecka z
ojcem i o dużym przywiązaniu do niego. Przy koniunkcji z Saturnem taka sama sytuacja
dotyczy jego matki. Dziecko skłonne jest do przejmowania wielu zachowań i wzorów
postępowania, zwykle jednego z rodziców i jest silnie do niego przywiązane. Stopień tej
identyfikacji z rodzicem może być w przyszłości dla niego problematyczny ze względu na
mogący u niego wystąpić stan braku potrzeby wchodzenia w relacje z innymi, lub nie będzie
widział możliwości pełnej ekspresji swojej osoby w relacjach z rówieśnikami.Przy opozycjach (180 stopni) Słońca lub Saturna do Księżyca, sytuacja jest podobna,
stopień uzależnienia jest silny, lecz możliwa jest tu pewna skrajność zachowań w
przyjmowaniu postaw emocjonalnych, które z jednej strony dają pełną zależność od
rodzica, ale również możliwość negowania i kwestionowania jego obrazu przez pełną
kontrolę i krytyczną ocenę jego postępowania. To przyczynia się do dużych trudności w
relacji z rodzicem.Kwadratura Słońca lub Saturna do Księżyca, która z natury swojej jest aspektem
napięciowym (90 stopni), daje takie zachowania rodzica i dziecka, które w swym
charakterze dają sporo nieporozumień w ich relacji. W konsekwencji, daje dziecku wrażenie
nie kochania, stwarza wiele trudności w porozumiewaniu się. Dziecko w tym okresie zdane
jest całkowicie na opiekę rodzicielską i odczuwa ciągłe zagrożenia swego bezpieczeństwa,
oraz wynosi duże braki w rozwoju emocjonalnym.Trygony (120), oraz sekstyle (60 stopni) w relacjach Księżyca ze Słońcem lub Saturnem,
niosą harmonijne stosunki dziecka z rodzicem, dużą wrażliwość oraz zrozumienie
wzajemnych potrzeb, jednak dziecko nie jest w stanie weryfikować postępowania rodziców
w oparciu o swoje potrzeby i godzi się na wszystko czego od nich doznaje. Obie strony, tak
dziecko jak i rodzic nie dostrzegają żadnych niebezpieczeństw, które mogą ujawnić się
dopiero, kiedy dziecko zacznie nawiązywać kontakty z otoczeniem zewnętrznym, skłaniając
się ku różnym znajomościom.Kwinkuns Słońca lub Saturna do Księżyca (odległ. 150 stopni), świadczyć może, że rodzic
nie poświęcał odpowiednio dużo czasu dla dziecka, co daje mu dużo niepewności,
nieśmiałości i brak odpowiednio wykształconych reakcji, przy konieczności podejmowania
decyzji. Z jednej strony dziecku nie wpojono zasad i odpowiednich form zachowania, a z
drugiej strony pozwolono aby mogło ono samo wykształcić sobie pewne wzory zachowań.
Ani jedno ani drugie nie wydaje się być korzystne, ponieważ nie będzie ono
prawdopodobnie nigdy zdolne do korzystnego dla siebie współuczestniczenia w
środowisku.Brak aspektów Księżyca w horoskopie (połączeń ze Słońcem i Saturnem) w rozumieniu
powyższych przykładów, wydaje się najmniej korzystny. W takim przypadku brak jest
jakiejkolwiek motywacji do wychodzenia na przeciw ludziom. W tym przypadku zdarzało się,
że rodzice nie pozwalali dziecku na zbyt wiele kontaktów z rówieśnikami i nie zdołało ono
wykształcić odpowiednich reakcji na instynktowne potrzeby w tym względzie. Również przy
aspektowaniu Księżyca przez inne planety, ta sprawa wypada niekorzystnie, ponieważ brak
jest mu doświadczeń i wzorców z dzieciństwa. W życiu dorosłym będzie napotykał na wiele
trudności w takich kontaktach, uchodząc za dziwaka, lub będzie narażony na uleganie
stanom depresyjnym. Księżyc jest w każdym horoskopie podstawową zasadą, która warunkuje sposób kontaktowania i komunikowania się z innymi ludźmi. Jego położenie w znaku zodiaku, domu horoskopu, aspekty (również do AS i MC) mają duży wpływ na całe nasze przyszłe życie.O ile Księżyc i jego określona pozycja w horoskopie odpowiada za model kontaktowania się
z innymi ludźmi, to siłą napędową instynktu życia są w naszych horoskopach dwie planety:
Mars i Wenus. Dla płci żeńskiej planetą dominującą jest Wenus, a dla mężczyzn Mars. Położenie w horoskopie i zodiaku Marsa u mężczyzny i Wenus u kobiety, mówi o wrodzonym im modelu zachowań seksualnych, oraz sposobie bycia atrakcyjnym dla płci przeciwnej. Z kolei model partnerki jest u mężczyzny zależny od położenia Wenus w jego horoskopie, a model mężczyzny u kobiety zależny jest od położenia Marsa w jej horoskopie. Ta zależność tu tak bardzo podkreślona, to przede wszystkim sposób manifestowania się energii planety przez znak zodiaku, dom horoskopu, ale również odbierane aspekty od innych planet. Wenus i Mars nie są traktowane w astrologii jako planety miłości a jako planety, które odpowiedzialne są za uaktywnianie się instynktowne w nas, impulsów potrzeby doznawania przyjemności seksualnej. Potrzeba doznawania takich przyjemności jest związana pierwotnie z planetą Wenus, a decyzja, która zapada lub nie, zależna jest od położenia i
