Horoskopia Znak zodiaku Baran Znak zodiaku Byk Znak zodiaku Bliźnięta Znak zodiaku Rak Znak zodiaku Lew Znak zodiaku Panna Znak zodiaku Waga Znak zodiaku Skorpion Znak zodiaku Strzelec Znak zodiaku Koziorożec Znak zodiaku Wodnik Znak zodiaku Ryby
horoskop partnerski


Spis wątków w grupie

Grupy w tej kategorii

Pokaż wszystkie grupy

   Wyłącz reklamy
Aspekty w horoskopie urodzeniowym » Koniunkcja planet » Planety osobiste w retrogradacji
Autor
Wypowiedź Obserwuj ten wątek

LOCA  (78)

zobacz mój
dzisiejszy
tranzyt


Data postu:
05:07 20-07-2010


2458

Retrogradacja(RX) ma miejsce gdy planeta pozornie zwalnia swoj ruch, zatrzymuje sie, a następnie zaczyna poruszać się po orbicie w przeciwnym kierunku.Planeta” przyzwyczajona” do swego zwykłego, stabilnego tempa, przerywa ruch do przodu ( co symbolizuje zdobywanie nowych doświadczeń) i wraca po własnych śladach przez uprzednio przekroczone stopnie zodiaku ( symbolizujące przeszłe doświadczenia).

Pomiędzy tymi dwoma rodzajami ruchu występuje okres nazywany „faza stacjonarna”, kiedy to planeta pogrąża sie w bezruchu…

Fakt ze stan retrogradacji jest iluzja astronomiczna ( wywołana przez przyspieszenie ruchu Ziemi) nie umniejsza psychologicznego wpływu jaki wywiera ona na osobowość czło0wieka!

Wpływ planet w RX jest ukryty , reprezentują one cechy charakteru działające na subtelnym poziomie, niedostrzegalne od razu.Planety retrogradujace stymulują powrót do poprzedniego stanu świadomości czy tez do „niedokonczonych” spraw- mających źródło w głebi nieświadomości.Odkrycie ich wpływu wymaga refleksyjno kontemplacyjnego doświadczenia.Dobrze ” wykorzystana ” energia planety będącej w ruchu wstecznym możne prowadzić do wewnętrznego oświecenia , lub odkrycia niezwykłego talentu ( jaki przynosimy ze sobą na świat , z poprzednich wcieleń) .Wykorzystana niewłaściwie może niestety przynieść rozbicie psychiki, dezintegracje osobowości , alienacje ….

Jeśli w horoskopie urodzeniowym planety osobiste ( Mars, Wenus, Merkury) sa w retrogradacji- rzeczywiste cechy charakteru beda skrywane.Natomiast gdy Słońcem , Księżycem lub Ascendentem rządzi planeta wchodząca w ruch wsteczny, osoba może wydawać się nieśmiała , a jej sposób bycia pełen wahan i niepewności zwłaszcza w zetknięciu z nowymi życiowymi sytuacjami.

Przeciętnie horoskop zawiera dwie planety w RX, natomiast gdy brak jest planet cofających sie mamy do czynienia z człowiekiem bezpośrednim i mniej skomplikowanym.

I tak ,gdy w ruchu wstecznym znajduje sie:

Merkury : Planeta zdolności umysłowych i ogólnie rozumianej komunikacji, powoduje iz procesy myślowe wydaja się byc głębsze.Osoba jest bardzo wrażliwa i posiada wrodzona zdolność wczuwania sie w położenie innych, nie ocenia pochopnie.Łatwiej wyraża siebie w piśmie niż mowie.

Niezbyt chetnie odkrywa swoje prawdziwe poglady, posiada swoista rezerwe mentalna(wypowiada sie rzeczowo, acz krotko) Na niwie kontaktow społecznych , osoba taka moze wydawac sie uposledzona , nieporadna, mało błyskotliwa.To krzywdzaca, bo powierzchowna ocena.

Karmicznie wskazuje na umysł, który z natury jest refleksyjny i skłonny do kontemplacji na rożnych poziomach świadomości …Racjonalny umysł ustanawia silna wiez z potężną trescia nieświadomości.

Penetracja owych treści przy jednoczesnej nieumiejętności zwerbalizowania efektów wewnętrznych odkryć, może frustrować .

Występuje tu dziwne roztargnienie połączone z niezwykła zdolnością zapamiętywania niuansów, na które inni nie zwracają uwagi.Merkury w Rx pomaga pisarzom i poetom.Dobre aspekty Merkurego z Ksiezycem, Jowiszem, Wenus mogą popchnąć ku zawodom artystycznym.

Postaci znane , które urodziły się z Merkurym w retrogradacjiostradamus, F.Chopin, S.Dali, E.Fromm, Marek Grechuta, Olga Lipińska, Renata Dancewicz, Grzegorz Skawiński .

Wenus soba posiadająca w horoskopie te planetę w ruchu wstecznym, nie zawsze jest zdolna do okazywania uczuć (bez względu na to , jak są one głębokie )

Wszelkie demonstrowanie emocji może byc szczególnie trudne a osoba nieśmiała.Zazwyczaj proces dojrzewania przebiega relatywnie dłuzej…

Watpiac w swoje umiejetnosci odnajdywania radosci w kontaktach z otoczeniem, poszukuje emocjonalnego spełnienia we wlasnym wnetrzu ( człowiek taki szuka samotnosci i izolacji)

Na zewnatrz moze uchodzic za „odludka”….Z tego powodu pozniej w zyciu (jesli wogole) osiaga prawdziwa satysfakcje w miłosci i intymnych relacjach uczuciowych.

Wazne by człowiek , z Wenus w ruchu wstecznym , nauczyl sie analizowac swoj system wartosci a nawet zaleznosci.To pozwoli mu poczuc sie swobodnie,oraz umozliwi ujawnienie roznych stron osobowosci, w zrownowazony sposob.Kolejnym krokiem jest przebadanie motywów , które skłaniają go do obdarzania miłoscia i uczuciem, gdyz najczesciej trudno to zrozumiec jemu i innym!

Poniewaz działaja tu nieswiadome czynniki- uczucia te moga wydawac sie irracjonalne lub powstałe z potrzeby kaprysu!

Wenus patronuje nie tylko zyciu uczuciowemu, poszukiwaniu piekna ale takze wyznawanym wartosciom.Ludzie Ci nie sa ukierunkowani na gromadzenie dobr materialnych .Bardziej interesuje ich wewnetrzna wartosc, tego co posiadaja.Niektore osoby z powodu konfliktu wartosci własnych ze spolecznymi , moga miec powazne problemy z zapewnieniem sobie bezpieczenstwa materialnego.

Karmicznie Wenus w RX przynosi potrzebe samoakceptacji, uzdowienia stosunku do fizycznosci ( zwłaszcza u kobiet), odkrycie zdolnosci artystycznych.

Postaci znane , które urodziły się z Wenus w retrogradacji: Michala Anioł, , Adolf Hitler, Jodie Foster, Dorota Zawadzka, Edyta Bartosiewicz

Mars:Czerwona planeta odpowiada za popęd do uzewnętrzniania energii witalnej.Planeta ta funkcjonuje swobodnie, gdy może bez przeszkód, z impetem rzucać sie w swiat materialny, dynamicznie stawiać czoło wyzwaniom i zdobywać kontrole nad okolicznościami.

Mars będący urodzeniowo w retrogradacji , ma problem z uzewnętrznianiem agresywnych impulsów i kierowaniem ich na konkretne cele.Retrogradacja sprzyja internalizacji energii, toteż człowiek sprawia wrazenie spokojnego, łagodnego, mało asertywnego, biernego.To pozory….

Wewnątrz jednak nie potrafi się rozluźnić, gdyż stłumiona energia gromadzi sie w organizmie, powodując subiektywne napięcie, o charakterze psychosomatycznym.

Trudno zrozumiec co popyche te osobe do działania , sa to subiektywne , wewnętrzne bodźce .Motywacja do aktywności wywodzi się

z nieświadomych warstw psychiki, wiec człowiek nie zdaje sobie z niej sprawy!

Bezposredni brak inicjatywy oraz przedsiębiorczości moze byc mylacy, bo w odosobnieniu opracowuje on strategie.( wkracza do akcji z opóźnieniem , czekajac na tzw „właściwy moment”)

W kosmogramach mężczyzn Mars w ruchu wstecznym , ktory tworzy dodatkowo trudne polaczenia z innymi planetammi (Słonce, Pluton, Saturn) moze prowadzic do nadmiernych zahamowan, trudnosci z orientacja seksualna, a nawet z potencka.