odbieranych aspektów Marsa. Jest to zgodne z naturą tych planet.Wenus w układzie zodiakalnym włada znakami Byka i Wagi. W znaku Byka podkreśla się
zmysłowość tego znaku, a przebywająca tam Wenus daje potrzebę bycia atrakcyjnym(ą),
przywiązuje się wagę do wyglądu, lubi się tu ładne przedmioty i ma bardzo rozwiniętą
potrzebę osiągania przyjemności z dotykania (np. partnera lub partnerki), obdarza też
ładnym głosem. Wenus w Wadze, to przede wszystkim harmonijne współżycie z innymi,
stara się być bezstronna, chętnie przystaje na kompromis, lubi przyjemnie spędzać czas, ale
niekoniecznie zawsze jest skłonna oddać się namiętnościom. Pobyt Wenus w innym znaku
zmienia w dużym stopniu te cechy i może ona być: impulsywna, [...], towarzyska, wrażliwa,
dumna, zdyscyplinowana, emocjonalna i zazdrosna, idealistyczna i kapryśna, poważna,
otwarta i nie zazdrosna, nadwrażliwa. Wenus w horoskopie kobiety mówi o tym jak wyraża
ona swoje uczucia, w jaki sposób układa swoje relacje z innymi, oraz jak potrafi
ofiarowywać siebie w związku. W horoskopie mężczyzny podobnie dostrzega on te
interesujące go cechy, lecz co należy podkreślić przedstawia jego ideał kobiety kochanki.Mars w każdym horoskopie urodzeniowym reprezentuje sposób w jaki wyrażamy swoje
potrzeby, oraz wskazuje nam metodę osiągnięcia zamierzonego celu. Znak pobytu Marsa i
jego tam pozycja w kontekście wymiany energetycznej w horoskopie, mówi jak bardzo
jesteśmy zdeterminowani i za jaką cenę osiągniemy zamierzony cel. Znak pobytu Marsa oraz
odbierane aspekty, to również to, z czego czerpiemy energię seksualną. Dla kobiety znak
pobytu Marsa w jej horoskopie, mówi jaki mężczyzna będzie dla niej atrakcyjny pod względem
aprobowanych przez nią cech i przedstawia jej ideał mężczyzny kochanka. Mars włada
znakiem Barana i jest współ władcą znaku Skorpiona. Poniżej podane zostaną tylko sposoby
manifestowania się marsowej energii w horoskopach kobiet, w zależności od pozycji Marsa
w znaku zodiaku.Mars w ZNAKACH ZODIAKU:
BARAN. Kobieta z tą pozycją Marsa, szukać będzie mężczyzn impulsywnych i
zdecydowanych na wszystko.
BYK . Poszukuje mężczyzn zmysłowych i takich którym może ufać.
BLIZNIĘTA. Dla niej atrakcyjni są mężczyźni, którzy będą imponować jej swoją
nieprzeciętną umysłowością.
RAK. Kobieta szuka mężczyzny przy którym będzie się czuła bezpieczna.
LEW. Szuka kogoś z autorytetem, oraz musi jej imponować.
PANNA. Mężczyzna powinien być bardzo praktyczny i życiowo zaradny.
WAGA. Kobieta gustuje w mężczyznach o harmonijnym usposobieniu i umiejącego
dostrzegać piękno.
SKORPION. Szuka mężczyzn, którzy imponować jej będą odwagą, o tajemniczej
osobowości.
STRZELEC. Kobieta z tą pozycją Marsa szuka mężczyzn tolerancyjnych, otwartych, trochę
idealistycznych, lubiących podróże.
KOZIOROŻEC. Ceni mężczyzn ambitnych, oszczędnych, nie unikających obowiązków.
WODNIK. Mężczyzna powinien być otwarty na nowoczesność, uzdolniony technicznie.
RYBY. Dla niej mężczyzna musi być opiekuńczy, lubi jak prawi jej komplementy.Jeżeli Księżyc w horoskopie mężczyzny i Księżyc w horoskopie kobiety zorientowane są i
otwarte na zawarcie znajomości, to osoby te w różny sposób wrażliwe będą na ewentualne
impulsy płynące ze środowiska w kierunku jej zawarcia. Rzecz w tym aby odkryli w sobie to
co symbolizowane jest energią Marsa u kobiety i Wenus u mężczyzny. Bywa, że jest to
zupełnie przypadkowa znajomość, ale również bywa, że łączy ich coś więcej niż wzajemna
atrakcyjność seksualna, wówczas każdy z nich dąży do podtrzymania znajomości. To "coś
więcej" może oznaczać, że w ich porównawczym horoskopie istnieje nie tylko wzajemna
potrzeba osiągania i dawania przyjemności, ale również, że ich znajomość może być
ukierunkowana na realizowanie innych planów, których oni nawet nie podejrzewają. Łączy się
to z łatwym do osiągnięcia porozumieniem na wielu płaszczyznach, ale również wychodzi się
na przeciw oczekiwaniom tej drugiej osoby (np. koniunkcja Słońce Księżyc lub trygon Słońce
Księżyc). Bywa, że w horoskopie porównawczym istnieją takie aspekty, które silnie uzależniają
ich od siebie i wtedy nie dopuszczają nawet myśli, że może być inaczej (np. pewne aspekty
Saturna i Plutona) i potrafią wiele wytrzymać w takim związku, lecz inną sprawą jest jak długo.
Tak czy inaczej wzajemna atrakcyjność fizyczna i zgodność na poziomie psychicznym i
mentalnym, oraz w kierunku osiągania celów życiowych, może doprowadzić do ekspresji
uczuć, które nazywa się miłością.

Bibliografia: Bruno Huber "Liebe und Kontakt im Horoskop"
Alexander Von Pronay " Interpretacja Horoskopu"


Nowości w serwisie prosto na Twój e-mail.
  
Zapisując się do biuletynu oświadczasz, że zapoznałeś się z Polityką Prywatności