Jesli ktos nadmiernie tłumi w sobie impulsy życiowe , jego ciało staje się centrum wylądowań energii o ogromnym napięciu.

Osobom tym groza stany zapalne i infekcje bardzo skomplikowane i oporne na leczenie.Szczegolnie gdy Mars lezy w Pannie , Skorpionie lub przebywa w 1, 6, lub 8 domu.

Postaci znane , które urodziły się z Marsem w retrogradacji: Toulouse-Lautrec, Sigmund Freud, Al Capone , Lord Byron, Tomasz Kammel, Kalina Jędrusik , Grzegorz Skawiński.


LOCA  (78)

zobacz mój
dzisiejszy
tranzyt


Data postu:
05:07 20-07-2010


2458

Neptun w retrogradacji

W kwietniu pisałem o retrogradacji Saturna. I teraz znowu kolejna planeta, Neptun, 25 maja zatrzymuje się, żeby przejść do ruchu wstecznego. Ponieważ Neptun jest zarówno mistyczny jak również, hm… mówiąc delikatnie, oderwany od rzeczywistości, okres jego retrogradacji, który potrwa do końca października daje nam możliwość większej refleksji. Stwarza okazję do tego, żeby bardziej zwrócić się w stronę naszego świata wewnętrznego, a być może także lepiej rozpoznać duchową część siebie. Poza tym, pamiętajmy, że Neptun to także mistrz kamuflażu, a przy ruchu wstecznym możemy się spodziewać np. tego, że nasze kłamstewka wyjdą na jaw. Bo Pinokio dopiero teraz ma okazję spojrzeć w lusterko.Neptun horoskopy astrologia retrogradacja

Ktoś zapyta, dlaczego akurat teraz mamy zwracać uwagę na Neptuna? Planeta ta przecież retrograduje cyklicznie, pół roku, powiedziałbym, błądzi do przodu, pół roku znajduje się w retrogradacji. A przecież nasze życie także rozwija się cyklicznie, zgodnie
z rytmem przyrody, planet, kosmosu. Warto mieć świadomość takich cykli.
I świadomie przez nie przechodzić.
Jest to na pewno bardziej wyraźne dla tych osób, u których aktualny tranzyt Neptuna dotyka planet osobistych lub innych ważnych punktów horoskopu urodzeniowego. Wtedy taki tranzyt jest po prostu bardziej zauważalny. Ale, niestety, najczęściej nie podczas ruchu prostego, tylko właśnie podczas retrogradacji. Podczas ruchu prostego mamy wtedy najczęściej neptunowe klapki na oczach i zachowujemy się jak pijane dzieci we mgle. Podejmujemy ważne życiowe decyzje i działania, które potem okazują się zupełną porażką. Tak właśnie, podczas tranzytu Neptuna, szczególnie przy ostrych aspektach, nierzadko potrafimy zupełnie spieprzyć sobie życie w dziedzinie, której dotyka. Potem, przy ruchu wstecznym nagle, zdziwieni, budzimy się z ręką w nocniku. To przebudzenie jest także częścią cyklu. I wliczone jest w koszty osobistej transformacji.

Obecna retrogradacja Neptuna jest także znacząca z innego względu. Pod koniec czerwca Neptun będzie miał okazję po raz trzeci i ostatni pomachać Saturnowi z opozycji. Nadszedł czas zadośćuczynienia za przeszłe czyny. Zwróćmy uwagę w tym okresie na to, co się będzie działo w kraju i na świecie. Może być ciekawie.


viola  (52)

zobacz mój
dzisiejszy
tranzyt


Data postu:
07:07 20-07-2010


1060

Mam Merkurego w retro...
( wyrażanie siebie w piśmie a nie w mowie, a skąd, wolę "gadać", skrywanie swoich pogladów?, osoba nieporadna, upośledzona w kontaktach społecznych....


Tykasia  (30)

zobacz mój
dzisiejszy
tranzyt


Data postu:
21:01 24-01-2011


1437

Ruch prosty, ruch wsteczny i planety stacjonarne

Ruch prosty planety - przesuwanie się planety zgodnie z rosnącą wartością długości ekliptycznej, dla obserwatora z Ziemi ruch planet na niebie jest zgodny z pozornym ruchem Słońca wokół Ziemi, a więc ze Wschodu na Zachód, albo używając innego porównania, zgodny z ruchem wskazówek zegara. W horoskopie urodzeniowym planeta w ruchu prostym daje efekt nieskomplikowanego, ekstrawertycznego wyrażania danej cechy. W tranzytach sprawy idą swoim torem, bez zaskoczeń i przeszkód. Słońce i Księżyc, czyli luminaria, nie retrogradują, węzły księżycowe retrogradują standardowo.

Ruch wsteczny (retrogradacja) - przesuwanie się planety w kierunku przeciwnym niż wzrost długości ekliptycznej. Z punktu widzenia obserwatora z Ziemi ruch planet odbywa się w przeciwnym kierunku, niż ruch pozorny Słońca, lub odwrotny do ruchu wskazówek zegara. Statystycznie standardem są 3 planety retrogradujące w danym czasie, jeśli retrograduje ich mniej - świat przyspiesza, jeśli mniej - wyraźnie zwalnia. Retrogradacja jest szczególnie istotna w tranzytach i progresjach.

W horoskopie urodzeniowym retrogradacja danej planety sprawia, że jej cechy nie są tak wyraźne dla otoczenia, jak w przypadku ruchu prostego; właściciel horoskopu może natomiast wyrażać dane cechy śmiało na planie wewnętrznym a także w środowisku i miejscach, w których czuje się u siebie.

Szczególną odmianą retrogradacji jest stacjonarność, kiedy planeta tkwi w tym samym punkcie ekliptyki. Jest to wynik chwilowego poruszania się w podobnym tempie naszej planety i planety obserwowanej, co można porónać do efektu znajdowania się w tym samym miejscu, kiedy patrzymy na kogoś przez okno pociągu, kto znajduje się w drugim, przejeżdżającym na torach obok pociągu. Ogólnie uznaje się, że planeta stacjonarna zyskuje w horoskopie natalnym szczególne znaczenie.

Merkury retrograduje średnio trzy razy w roku, Wenus co średnio półtora roku na 6 tygodni, Mars co 22 miesiące na 11 tygodni, a planety społeczne (Ceres, Jowisz i Saturn) i pokoleniowe (Uran, Neptun, Pluton, Prozerpina itd.) retrogradują wiele miesięcy, tak że podobnie jak Lilith, choć z innych powodów, moga aspektować midpunkt lub planetę w danym stopniu wpływem od kilku do kilkunastu razy

http://astrolog.blox.pl
Tykasia  (30)

zobacz mój
dzisiejszy
tranzyt


Data postu:
21:01 24-01-2011


1437

Tak sie sklada ze mam Neptuna stacjonarnego w natalnym, w progresjach od wielu lat jest juz w retro -czy to go wzmacnie czy oslabia.Moj Neptun nie ma scislych aspektow ale przez to ze wystepuje(luzna-ale jednak)koniunkcja z Ksiezycem a Slonko mam w Rybach to taki ostatni to on nie jest Gdzies czytalam ze progresywny Neptun wchodzac w faze stacjonarna przynosi zamet i niepewnosc -czy takie same objawy daje w natalnym?


Koralik  (17)

zobacz mój
dzisiejszy
tranzyt


Data postu:
08:01 25-01-2011


131

Cytat:  LOCA :
> Mars:Czerwona planeta odpowiada za popęd do uzewnętrzniania energii
> witalnej.Planeta ta funkcjonuje swobodnie, gdy może bez przeszkód, z
> impetem rzucać sie w swiat materialny, dynamicznie stawiać czoło
> wyzwaniom i zdobywać kontrole nad okolicznościami.
>
> Mars będący urodzeniowo w retrogradacji , ma problem z uzewnętrznianiem agresywnych impulsów i kierowaniem ich na konkretne cele.Retrogradacja sprzyja internalizacji energii, toteż człowiek sprawia
> wrazenie spokojnego, łagodnego, mało asertywnego, biernego.To
> pozory….
>
> Wewnątrz jednak nie potrafi się rozluźnić, gdyż stłumiona energia
> gromadzi sie w organizmie, powodując subiektywne napięcie, o charakterze psychosomatycznym.
>
> Trudno zrozumiec co popyche te osobe do działania , sa to subiektywne> > , wewnętrzne bodźce .Motywacja do aktywności wywodzi się z nieświadomych warstw psychiki, wiec człowiek nie zdaje sobie z niej> > sprawy!
>
> Bezposredni brak inicjatywy oraz przedsiębiorczości moze byc
> mylacy, bo w odosobnieniu opracowuje on strategie.( wkracza do akcji> > z opóźnieniem , czekajac na tzw „właściwy moment”)

>
> Jesli ktos nadmiernie tłumi w sobie impulsy życiowe , jego ciało
> staje się centrum wylądowań energii o ogromnym napięciu.
>
> Osobom tym groza stany zapalne i infekcje bardzo skomplikowane i
> oporne na leczenie.Szczegolnie gdy Mars lezy w Pannie , Skorpionie
> lub przebywa w 1, 6, lub 8 domu.
>
hmmm własnie mam marsa w RX i to w 6 domku
własciwie to mam polowe planet
mars, jowisz, uran, saturn, neptun i pluton buahahahha
wycofana jestem na maxa )))))


Basia  (27)

zobacz mój
dzisiejszy
tranzyt


Data postu:
14:01 25-01-2011


374

Planety w retrogradacji

Planety w retrogradacji to planety w tzw. ruchu wstecznym. Jest to oczywiście ruch pozorny, gdyż oczywistym jest, że planety poruszają się po swoich orbitach zawsze w jednym kierunku. Jednak z Ziemi wygląda to trochę inaczej. Patrząc na niebo (najlepiej przez teleskop) widzimy, że wszystkie „planety astrologiczne”, oprócz Słońca i Księżyca, okresowo zwalniają swój ruch, po czym zmieniają kierunek, by zacząć wracać tam skąd przyszły. Ten właśnie okres w astrologii nazywamy retrogradacją. Długość czasu retrogradacji jest różna - od kilku tygodni do kilku miesięcy.

Retrogradacja jest więc złudzeniem optycznym, które powstaje dlatego, że planety w naszym Układzie Słonecznym poruszają się, po orbitach, z różną prędkością. Każda planeta prócz Słońca i Księżyca ma swoje okresy retrogradacji , a zanim w nią wejdzie „zatrzymuje się” i stoi w jednym stopniu nawet do 3 dni. Planety „stojące” w astrologii nazywa się stacjonarnymi i umieszcza się wtedy przy jej symbolu literkę S (czasami D). Planeta natomiast w ruchu wstecznym, przy swym symbolu zyskuje literkę R.

Ogólnie uważa się, że gdy w horoskopie urodzeniowym przeważają planety w retrogradacji, to człowiek staje się bardziej zamknięty w sobie i nieśmiały, a jego cechy charakteru słabo się będą uzewnętrzniać i osoba taka pozostanie tajemnicza dla otocznia, bądź przez nie, nie zrozumiana. Brak planet w retrogradacji w horoskopie powoduje że osobowość staje się przejrzysta i nieskomplikowana. Działanie planet w retrogradacji często powoduje wykrzywienie archetypowych energii planet, tak jak to się dzieje z wizerunkiem człowieka gdy stanie przed krzywym zwierciadłem. Planeta retrogradująca kieruje swoją energię do wnętrza człowieka, tam ta energia zakrzywia się i archetypowa energia planety wydostaje się na zewnątrz w zmienionej formie.

* Merkury

Retrogradujący Merkury występuje często u pisarzy. Sprawia, że łatwiej jest się wyrazić w piśmie niż w mowie, a procesy myślowe stają się głębsze. Taka osoba staje się wrażliwsza i łatwiej wczuwa się w położenie innych, co sprawia że staje się mniej pochopna w ocenie innych ludzi. Może również powodować zamykanie się w sobie i trudności wyrażaniu siebie za pomocą mowy.

Okresy retrogradacji Merkurego pojawiają się około trzech razy do roku. Podczas tranzytów retrogradującego Merkurego nie powinniśmy zaczynać nowych projektów, podpisywać umów, rozpoczynać związków, kupować wszelkich urządzeń związanych z komunikacją. Powinniśmy natomiast dokańczać sprawy które rozpoczęliśmy, poprawiać teksty pisane, potwierdzać rezerwacje, zmieniać zdanie.

* Wenus

Wenus wskazuje na to, że dana osoba nie potrafi okazywać miłości, chociaż jej uczucia niejednokrotnie są bardzo głębokie. Demonstracja uczuć może przychodzić z wielkim trudem, bez względu na to jak bardzo jest ona oczekiwana. Czasami również spotyka się u tych osób bardzo niedojrzałe podejście do samej miłości

Okresy retrogradacji Wenus pojawiają się co około 1,5 roku i trwają do 6 tygodni. Podczas tranzytów retrogradującej Wenus nie należy brać ślubów i załatwiać spraw finansowych. Okres ten należy za to poświęcić dokładnej analizie zarówno swojego związku jak i konta bankowego. Ewentualne decyzje dotyczące związków radzę podejmować, gdy Wenus wróci do ruchu prostego.

* Mars

Mars w retrogradacji jest zdecydowanie mniej przebojowy i aktywny. Jego agresja i energia skierowana jest zdecydowanie do wewnątrz. Podejmowanie decyzji jest dłuższe, a osoba z retrogradującym Marsem w horoskopie urodzeniowym jest ostrożniejsza. Gdy osoby te podejmują decyzję zbyt szybko lub pochopnie jest ona najczęściej zła.

Tranzytujący Mars retrograduje co 22 miesiące i znajduje się w tym stanie przez około 11 tygodni i zapewne nie jest to dobry czas na rozpoczynanie kłótni i awantur. Na ten okres należy zakopać topór wojenny, bez względu na to z kim i o co toczymy wojnę.
Retrogradacja pozostałych planet

Retrogradacja pozostałych planet (Jowisz, Saturn, Uran, Neptun i Pluton oraz planetoid, np. Chiron) zarówno w horoskopie urodzeniowym jak i tranzytowym, zdaje się mieć mniejsze znaczenie. Ich okresy retrogradacyjne trwają długo (miesiące). Dla porządku jednak podam co na temat retrogradacji tych planet w kosmogramie urodzeniowym, pisze Konaszewska – Rymarkiewicz:

* Jowisz – planeta ekspansji na zewnątrz, optymizmu i idealizmu. W retrogradacji niesie skłonność do rozwijania swych wewnętrznych filozoficznych czy religijnych ideałów niż tych, które zostały nam wpojone.
* Saturn – staje się planetą wolnej woli, zamiast planetą schematów narzuconych.
* Uran – wzmacnia potrzebę bycia innym, wzmacnia potrzebę osiągnięcia własnej wolności oraz potrzebę dominacji nad innymi.
* Neptun – planeta intuicji i iluzji, w retrogradacji może pogłębiać intuicyjne i duchowe odczuwanie rzeczywistości, lub też blokować racjonalne odczuwanie rzeczywistości i wpędzać właściciela horoskopu w świat iluzji i złudy.
* Pluton – planeta transformacji i obsesji , w retrogradacji może pogłębiać obsesyjność plutona lub powodować podporządkowywanie się woli innych.

Autor: Agnieszka Ratajska


Antares  (11)

zobacz mój
dzisiejszy
tranzyt


Data postu:
16:12 10-12-2011


250

Planety w retrogradacji koncentrują bardziej swoją uwagę na sobie, niż te zwykłe. Często prowadzi to do dodatkowej pracy w obszarze planet w retrogradacji, ale ta praca przynosi rezultaty. Np. Steve Jobs, uznawany za pomysłowego geniusza, miał 5 planet, i to nie pobocznych, ale kluczowych dla swojej działalności, w retrogradacji.


evuniaj8  (76)

zobacz mój
dzisiejszy
tranzyt


Data postu:
10:01 06-01-2012


1533

ja tez mam wszystko w pierwszym i 12 domu w retro ..plutka saturna marsa urana neptuna...i prawda duzo sie "we mnie dzieje " - caly czas praktycznie ..zbyt duze skupienie do wewnatrz -


andromeda  (61)

zobacz mój
dzisiejszy
tranzyt


Data postu:
13:01 06-01-2012


2933

Cytat:  evuniaj8 :
> ja tez mam wszystko w pierwszym i 12 domu w retro ..plutka saturna > > marsa urana neptuna...i prawda duzo sie "we mnie dzieje " - caly czas> > praktycznie ..zbyt duze skupienie do wewnatrz -

Może z Ciebie będzie jeszcze drugi Steve Jobs


Nowości w serwisie prosto na Twój e-mail.
  
Zapisując się do biuletynu oświadczasz, że zapoznałeś się z Polityką Prywatności